Oktay Usta Ayva Reçeli
12 Temmuz 2024

Oktay Usta Ayva Reçeli


Ayva reçeli, ülkemizin her bölgesinde yapılan ve çoğu kişinin beğenisini kazanan bir lezzettir. Genellikle kahvaltı sofralarımızda yer alan bu şekerli karışım, meyvelerden yapılmaktadır. Oktay Usta'nın tarif ettiği ayva reçeli ise bu reçeller arasında en lezzetli olanlardan biridir. Yapımı sırasında etrafa yayılan güzel kokular da iştah açıcıdır.

Oktay Usta Ayva Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

  • 3 adet orta boy ayva
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 2 adet karanfil
  • 3 adet ayva çekirdeği
  • 2 su bardağı su

Oktay Usta Ayva Reçeli Nasıl Yapılır?

Öncelikle ayvaları güzelce yıkıyoruz ve kabuklarını soyuyoruz. Daha sonra ayvaları küp küp doğruyoruz. Bu işlemi mümkün olduğunca çabuk yapmalıyız çünkü ayvaların kararmaması gerekiyor. Ancak dikkatli olmalıyız; hızlı soyarken ellerimizi kesmeyelim, sağlık her şeyden önce gelir.

Ayvaları doğradıktan sonra tencereye ilave ediyoruz ve üzerine suyunu ekleyerek ocağın altını orta dereceye ayarlıyoruz. Ayvaları kaynatmaya başlıyoruz ve aynı zamanda karıştırıyoruz. Bu kaynatma işlemi fazla uzun sürmüyor; çünkü ayvalar kaynadığında etrafa yayılan koku, yeterince kaynadığını gösterecektir.

Ayva kokusunu aldıktan sonra 2 su bardağı toz şekeri ilave ederek kaynatmaya devam ediyoruz ve sürekli olarak karıştırıyoruz. Bu aşamada ocağın başından ayrılmamalıyız çünkü bir yandan karıştırıp, diğer yandan meydana gelen köpüğü bir kaşık yardımıyla tencerenin dışına atmamız gerekiyor.

Ayvalar kaynarken, renk vermesi için çekirdekleri ve daha güzel bir tat için karanfilleri ilave ediyoruz. Çekirdek miktarını arttırdıkça reçelin rengi daha kırmızı olacaktır. Kaynatma işlemi yaklaşık 40-45 dakika sürmektedir. Bu süre sonunda, bir kaşık yardımıyla reçeli bir tabağa damlatıp kıvamını kontrol edebilirsiniz. Bu kontrol sırasında reçel biraz daha akıcı olabilir; çünkü soğuyunca daha katı bir hal alacaktır.

Reçeli yeterince kaynattıktan sonra, sıcak sıcak kuru kavanozlara koyuyoruz ve kavanozları güneş görmeyen serin yerlere kaldırıyoruz. Soğuyunca sofralarınızda bu güzel kokulu reçele yer verebilirsiniz. Oktay Usta Ayva Reçeli hazırdır.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuru Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

Kuru Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

Karpuz Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Karpuz Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Ayva Reçeli Kaç Kalori?

Ayva Reçeli Kaç Kalori?

Çilek Reçeli Kaç Dakika Kaynatılır?

Çilek Reçeli Kaç Dakika Kaynatılır?

Diyet Reçel Yapımı

Diyet Reçel Yapımı

Güncel

Frenk Üzümü Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Frenk Üzümü Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Oktay Usta Ayva Reçeli

Oktay Usta Ayva Reçeli