Portakal Kabuğu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri
13 Temmuz 2024

Portakal Kabuğu Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Portakal Kabuğu Reçeli

Uzmanlara göre portakalın kabuğunda, portakalın kendisine kıyasla çok daha fazla C vitamini bulunmaktadır. Ancak, portakal kabuğunu sade bir şekilde tüketmek çok da mümkün değildir. Bu muhteşem ve şifa dolu nimetten faydalanabilmek için en iyi ve lezzetli yöntem, portakal kabuğu reçeli yapmaktır. Aşağıda vereceğimiz tarif ile evinizde çok sağlıklı bir şekilde portakal kabuğu reçeli hazırlayabilirsiniz. Kolay gelsin.

Portakal Kabuğu Reçeli Malzemeleri

  • 7-8 adet yafa portakalı (Kalın kabuklu)
  • 7 su bardağı toz şeker
  • Yarım adet limonun suyu
  • 5 su bardağı su

Portakal Kabuğu Reçeli Nasıl Yapılır?

İlk olarak portakalları güzelce yıkayıp kabuklarını soyuyoruz. Ardından kabukları bezelye tanesi iriliğinde doğrayıp bir iğne iplik yardımı ile ipe diziyoruz. Daha sonra bol su ile tekrar yıkayıp, süzgecin üzerine alıyoruz.

Geniş bir tencereye bir litre kadar su koyup kaynatıyoruz. Daha sonra portakal kabuklarını kaynayan suyun içerisine ipinden ayırarak atıyoruz. Üzerine şekeri ilave edip kısık ateşte ve sık sık karıştırarak kıvamı koyulaşıncaya kadar pişiriyoruz. Reçeli ocaktan almadan 5 dakika önce limon suyunu ekliyoruz.

Hazır hale gelen portakal reçelini sıcakken cam kavanozlara boşaltıyoruz. Eğer reçeli uzun süre tüketmeyecekseniz kavanozun kapağını sıcak olarak kapatınız. Eğer kısa sürede tüketmeyi düşünüyorsanız kapağını reçel soğuduktan sonra kapatabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Ekstra Bilgiler

Portakal kabuğu reçelinin faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için, portakalların organik olmasına dikkat ediniz. Ayrıca, portakal kabuklarını doğradıktan sonra birkaç kez kaynar suya daldırıp çıkararak acılığını alabilirsiniz. Bu yöntem, reçelin daha lezzetli olmasına yardımcı olacaktır.

Portakal kabuğu reçeli, sadece kahvaltılarda değil, tatlılarda ve pastalarda da kullanılabilir. Özellikle cheesecake ve dondurma üzerine döküldüğünde harika bir lezzet katmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Oktay Usta Çilek Reçeli

Oktay Usta Çilek Reçeli

Ayva Reçeli Kaç Kalori?

Ayva Reçeli Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Güncel

Hünnap Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Hünnap Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Pekmezli Kabak Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Pekmezli Kabak Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Mürdüm Erik Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Mürdüm Erik Reçeli Tarifi ve Malzemeleri