recel.gen.tr https://www.recel.gen.tr Reçel, Reçel Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, recel.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Mon, 16 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Kızılcık Reçeli https://www.recel.gen.tr/kizilcik-receli.html Sun, 07 Oct 2018 11:39:16 +0000 Kızılcık reçeli, ekşi tadı ile bilinen kızılcık reçeli, mutfaklarda farklı şekillerde kullanılır. Hamaratlı kadınlar, kızılcık reçeli yaparak birçok tatlının sosunda bu reçeli kullanabiliyorlar. Ekşimsi ve
Kızılcık reçeli, ekşi tadı ile bilinen kızılcık reçeli, mutfaklarda farklı şekillerde kullanılır. Hamaratlı kadınlar, kızılcık reçeli yaparak birçok tatlının sosunda bu reçeli kullanabiliyorlar. Ekşimsi ve mayhoş tada sahip reçelleri sevenler, bu reçelin de tadını beğenmeden geçmezler. Kızılcık reçeli canlı kırmızı rengi ve muhteşem kokusuyla kahvaltı sofralarda aranan tatlısı olur. Bilindiği gibi kızılcık şerbeti meşhurdur bir şerbettir. Aynı şekilde kızılcık reçeli de bazı ev hanımlarının kahvaltı sofralarından eksik etmediği lezzetli ve sağlıklı bir reçel türüdür. Kızılcık reçeli yapılışı oldukça pratiktir. Bu reçelin yapılışının tek zahmeti, kızılcık meyvelerinin bir gece şekerde beklemesidir. Sonbahar aylarında taze kızılcıklardan hazırlanmış olan reçelleri, uzun kış günlerinde can çektiği zaman yenilebilir. Aynı zamanda marketten alınacak dondurulmuş kızılcıklar ile de her mevsim kızılcık reçeli yapmak mümkündür. Kızılcık, koyu kırmızı renge sahip bir meyve türüdür. 

Kızılcık reçeli yapmak için gerekli malzemeler

 • Yarım kilo kızılcık
 • 1 bardak su
 • 3 bardak toz şeker
 • 2 yemek kaşığı limon suyu

Kızılcık reçelinin yapılışı

Öncelikli olarak kızılcıkları çöplerinden temizlenip ve bol su altında yıkanmalıdır. Süzgece koyduktan sonra kızılcıklar suyunu çekince reçel tenceresine alınır. Kızılcıkların üzerin toz şeker ilave edilir ve tencereyi buzdolabında bir gece bekletilmelidir. Ertesi gün reçel tenceresini buzdolabından çıkarılır. Kızılcık şekere yatırıldığında fazla sulanmaz. O yüzden halay kırıklığına uğranmamalıdır. Reçel tenceresini ocağa alınıp ve bir bardak suyu ilave ettikten sonra orta ateşte kaynamasını beklemek gerekir. Reçel fokurdamaya başlamışsa, ocağın altını kısıp ve yüzeyinde oluşan pembe köpükleri bir kaşık ile sıyırmak gerekir. Kızılcık reçel bir saat kadar kaynadıktan sonra kıvamını almış olacaktır. İçerisine liman suyunu döküp ve karıştırdıktan sonra bir taşım daha kaynamasını beklenmelidir. Reçel ocaktan alındıktan sonra kavanozun içerisine kepçe ile yavaşça dökülmelidir. Kavanozun ağzını iyice kapatılmalı ve ters çevirmelidir. Kavanoz ve kapağını önceden kaynatılmamışsa, reçeli doldurduktan sonra da reçel kavanozunu kaynatıp kapağı mühürlenebilir. 12 saat boyunca mutfağın bir köşesinde bekleyen kızılcık reçeli artık kuru, serin ve karanlık bir ortamdan alarak muhafaza edilmelidir.

Afiyet Olsun...

]]>
Yeşil İncir Reçeli https://www.recel.gen.tr/yesil-incir-receli.html Sun, 07 Oct 2018 13:37:11 +0000 Yeşil incir reçelinin yapılması oldukça zaman almasına ve emek harcanmasına rağmen çok lezzetli olmasından dolayı yapılan tüm uğraşlara kesinlikle değmektedir. Yeşil incir genellikle nisan ve mayıs ayında bulunmaktadır Yeşil incir reçelinin yapılması oldukça zaman almasına ve emek harcanmasına rağmen çok lezzetli olmasından dolayı yapılan tüm uğraşlara kesinlikle değmektedir. Yeşil incir genellikle nisan ve mayıs ayında bulunmaktadır. İlk yediğinizde farklı bir tadı olduğunu anlayacaksınız, biraz kestane şekerini andırmaktadır. Piştiği zaman eve harika bir koku yaymaktadır. Fakat yeşil incir reçelinin yapılışı oldukça zahmetlidir, aşağıda yapılışı ve yaparken püf noktaları yer almaktadır.

Yeşil incir reçeli için gerekli malzemeler;
 • Bir kilo yeşil incir
 • 1,5 kilo şeker
 • 4 su bardağı su
 • 5 adet karanfil
 • Çubuk tarçın
 • Limon suyu bir kaç damla
Yeşil incir reçeli tarifi hazırlanışı; 

Yeşil incirlerin öncelikle kabukları incecik soyulup çubuk bölümlerinin içindeki tohumları dikkatli bir şekilde çıkartılır ve daha sonra bol suyla yıkanır. Yeşil incirler yıkandıktan sonra derin bir tencereye alınarak üzeri kapanıncaya kadar su ilave ettikten sonra ocak üzerinde orta ateşte 15 dakika haşlanır ve haşlandıktan sonra suyu güzelce süzülür. Yeşil incirler tek tek elle incirlere zarar vermeden incirlerin suyu sıkılır ve bol soğuk suyun içine atılır. 3 veya 4 saat arayla suyu değiştirilir. Bu işlemin amacı yeşil incirlerin acı suyunun çıkması içindir. İki gün boyunca bu işlemi tekrarlamanız gerekir, biraz zor ve uğraştırıcı bir işlem olmasına rağmen yeşil incir reçelinin tadı çok lezzetli olmaktadır. Sonunda bu kadar zorluğa değmektedir.

Diğer tarafta şerbeti için su ve şekeri derin bir tencereye koyduktan sonra ocak üzerinde orta ateşte kaynatmaya başlayın. Kaynadıktan sonra suyunu sıktığınız yeşil incirleri şerbetin içine atın ve yaklaşık 25 -30 dakika kaynatın. Kıvam almaya başlayınca limon suyunu ve karanfili içerisine ekleyip 5 dakika daha kaynattıktan sonra altını tamamen kapatıp sıcakken kavanozlara doldurup kapağını sıkıca kapatıp ters çevirmeniz gerekir. Kavanozların üzerini bir sofra bezi ile örtün ve bir gece ters durumda yerinden kıpırdatmadan bekletin, daha sonra düz olarak istediğiniz yerde saklayabilirsiniz. Her kavanozda su ve tane miktarının eşit olmasına özen göstermelisiniz, bunun için önce taneleri sonra suyunu ekleyebilirsiniz. Ayrıca karanfil yerine kabuk tarçında kullanabilirsiniz.

Yeşil incir reçelinin püf noktalarından biri; incir renginin daha parlak olmasını istiyorsanız aktarlardan göztaşı alarak yeşil incirleri göztaşı ile kaynatabilirsiniz. Bu sayede yeşil incirler daha parlak olacaktır. Ayrıca yeşil incirlerin kabuklarını soyarken eldiven kullanmanızda fayda vardır, çünkü içerisindeki sütten dolayı eller yanmaktadır.

Afiyet olsun.
]]>
Rendelenmiş Ayva Reçeli https://www.recel.gen.tr/rendelenmis-ayva-receli.html Mon, 08 Oct 2018 09:28:40 +0000 Rendelenmiş ayva reçeli: Ayva reçeli reçel çeşitleri arasında en çok bilinen reçel türleri arasında yer almaktadır. Ayva reçeli eşsiz bir lezzete sahip olan bir reçeldir. Kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yer alan reçe Rendelenmiş ayva reçeli: Ayva reçeli reçel çeşitleri arasında en çok bilinen reçel türleri arasında yer almaktadır. Ayva reçeli eşsiz bir lezzete sahip olan bir reçeldir. Kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yer alan reçel çeşitlerinin ülkemizdeki yeri oldukça büyüktür. Özellikle rendelenmiş ayva reçeli sofralara ayrıcalık katan bir reçeldir. Ekmek üzerine sürülerek afiyetle yenen bu reçel market kavanozlarından değilde kendi ellerinizle ve kendi emeğinizle yapıldığında çok daha ayrı bir lezzete kavuşmaktadır. Şimdi size vereceğimiz tarif ile hem lezzet olarak hemde kıvam olarak tam ayarında olacaktır. Sizde kahvaltı sofralarında ailenize ve sevdiklerinize kendi ellerinizle yaptığınız rendelenmiş ayva reçeli sunumunda bulunmak istiyorsanız işte tarifi. 

Rendelenmiş ayva reçeli yapmak için gerekli olan malzemeler:
 • 3 tane orta boy ayva
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı su
 • 3 tane ayva çekirdeği
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
Rendelenmiş ayva reçeli yapılışı: 

Ayvaları ilk olarak bol su ile yıkayın. Daha sonra derin bir kab içerisine rendeleyin. Ayva çekirdeklerini de rendelenen ayva içerisine ilave edin. Toz şekeri, rendelenen ayva üzerine serpiştirerek biraz bekletin. 15 dakika kadar beklettikten sonra artık rendelenen ayvayı orta büyüklükte derin bir tencereye koyarak ocağın altını açın. Üzerine malzemeler kısmında belirtilen ölçüde su ilave edin.orta hararetteki bir ateşte ara ara karıştırarak ayvalar yumuşayana kadar pişirin. Ayvalar kaynama aşamasına gelince ocağın altını kısın ve kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Tencere içerisindeki ayvalar yumuşayınca ve hafif koyulaşmaya başlayınca limon suyunu ilave edin ve biraz karıştırın. Yaklaşık 4 dakika kadar limon suyunu ekledikten sonra kaynatmaya devam edin ve ocağın altını kapatın. Kıvam alan reçeli tencerede hafif soğutun.soğuyan reçeli cam kavanozlara alarak kapaklarını sıkıca kapatın. Artık rendelenmiş ayva reçeli hazır. Tabaklara alıp servis yapabilirsiniz. 

Afiyet olsun.
]]>
Anjelik Erik Reçeli https://www.recel.gen.tr/anjelik-erik-receli.html Mon, 08 Oct 2018 22:32:03 +0000 Anjelik erik reçeli, gerek rengi ile gerek tadı olsun çok lezzetli, nefis bir tattır. Misafirlerinize kahvaltı sofralarında sunabileceğiniz çok özel bir reçeldir. Özellikle çocuklarınızın büyük bir iştahla yiyebileceği Anjelik erik reçeli, gerek rengi ile gerek tadı olsun çok lezzetli, nefis bir tattır. Misafirlerinize kahvaltı sofralarında sunabileceğiniz çok özel bir reçeldir. Özellikle çocuklarınızın büyük bir iştahla yiyebileceği hem görüntü olarak hem de lezzet açısından çok önemli bir tattır.

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan reçeller bir kaç küçük püf noktası ile evde çok kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Reçel yapımında sık rastlanan sorunlardan biri olan şekerlenme, köpüklenme ve şeker ayarı dengesi çok önemlidir. Reçelin şekerlenmesi durumunda, kavanoza bir miktar kaynar su ekleyip, kavanozun üzerine pudra şekeri dökün ve hafifçe kavanozu sallayın. İdeal şeker oranı, reçel için yapılacak meyve miktarının 1,5 katı olması gerekir. Reçel yapımında kullanılan şekerin ölçüsü çok önemlidir. Az yada çok şeker kullanılması durumunda reçelin kısa sürede bozulmasına, sulanmasına ve şekerlenmesine yada küflenmesine sebep olmaktadır. Reçelin köpüklenmesini engellemek için kaynarken reçelin şerbetine bir parça tereyağı ilave ederek köpüklenmesini engelleyebilirsiniz. Reçel yapımı esnasında, kaynamakta olan reçeli fazla karıştırmamanız gerekir, aksi halde reçelin zamanla şekerlenmesine neden olmaktadır. Hazırlanan reçeli, serin, havadar ve karanlık bir yerde saklamanız gerekir. Anjelik erik reçelinin yapımına başlayalım ve malzemelerine bir göz atalım.

Anjelik erik reçeli tarifi için gerekli malzemeler;
 • Bir kilogram anjelik erik
 • 4 bardak toz şeker
 • Yarım limonun suyu
Anjelik erik reçelinin hazırlanışı;

İlk önce erikleri güzelce yıkadıktan sonra, çekirdeklerini güzelce çıkarın. Çekirdekleri çıkartılan erikleri küp küp doğradıktan sonra derin bir tencereye alarak bir kat erik bir kat şeker şeklinde tencereye erikleri yerleştirin. 4 yada 5 saat sonra şekerler eriyecek ve erikler sulanacaktır. Sulanan erikleri ocak üzerinde orta ateşte pişirmeye başlayın. Şekeri tamamen eriyinceye kadar anjelik erik reçelini güzelce karıştırın. Daha sonra ara ara karıştırarak üzerindeki köpükleri alın. 25 veya 30 dakika kaynadıktan sonra koyulaşmaya başlayacaktır. Anjelik erik reçel kıvama, koyulaşmaya başlayınca yarım limonun suyunu ekleyebilirsiniz. Limon suyunu ekledikten sonrada 5 dakika kaynattıktan sonra reçel sıcakken kavanoza boşaltabilirsiniz. Kapağını sıkıca kapattıktan sonra ters çevirerek bir gün bekletmelisiniz. Bir gün sonunda düz olarak kavanozu istediğiniz yerde saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun.
]]>
Kuru Gül Reçeli Nasıl Yapılır https://www.recel.gen.tr/kuru-gul-receli-nasil-yapilir.html Tue, 09 Oct 2018 14:18:12 +0000 Kuru gül reçeli nasıl yapılır, Kuru gül yapraklarından hazırlanan bu reçel muhteşem bir kokuya ve eşsiz bir lezzete sahiptir. Fakat dikkat edilmesi gereken konulardan biri gül reçeli mutlaka katmerli kokulu güllerden yapılmalı Kuru gül reçeli nasıl yapılır, Kuru gül yapraklarından hazırlanan bu reçel muhteşem bir kokuya ve eşsiz bir lezzete sahiptir. Fakat dikkat edilmesi gereken konulardan biri gül reçeli mutlaka katmerli kokulu güllerden yapılmalıdır. Diğer kokusuz gül yapraklarından reçel yapılmamaktadır. Bunu bilerek gül reçeli yapacağınız zaman mutlaka katmerli gül yapraklarını toplamalısınız. Ayrıca gül reçeli pişirildikten sonra buzdolabında saklamak yerine serin güneş görmeyen karanlık yerlerde muhafaza edilmelidir. Böylece reçelde şekerlenme olmaz. Kahvaltıların vazgeçilmez lezzetlerinden olan reçel gül yapraklarıyla yapıldığında çok daha lezzetli olmaktadır. Eşsiz gül tadı ve muhteşem bir kokuya sahip olan kuru gül reçelini mutlaka denemelisiniz. Kuru gül reçeli nasıl yapılır diyorsanız işte tarifi. Şimdiden kolay gelsin.

Kuru gül reçeli yapmak için gerekli olan malzemeler:
 • 150 gram kuru katmerli gül yaprakları
 • 3 su bardağı su
 • 4 su bardağı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
Kuru gül reçeli yapılışı: Kuru gül yapraklarını öncelikle bir sudan geçirin. Gül yapraklarını biraz beklettikten sonra tencere içerisine su ekleyerek içine toz şekeri ilave edin. Ocağın altını açın ve toz şeker su içerisinde eriyene kadar karıştırın. Daha sonra kuru gül yapraklarını su içerisine ilave edin. Tencere içerisindeki su kaynayana kadar ocağın ateşini orta dereceye ayarlayın. Su kaynadıktan sonra kısık ateşte kaynaması için ocağın altını düşük bir dereceye getirin. Kaynayan su ve gül yaprakları özleşene kadar kaynatın. Tencere içerisindeki karışım koyulaşana kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Karışımın kıvamı şurup kıvamına gelince limon suyunu da ilave edin. Limon suyu eklendikten sonra 5 dakika kadar karışımı kaynatmaya devam edin. Süre dolunca ocağın altını kapatın ve hazırlanan kuru gül reçelini tencere içerisinde soğumaya bırakın. Reçel soğuyunca kavanozlara alarak kapaklarını sıkıca kapatın. Hazırlanan reçelleri artık tabaklara alıp servis yapabilirsiniz. Kuru gül reçelini artık kahvaltılarda kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Pekmezli Kabak Reçeli https://www.recel.gen.tr/pekmezli-kabak-receli.html Wed, 10 Oct 2018 03:11:11 +0000 Pekmezli kabak reçeli, yapılması zaman almasına ve emek harcanmasına rağmen çok lezzetlidir. Tüm emeklerinize değecek bir reçel tarifidir. Piştiği zaman eve harika bir koku yaymaktadır. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez Pekmezli kabak reçeli, yapılması zaman almasına ve emek harcanmasına rağmen çok lezzetlidir. Tüm emeklerinize değecek bir reçel tarifidir. Piştiği zaman eve harika bir koku yaymaktadır. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan reçeller bir kaç küçük püf noktası ile evde çok kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Reçel yapımında sık rastlanan problemlerden biri olan şekerlenme, köpüklenme ve şeker ayarı dengesi çok önemlidir. Reçelin şekerlenmesi durumunda, kavanoza bir miktar kaynar su ekleyip, kavanozun üzerine pudra şekeri dökün ve hafifçe kavanozu sallayın. İdeal şeker oranı, reçel için yapılacak meyve miktarının 1,5 katı olması gerekir. Reçel yapımında kullanılan şekerin ölçüsü çok önemlidir. Az yada çok şeker kullanılması durumunda reçelin kısa sürede bozulmasına, sulanmasına ve şekerlenmesine yada küflenmesine sebep olmaktadır. Reçelin köpüklenmesini engellemek için kaynarken reçelin şerbetine bir parça tereyağı ilave ederek köpüklenmesini engelleyebilirsiniz. Reçel yapımı esnasında, kaynamakta olan reçeli fazla karıştırmamanız gerekir, aksi halde reçelin zamanla şekerlenmesine neden olmaktadır. Hazırlanan reçeli, serin, havadar ve karanlık bir yerde saklamanız gerekir. Pekmezli kabak reçeli yapımına başlayalım ve malzemelerine bir göz atalım.

Pekmezli kabak reçeli tarifi için gerekli malzemeler;
 • 1 kilogram kış kabağı
 • Bir su bardağı üzüm pekmezi
 • Yarım kilogram toz şeker
 • Yarım limonun suyu 
 • 5 veya 6 adet karanfil
Pekmezli kabak reçeli hazırlanışı; 

İlk önce kış kabağının kabuklarını soyduktan sonra derince bir kap içerisinde yıkadıktan sonra güzelce süzdükten sonra kuş başı büyüklüğünde doğrayın. Doğradığınız kabakları derin bir tencere içine alıp, şekeri üzerine döküp alt üst olarak harmanlayarak karıştırın. Tencerenin kapağını kapatarak bir gece boyunca bekletin. Bir günün sonunda tencere içine karanfilleri ilave edip ocak üzerinde kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Kabaklar pişmeye başlayınca üzerine limon suyu ilave edin. En son bir su bardağı pekmezi ekleyip bir taşım daha kaynattıktan sonra ateşten indirin. Pekmezli kabak reçeline kesinlikle su ilave edilmemektedir, kabağın kendi suyu yeterli olmaktadır. Sıcakken kavanoza koyarak kapağını sıkıca kapatarak, kavanozu ters çevirin. Ters bir şekilde bir gün boyunca hareket ettirmeden bekletin. Ters olarak bekletildiği aşamada üzerini bir örtü ile mutlaka örtmelisiniz. Bir gün sonunda düz olarak istediğiniz bir yerde saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Pekmezli kabak reçelinin faydaları;
 • İdrar söktürür, idrar tutukluğunu gidererek ödem oluşmasını engeller.
 • Böbrek ve mesane iltihaplarını temizler.
 • Erkek sağlığına faydalıdır, prostattan meydana gelen şikayetleri giderir.
 • Mide ve bağırsakları yumuşatarak, dolaşım sistemini çalıştırarak, kabızlığı giderir.
 • Basuru olanlar için faydalıdır.
 • Kan yapıcı özelliği vardır.
 • Vücuda kuvvet verir ve enerji sağlar.
 • İştah açar kilo almaya yardımcı olur.
]]>
Turunç Kabuğu Reçeli https://www.recel.gen.tr/turunc-kabugu-receli.html Wed, 10 Oct 2018 03:11:32 +0000 Turunç kabuğu reçeli; özellikle Akdeniz yöresinde oldukça fazla tüketilen bir reçel türüdür. Hazır reçel sektörünün ürettiği reçel çeşitlerinin artmasıyla artık Ülkemizin pek çok yerinde yapılan reçel çeşitler Turunç kabuğu reçeli; özellikle Akdeniz yöresinde oldukça fazla tüketilen bir reçel türüdür. Hazır reçel sektörünün ürettiği reçel çeşitlerinin artmasıyla artık Ülkemizin pek çok yerinde yapılan reçel çeşitlerini de tatma imkanı bulduk. Bu nedenle artık reçel denilince klasik çilek, vişne, kayısı reçeli dışında çok farklı meyvelerden hatta sebzelerden ve hamsi balığından yapılan reçel türleri de aklımıza gelmektedir. Hazır reçellerde glikoz kullanılma ihtimali nedeniyle farklı reçelleri de artık kendim yapıyorum. Sizlerde öğrendiğiniz farklı reçel türlerine bir yenisini daha eklemeyi arzu ederseniz turunç kabuğu reçeli tarifini mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Şimdiden herkese kolay gelsin...
 

Turunç kabuğu reçelinin yapımı için gerekli olan malzemeler:
 • 15 tane turunç meyvesinin kabuğu,
 • 1,5 kg. toz şeker,
 • Yarım limonun suyu ya da yarım çay kaşığı limon tuzu.
 • 2,5 litre su,
 • 2,5 su bardağı turunç meyvesi suyu.

Turunç kabuğu reçelinin hazırlanışı: 

Turunç meyvesini iyice yıkayın ve kurutun. Turunç meyvesinin kabuğu biraz acıdır ve bu acılık şekerle dahi yok edilemez. Bu nedenle rendenin ince kısmıyla turuncun üzerindeki bu acılığın gitmesi için kabuğun her yerini bir tabaka rendeden geçirin. Rendelerken lezzetin ve güzel kokunun da kabuğunda olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle beyazı çıkmadan rendeleme işlemini bırakın. Bıçak yardımıyla turuncun kabuğunu dilimleyin ve soyun. Kabukların içinin beyaz kısımlarını ayırın. Kabukları rulo şeklinde kıvırın ve bir iğne yardımıyla naylon ipe dizin. Arzu ederseniz tek tek kürdan ile de tutturabilirsiniz. Turunç kabuklarının acısının alınması için 4-5 kez su değiştirerek kaynatın. Suyun rengi saf hale geldiğinde turunç kabuklarındaki acılık azalmış demektir. Daha sonra yine ılık suya koyun ve 2 gün boyunca suyunu arada bir değiştirerek bekletin. 

Derin bir tencerenin içerisine su, meyve suyu ile şekeri boşaltın ve kıvama gelene kadar kaynatın. İçerisine sudan çıkarttığınız turunç kabuklarını ipten ayırarak atın. Pişene kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Aşağı yukarı 1 saatte pişmektedir. Çok kaynatırsanız kabuklar erir ve görüntüsü kötü olabilir. Ocağın altını kapatmadan evvel limon suyu ya da limon tuzunu da ilave edin ve yaklaşık 15 dakika daha kaynatarak ocağın altını kapatın. Turunç kabuğu reçeliniz hazır. Eğer uzun süre saklamak isterseniz henüz ilk sıcağı bile çıkmadan kavanozlara bölün ve ağzını iyice sıkarak ters çevirin. Bu şekilde bir gece bekletin. Kapakların üzeri çökmüş ise tutmuş demektir. Serin ve kuru yerde muhafaza edin. 

Şimdiden afiyet olsun...
]]>
Alıç Reçeli https://www.recel.gen.tr/alic-receli.html Wed, 10 Oct 2018 06:16:13 +0000 Alıç reçeli, aslında ülkemizde çok fazla bilinmeyen ama çok faydası olan alıç ağacının meyvesidir. Dalında taze toplanan alıç meyveleri ile pişirilen reçel, ekşimsi bir tada sahiptir. Bu meyve çok ekşi bir tada sahip oldu Alıç reçeli, aslında ülkemizde çok fazla bilinmeyen ama çok faydası olan alıç ağacının meyvesidir. Dalında taze toplanan alıç meyveleri ile pişirilen reçel, ekşimsi bir tada sahiptir. Bu meyve çok ekşi bir tada sahip olduğu için reçelini yaparken fazladan toz şeker kullanmak gerekir. Yapımı biraz zahmetlidir, çünkü ocakta uzun bir süre kaynadıktan sonra kıvama gelir. 

Alıç reçeli için gerekli malzemeler;
 • Yarım kilo alıç meyvesi
 • 1 buçuk su bardağı toz şeker
 • 1 bardak su
 • Yarım çorba kaşığı taze limon suyu
Alıç reçeli hazırlanışı:

Dalından taze koparılmış alıç meyveleri güzelce yıkanır ve temizlenir. Yaklaşık 20 dakika tuzlu suda bekletilir. Daha sonra birkaç defa sudan geçirilen alıç meyvelerinin çekirdekleri çıkarılır. Geniş bir kaseye alındıktan sonra üzeri toz şekerle kaplanan meyveler 12 saat boyunca buzdolabında bekletilir. 
Geceden şekere yatırılıp, bekletilen meyveler, ertesi gün suyunu salmış olacaktır. Reçel tenceresinin içine toz şekerle harmanlanmış olan alıç meyveleri aktarılır. Tencere ocağa konduktan sonra kısık ateşte pişmeye bırakılır. 

Ayrıca meyveleri bir gün önce şekere yatırmak yerine, alıçları temizledikten sonra 1 bardak su ile haşlayıp ardından şeker ilave ederek, günü gününe de pişirebilirsiniz.Kısık ateşte kaynayan reçel, koyu bir kıvam aldıktan sonra içine taze sıkılmış limon suyu ilave edebilirsiniz.Reçel kaynarken üzerinde oluşan köpükler muhakkak temizlenmelidir. Limon suyu ile bir taşım daha kaynayan reçel artık kavanoza aktarılmaya hazırdır. Yalnız kavanoza koyarken üzerinde yarım parmak boşluk kalmasına dikkat edilmelidir.

Alıç reçeli, 24 saat oda sıcaklığında, bir hafta kadar buzdolabında ve bir ay kadar derin dondurucuda muhafaza edilebilir. Eğer daha uzun süre saklamak isteniyorsa pişirilirken konan toz şeker miktarı arttırılmalıdır.Başta c vitamini olmak üzere, vitamin deposu olan bu meyvenin reçelini  ister kahvaltılarda, istersenizde tatlıların yanında sos olarak kullanabilirsiniz.
]]>
Hünnap Reçeli https://www.recel.gen.tr/hunnap-receli.html Wed, 10 Oct 2018 14:13:51 +0000 Hünnap reçeli, hünnap Çin'de çok eskilerden beri bilinen ve şifa kaynağı olarak kullanılan ve tüketilen bu meyve oldukça düşük kalorili bir besindir. Fakat verdiği enerji çok yüksektir. Çok ince kabuklu olan bu Hünnap reçeli, hünnap Çin'de çok eskilerden beri bilinen ve şifa kaynağı olarak kullanılan ve tüketilen bu meyve oldukça düşük kalorili bir besindir. Fakat verdiği enerji çok yüksektir. Çok ince kabuklu olan bu meyvenin hazmı çok kolaydır. İçeriğinde bol miktarda A ve C vitaminleri vardır. Magnezyum, Kalsiyum, fosfor ve potasyum açısından çok zengindir. Ülkemizde çok yaygın bilinen ve tüketilen bir meyve değildir. Çok etkili bir antioksidan özelliğine sahiptir. Ve bu özelliğinden dolayı kansere karşı koruyucudur. Ayrıca kilo verdirme özelliğine sahiptir. Kış aylarında bolca tüketilmesi gerekmekte olan bu meyve öksürük ve soğuk algınlığına da son derece iyi gelmektedir. Kalp sağlığını koruyucu, diş ve kemiklerin gelişimine etkili, sindirim sistemi için son derece yararlı olan bu meyve, dışı iğdeye benzeyen ama daha parlak ceviz büyüklüğünde bir görüntüye sahiptir. Tadı ise kumlu elmaya benzer. İsterseniz bu kadar faydalı bir meyveye alışmak için reçel yaparak tüketmeye başlayabilirsiniz. Reçeli bildiğiniz reçellerden çok değişik ve çok ta lezzetli oluyor. Denediğinize pişman olmayacaksınız.

Hünnap reçeli için gerekli malzemeler

 • Yarım kilo hünnap meyvesi
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 2 su barağı su
 • 4 damla limon suyu

Hünnap Reçeli Yapılışı

Hünnapları güzelce yıkayın ve kurulayın. Dilerseniz kabuklarını soyarak reçel yapabilirsiniz. Ama kabuk kısmı bolca potasyum içerdiğinden soyulmaması çok daha faydalı olacaktır. Hünnap meyvelerini küçük küçük doğrayın. Reçel yapacağınız tencerenin içine hünnap meyvelerini ve toz şekeri koyarak en az 6 saat olmak üzere 1 gece boyunca dinlendirmeniz gerekir. Meyveler sabaha kadar sulanmış olacaktır. Ve ölçüyle belirlediğimiz suyu da üzerine ekleyerek kısık ateşte hünnap reçelinizin kıvamı koyulaşana kadar kaynatın. Ocaktan indirmeden 3-4 dakika kadar önce limon suyunu da ilave edin. Reçelin kıvamını kendi tercihinize göre ayarlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz reçeli reçel kavanozlarına doldurarak iyice soğuduktan sonra kapaklarını kapatabilirsiniz. Nefis reçelinizi istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.          

 


]]>
Siyah Üzüm Reçeli https://www.recel.gen.tr/siyah-uzum-receli.html Wed, 10 Oct 2018 16:45:42 +0000 Siyah Üzüm Reçeli; Yaz meyvelerinden olan siyah üzümü  kışın da sofranız da görmek istiyorsanız reçelini yapabilirsiniz. Siyah üzüm reçeli diğer reçel türleri arasında daha tercih edilmektedir. Siyah üzüm reç Siyah Üzüm Reçeli; Yaz meyvelerinden olan siyah üzümü  kışın da sofranız da görmek istiyorsanız reçelini yapabilirsiniz. Siyah üzüm reçeli diğer reçel türleri arasında daha tercih edilmektedir. Siyah üzüm reçeli tadıyla ve görünüşü ile sürekli tercih edilmektedir. Özellikle çocuklar tarafından tercih edilen siyah üzüm reçeli yetişkinlerin de damak tadına uymaktadır. Siyah üzüm reçeli sunum açısından da çok şıktır. Yapılışı çok pratik olan siyah üzüm reçelinin yapılışı şu şekildedir; 

Siyah Üzüm Reçeli İçin Malzeme Listesi
 • 1,5 kilo siyah üzüm 
 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 4,5 su bardağı su 
 • Yarım limon
Siyah Üzüm Reçeli Yapılışı

Siyah üzüm reçeli diğer reçel türlerine göre farklıdır biraz.  Öncelikle derin bir tencerenin içerisine suyu koyun. Ardından şekeri ilave ederek karıştırın ve kaynatın. Su kaynayıncaya kadar siz de üzümleri ayıklayın ve yıkayın. Su kaynadıktan sonra ayıkladığınız üzümleri kaynayan şekerli suyun içerisine ilave ederek karıştırın.   Reçel kıvamına gelene kadar kaynatın. Siyah Üzüm Reçeli kıvama geldiğinde ocağın altını kapatın. Daha sonra cam bir kavanozun içerisine koyarak kapatın. İstediğiniz zaman tüketebilirsiniz.  

Afiyet olsun.
]]>
Hurma Reçeli https://www.recel.gen.tr/hurma-receli.html Wed, 10 Oct 2018 18:32:12 +0000 Hurma reçeli; Hurma bizimde ülkemiz dahil olmak üzere bir çok ülkede tüketilen bir yiyecek türüdür. Hurma bildiğiniz gibi Peygamber efendimizin zamanında da tüketilen, o zamandan günümüze kadar hala çok sevilen bir yiyecektir. Hurma reçeli; Hurma bizimde ülkemiz dahil olmak üzere bir çok ülkede tüketilen bir yiyecek türüdür. Hurma bildiğiniz gibi Peygamber efendimizin zamanında da tüketilen, o zamandan günümüze kadar hala çok sevilen bir yiyecektir. Hurma özellikle Mekke ve Medine de yetişen bir yiyecektir. Hurmanın bildiğiniz üzere insan vücudunda birçok şey için yararı yani faydası var. Hurmayı çok sevdiğimiz kadar biz Türkler daha doğrusu herkes kahvaltıda reçel tüketmeyi çok severiz . 
Reçel kahvaltı masalarımızda, sofralarımızda en çok sevilen ve çok tüketilen kahvaltılıklardan bir tanesidir. Bende bugün sizlere iki sevdiğiniz ürünü  birleştirip yeni bir tarif vereceğim. Hurma reçeli çok yapılmayan herkes tarafından çok bilinmeyen  ancak yiyen herkesin vazgeçemeyeceği bir tarif hurma reçeli. Hurma reçelinin yapımı da tıpkı diğer reçellere benzer aynı şekilde yapılır. Yapımı oldukça kolay olan bir reçeldir hurma reçeli ancak dikkat edilmesi gereken bir kaç püf noktası var elbette. Bu püf noktalarına dikkat edilmediği takdirde reçelin kıvamı tutmayabilir. Böyle olunca da tabi istediğiniz lezzeti bulamayabilirsiniz. Hurma reçeli için verilen tarife tam uyulduğu zaman reçeliniz çok güzel olacaktır  . Şimdi gelelim bu güzel lezzetin tarifine. O zaman şimdiden kolay gelsin.  

Hurma reçeli için gerekli olan malzemeler
 • 200 gram cennet hurması
 • 3 su bardağı şeker 
 • 1 su bardağı sıcak su 
 • 1 çay bardağı tereyağ 
 • 1 çay kaşığı limon tuzu
 • 4 adet karanfil 
Hurma reçeli yapılışı,

Hurma reçeli için ilk olarak hurmaları çok iyi bir şekilde yıkayın. Yıkar iken ılık su kullanın. Yıkadıktan sonra bir süre süzülmesi için bekleyin. Suyu süzüldükten sonra hurmaları soyun. Ilık su ile yıkayın dememin sebebi de rahat soyulması için zaten. Hurmaları soyduktan sonra bir tencereye alın ve üzerine bir bardak şekeri döküp bu şekilde bir gece yani bir gün boyunca böyle bekletin. Bu şekilde bekletirseniz eğer hurma şekeri içine iyice çekecektir. Ölçü olarak şeker belki az gelebilir ancak hurma kendinden çok şekerli olduğu için bu şeker ölçüsü iyi olacaktır. Bir gün bu şekilde bekledikten sonra sıcak suyu ekleyip ocağın üzerine koyun. Kaynamaya başlayana kadar hurmayı sürekli karıştırın.Karıştırmadaki amaç hurmanın şekeri içerisine iyice alması ve birbirine yapışmaması. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ve 1 çay kaşığı limon tuzunu ve karanfili ekleyip bir süre daha kaynatın. Tam anlamı ile hurmaların piştiğinden emin olduktan sonra ocağın altını kapatın. Reçeli koyacağınız kavanozun içerisine sıcak sıcak reçeli koyup hemen ağzını kapatın. Tüm malzemeyi aynı şekilde yaptıktan sonra kavanozları ters çevirip buzdolabında bekletin. Hurma reçeliniz hazır.

Afiyet olsun . 
]]>
<link>https://www.recel.gen.tr/.html</link> <pubDate>Wed, 10 Oct 2018 23:35:08 +0000</pubDate> <dc:creator><![CDATA[recel.gen.tr]]></dc:creator> <description/> <content:encoded><![CDATA[]]></content:encoded> </item> <item> <title>Reçel Kaç Kalori https://www.recel.gen.tr/recel-kac-kalori.html Thu, 11 Oct 2018 00:02:09 +0000 Reçel kaç kalori: Reçel kahvaltı sofralarının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Hemen hemen herkes tarafından sevilerek ve beğenilerek tüketilmektedir. Oldukça fazla çeşitleri vardır. Hemen hemen her meyveden reçel ya Reçel kaç kalori: Reçel kahvaltı sofralarının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Hemen hemen herkes tarafından sevilerek ve beğenilerek tüketilmektedir. Oldukça fazla çeşitleri vardır. Hemen hemen her meyveden reçel yapılabilmektedir. Vücuda enerji veren, soğuk havalarda vücuda direnç kazandırıp üşümeyi önleyen, kansızlığı önleyen ve daha bir çok problemin vücutta son bulmasına fayda sağlayan reçel bazı durumlarda sağlığa zararlı olabilmektedir. Özellikle şeker hastalarının reçelden tamamen uzak durması gerekmektedir. Ayrıca kilolu insanların özellikle obozite hastalarının reçelden tamamen uzak durmaları gerekmektedir. Reçel yüksek miktarda şeker içeriği için kişide orantısız tüketmek ani kilo alımlarına neden olmaktadır. Reçel kaç kalori diye inceleyecek olursak kalori oranlarını hesaplamak oldukça zordur.bunun sebebi reçel çeşitliliğidir. Reçelin türüne göre ve ebadına göre kalori oranları değişmektedir. Fakat bir tatlı kaşığı ve gram üzerinden reçel türlerindeki kaloriyi inceleyebiliriz.

Reçel kaç kalori sorusunun reçel çeşitlerine göre cevabı:

Çilek reçeli kaç kalori: 1 tatlı kaşığı çilek reçeli yaklaşık 5 gram olarak düşünülürse 11 kaloridir.  Çilek reçeli bünyesinde folik asit, C vitamini, ve mangan barındırmaktadır.ayrıca şeker hastalarının ve fazla kilo problemi yaşayan insanların tercih etmemesinde fayda vardır. Reçel kaç kaloridir sorusuna çilek reçelinde bu şekilde cevap verebiliriz.

Vişne reçeli kaç kalori: 1 tatlı kaşığı vişne reçeli yaklaşık 5 gram olarak düşünüldüğünde 14 kaloridir. C vitamini, potasyum, folik asit ve yüksek miktarda lif içermektedir. Vişne reçeli en çok bilinen reçeller arasında yer almaktadır. Hafif ekşimsi eşsiz bir lezzete sahiptir.

Kayısı reçeli kaç kalori: 1 tatlı kaşığı kayısı reçeli 12 gram olarak düşünüldüğünde 22 kaloridir. Kayısı reçeli her ne kadar meyve ile yapılmış olsa da hem meyvenin şekeri hemde reçel yapımında kullanılan şeker sebebi ile kişinin fazlaca kilo almasına sebep olabilir. Ayrıca şeker hastalarının da tüketmemesi gereken bir besindir.sağlıklı ve kilo sorunu yaşamayan insanların ise dikkatli tüketmesinde fayda vardır.

Şeftali reçeli kaç kalori: 1 tatlı kaşığı şeftali reçeli 8 gram olarak düşünülür ve 8 gram şeftali reçeli 20 kaloridir. Şeftali reçeli her ne kadar eşsiz bir lezzet olarak sofralarda yer alsa da diyabet hastaları ve kilo kontrolü sağlamak isteyenlerin uzak durması gereken bir besindir.

İncir reçeli kaç kalori: 1 tatlı kaşığı incir reçeli 10 gram olarak düşünülmektedir. 10 gram incir reçeli ise 10 kaloridir. Kahvaltılarda farklı bir lezzet olarak sofralarda yer alan incir reçelini kontrollü tüketmekte fayda vardır.

Erik reçeli kaç kalori: 1 tatlı kaşığı erik reçeli 5 gram olarak değerlendirilmektedir. 5 gram erik reçeli 14 kaloridir. C vitamini, potasyum, A vitamini, bakır mineralleri ve lif açısından oldukça zengindir. Fakat reçel yapılışında bol olarak şeker kullanıldığı için dikkatli tüketmekte fayda vardır.

Ayva reçeli kaç kalori: 1 tatlı kaşığı ayva reçelinin 8 gram olduğu düşünüldüğünde 11 kalorisi bulunmaktadır. Ayva reçeli sofralarda sık sık yer almaktadır. Lezzeti oldukça güzeldir. Fakat ayva reçelinde de yüksek miktarda şeker bulunduğu için diyabet hastaları ve diyet programı uygulayanların tüketmemesi gereklidir.

Ahududu reçeli kaç kalori: 1 tatlı kaşığı ahududu reçeli 5 gram olarak düşünülmektedir. 5 gram ahududu reçeli 13 kaloridir. C vitamini, E vitamini ve K vitamini içermektedir. Ayrıca folik asit, potasyum, bakır, mangan gibi mineralleri de içermektedir. Lif oranı yüksektir. Sofralarda göz dolduran bir görünüme sahiptir. Kontrollü tüketiminde fayda vardır.
]]>
Şekersiz Ayva Reçeli https://www.recel.gen.tr/sekersiz-ayva-receli.html Thu, 11 Oct 2018 20:01:16 +0000 Şekersiz ayva reçeli; Ayva, gülgillerden olan, iri çiçekli, beyaz ve pembe yapraklarının altı tüylü, orta yüksekliğe sahip bir ağaçta yetişen sarı renkli bir meyvedir. Türkiye dünyada ayva üretiminde birinci sırada yer alm Şekersiz ayva reçeli; Ayva, gülgillerden olan, iri çiçekli, beyaz ve pembe yapraklarının altı tüylü, orta yüksekliğe sahip bir ağaçta yetişen sarı renkli bir meyvedir. Türkiye dünyada ayva üretiminde birinci sırada yer almaktadır. Ayvanın yaprakları kozmetik ve sanayide, tıp da ise ilaç yapım aşamasında kullanılmaktadır. Aynı zamanda meyvesi ile reçel, jel, meyve suyu ve marmelat yapılmaktadır. Günümüzde ayva reçeli de tüketimi oldukça fazladır. 

Şekersiz Ayva Reçeli Gerekli Malzemeler;
 • 2 adet büyük boy ayva,
 • 1.5 kg elma,
 • 1 karanfil
 • 1 parça kabuk tarçın,
Şekersiz Ayva Reçeli Yapılışı;

Ayvalarımızın kabuklarını, çekirdeklerini ve işimize yaramayacak tüm kısımlarını bir tencereye yerleştirelim. Bu çekirdek ve kabuklar pektin içerdiğinden dolayı reçelimize renk ve kıvam vermesi açısından ihtiyaç duyulmaktadır. Ayvalarımızı iyice rendeleyelim. Dilerseniz küçük küçük de doğrayabilirsiniz. Ama rendelerseniz sizin için daha iyi olacaktır. Daha sonra elmalarımızın suyunu sıkalım. Kabukların bulunduğu tencereye kabukların rahat bir şekilde geçeceği kadar elma suyu ekleyin. Elmaları sıkarken elma kabuğu çıktı ise onlarıda tencereye ekleyin. Lakin posasını eklemeyin. Kabuklar iyice yumuşama sağlayıp, kıvamlı bir su elde edene dek kaynatın. Üzerine rendelenmiş ayvaları ekleyin ve kısık ateşe alın. Ayvalar elma suyunu çektiği zaman kabukları kaynattığınız suyu süzerek, karanfil ve tarçın ekleyerek biraz daha kaynamasını sağlayın. Şekersiz ayva reçeli ardından kavanozlara doldurup, buz dolabınızda saklayın.
]]>
Kuru Kayısı Reçeli https://www.recel.gen.tr/kuru-kayisi-receli.html Fri, 12 Oct 2018 10:19:39 +0000 Kuru kayısı reçeli, olabilecek en lezzetli ve pratik reçeller arasında yer almaktadır. Kuru kayısı reçeli ülkemiz çapında çok ünlü reçeller arasında yer almaktadır. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetler Kuru kayısı reçeli, olabilecek en lezzetli ve pratik reçeller arasında yer almaktadır. Kuru kayısı reçeli ülkemiz çapında çok ünlü reçeller arasında yer almaktadır. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan reçelleri evde çok kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Kültürümüzde büyük bir öneme sahip kayısı aynı zamanda bir çok sağlık açısından faydalı olup, önemli bir yere sahiptir. Kuru kayısı, yaş kayısının faydalarının neredeyse tamamını kendisinde bulundurmasının yanı sıra kuru kayısıya özel faydaları da bulunmaktadır. Kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir, böbreklerde taş oluşumu riskini azaltır, beynin düzenli olarak çalışmasını sağlar ve kan yapımını arttırarak, kansızlığı engeller gibi faydalar sadece bir kaçıdır.

Kuru kayısı reçeli tarifi için gerekli malzemeler;
 • 500 gram kuru kayısı
 • 2,5 su bardağı silme şeker
 • Yarım limonun suyu
Kuru kayısı reçeli tarifi hazırlanışı; kuru kayısıları ilk önce güzelce yıkayıp daha sonra derin bir tencere içinde üzeri su ile kapanana kadar su ilave ettikten sonra ocak üzerinde orta ateşte 10 dakika kadar haşlayın ve daha sonra güzelce süzün. Süzdükten sonra haşlanan kayısıları dilimleyerek tekrar tencereye alınır. Üzerini iki parmak geçecek kadar su, şeker ve limon suyunu ekleyerek kıvam alıncaya kadar orta ateşte kaynatın. Reçel yapımında sık rastlanan sorunlardan biri olan şekerlenme, köpüklenme ve şeker ayarı dengesi çok önemlidir. Reçelin şekerlenmesi durumunda, kavanoza bir miktar kaynar su ekleyip, kavanozun üzerine pudra şekeri dökün ve hafifçe kavanozu sallayın. İdeal şeker oranı, reçel için yapılacak meyve miktarının 1-1,5 katı olması gerekir. 

Reçel yapımında kullanılan şekerin ölçüsü çok önemlidir. Az yada çok şeker kullanılması durumunda reçelin kısa sürede bozulmasına, sulanmasına ve şekerlenmesine yada küflenmesine sebep olmaktadır. Reçelin köpüklenmesini engellemek için kaynarken reçelin şerbetine bir parça tereyağı ilave ederek köpüklenmesini engelleyebilirsiniz. Reçel yapımı esnasında, kaynamakta olan reçeli fazla karıştırmamanız gerekir, aksi halde reçelin zamanla şekerlenmesine neden olmaktadır. Reçel kıvamı aldıktan sonra bir taşım daha kaynattıktan sonra ocaktan indirin. Kuru kayısı reçelini sıcakken kavanoza doldurun ve kapağını sıkıca kapattıktan sonra ters çevirin. Bir gün boyunca ters bir şekilde hiç hareket ettirmeden bekletin. Bir gün sonunda kavanozu düz yaparak istediğiniz yerde saklayabilirsiniz. Hazırlanan reçeli, serin, havadar ve karanlık bir yerde saklamanız tavsiye edilir. Yapımı oldukça kolay, pratik ve çok lezzetli bir tariftir.

Afiyet olsun. • ]]>
  Karpuz Kabuğu Reçeli https://www.recel.gen.tr/karpuz-kabugu-receli.html Sat, 13 Oct 2018 04:24:58 +0000 Karpuz kabuğu reçeli, birçok insanın severek tükettiği yaz meyvesi olan karpuzun, sadece yeşil kabuğu kullanılarak yapılan sofralarımızın önemli lezzetleri arasında bulunan reçel türüdür. Karpuz meyvesinin insan sağlığın Karpuz kabuğu reçeli, birçok insanın severek tükettiği yaz meyvesi olan karpuzun, sadece yeşil kabuğu kullanılarak yapılan sofralarımızın önemli lezzetleri arasında bulunan reçel türüdür. Karpuz meyvesinin insan sağlığına birçok faydası olduğu bilinmekte ve kanser hastalığına karşı önemli bir meyve olduğu uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Karpuz meyvesinin yanı sıra karpuz kabuğu da içerdiği vitaminler sayesinde sağlığımıza yararlıdır. Karpuz kabuğunda bulunan sitrülinin, kan dolaşımını rahatlatıp düzenleyip içinde bulundurduğu antioksidan sayesinde yaşlanmayı geciktirip, kanser hastalıklarına karşı vücudu korur. Karpuz yaz meyvesi olduğu için kış mevsimlerde bulmamız neredeyse imkansızdır. Karpuz kabuğunun bu faydalarından kış aylarında da yararlanabilmek için karpuz kabuğu reçeli bizlere olanak vermektedir. Maliyeti oldukça düşük, yapımı bir hayli kolay olan karpuz kabuğu reçeli yapmak için hangi malzemelere ihtiyacımız olduğuna ve karpuz kabuğu reçelinin nasıl yapıldığına hep beraber göz atalım.

  Karpuz kabuğu reçeli için gerekli olan malzemeler
  • Orta büyüklükteki bir karpuzun kabukları
  • 5 su bardağı su
  • 5 su bardağı toz şeker
  • 1 adet orta büyüklükteki limon kabuğunun rendesi
  • 2 çay kaşığı karbonat
  • 5 adet karanfil
  • Yarım su bardağı limon suyu
  • 2-3 adet limon tuzu
  Karpuz kabuğu reçelinin yapılışı

  Karpuz kabuklarını üzerinde karpuzun kırmızı kısımlarını yok edene kadar soyalım. Karpuzun kırmızı kısımlarını yok etmezsek reçelimiz yumuşak olur. Soyduktan sonra isteğe bağlı olarak kare, küp veya ince şerit halinde doğrayalım. Doğramış olduğumuz kabukları tencereye koyalım, üzerine su ve karbonatı ekleyip bir gece buzdolabında bekletelim. Bir gece dolapta beklettikten sonra suyunu süzelim ve suda iyive yıkayalım. Daha sonra tekrar üzerine su ilave edip yaklaşık 2 dakika kadar ocakta kaynatalım. Bu işlemlerden sonra 2 dakika kadar kaynattığımız karpuz kabuklarını geniş bir tencereye koyalım ve üzerine su, toz şeker, karanfil, limon kabuğu rendesini ekleyip ocakta kaynayana kadar pişirelim. Daha sonra limon tozu ve limon suyunu ekleyip yaklaşık 5 dakika kadar daha ocakta pişirelim ve ocaktan alıp soğumasını bekleyelim. Soğuyan karpuz kabuğu reçelimizi kavanozlara koyup buzdolabında muhafaza edelim.

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Mürdüm Erik Reçeli https://www.recel.gen.tr/murdum-erik-receli.html Sat, 13 Oct 2018 15:26:51 +0000 Mürdüm erik reçeli, gerek rengi ile gerek tadı bakımından çok lezzetli, nefis bir tattır. Misafirlerinize kahvaltı sofralarında sunabileceğiniz çok özel bir reçeldir. Özellikle çocuklarınızın büyük bir iştahla yiyeb Mürdüm erik reçeli, gerek rengi ile gerek tadı bakımından çok lezzetli, nefis bir tattır. Misafirlerinize kahvaltı sofralarında sunabileceğiniz çok özel bir reçeldir. Özellikle çocuklarınızın büyük bir iştahla yiyebileceği hem görüntü olarak hem de lezzet açısından nefis bir reçeldir. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan reçeller bir kaç küçük püf noktası ile evde çok kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Reçel yapımında sık rastlanan sorunlardan biri olan şekerlenme, köpüklenme ve şeker ayarı dengesi çok önemlidir. Reçelin şekerlenmesi durumunda, kavanoza bir miktar kaynar su ekleyip, kavanozun üzerine pudra şekeri dökün ve hafifçe kavanozu sallayın. Reçel yapımında kullanılan şekerin ölçüsü çok önemlidir. Az yada çok şeker kullanılması durumunda reçelin kısa sürede bozulmasına, sulanmasına ve şekerlenmesine yada küflenmesine sebep olmaktadır. Reçelin köpüklenmesini engellemek için kaynarken reçelin şerbetine bir parça tereyağı ilave ederek köpüklenmesini engelleyebilirsiniz. Reçel yapımı esnasında, kaynamakta olan reçeli fazla karıştırmamanız gerekir, aksi halde reçelin zamanla şekerlenmesine neden olmaktadır. Mürdüm erik reçelinin yapımına başlayalım ve malzemelerine bir göz atalım.

  Mürdüm erik reçeli tarifi için gerekli malzemeler;
  • 1 kilo mürdüm erik
  • 750 gram toz şeker
  • 1 -2 adet tane karanfil
  • 1 su bardağı su
  • Bir fiske vanilya
  • Bir kaç damla limonun suyu
  Mürdüm erik reçelinin hazırlanışı; 

  İlk önce erikleri bol suda güzelce yıkayın ve süzgeçte süzülmeye bırakın. Kısa bir süre sonra mürdüm eriklerini kurulayın. Bıçak yardımı ile erikleri ikiye bölerek çekirdeklerini çıkartın ve isteğe bağlı olarak mürdüm eriklerini doğrayın. Daha sonra reçel yapacağınız tencereye alarak, toz şekerini eriklerin üzerini örtecek şekilde üzerine dökün. En az iki veya üç saat hatta akşamdan sabaha kadar bekletin. Bekletme bittikten sonra bir bardak suyu üzerine ilave edin ve ocak üzerinde orta ateşte kaynatmaya bırakın. Kaynadıktan sonra üzerine karanfilleri ekleyin ve çok kısık ateşte yaklaşık 20 veya 30 dakika kaynatın. Kıvamı oluşunca mürdüm eriği reçeli üzerine vanilyayı ve bir kaç damla limonun suyunu ekleyin. Bir taşım daha kaynattıktan sonra reçel sıcakken kavanozlara koyarak kapaklarını sıkıca kapatın ve ters çevirerek hareket ettirmeden bir gün süreyle bekletin. Bekletirken üzerine örtü örtmelisiniz. Bir gün sonunda kavanozu düz çevirerek serin, havadar, kuru ve karanlık bir yerde saklayabilirsiniz. Tüm sevdiklerinizle ve ailenizle mürdüm erik reçelini afiyetle yiyebilirsiniz. 

  Mürdüm erik reçelinin hakkında uyarı; Reçelin kıvamını kontrol etmek için; şerbetinden bir kaşık yardımı ile küçük bir tabağa biraz alıp soğumasını bekleyin. Soğuyunca reçelin üzerine dokunduğunuzda reçel büzüşüyorsa reçeliniz olmuştur. Bu işlemi aynı zamanda buzdolabına koyarak da bekletip yapabilirsiniz. Böylece daha pratik olmaktadır ve kısa sürede kontrol etmiş olursunuz
  ]]>
  Siyah Erik Reçeli https://www.recel.gen.tr/siyah-erik-receli.html Sun, 14 Oct 2018 10:15:48 +0000 Siyah Erik Reçeli; Siyah eriğin faydaları saymakla bitmez. Son yıllarda oldukça popüler olan siyah eriğin pek çok tatlı çeşidide yapılmaktadır.  Ben ilk kez yaptığım ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan siyah erik re Siyah Erik Reçeli; Siyah eriğin faydaları saymakla bitmez. Son yıllarda oldukça popüler olan siyah eriğin pek çok tatlı çeşidide yapılmaktadır.  Ben ilk kez yaptığım ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan siyah erik reçeli tarifimi sizinle de paylaşmak istedim.

  Siyah Erik Reçeli İçin Gerekli Olan Malzemeler;
  • 1 kilogram siyah erik
  • 2 kilogram toz şeker
  • 3-4 adet limon
  • Yarım limon
  Siyah Erik Reçelinin Yapılışı; 

  İlk olarak erikleri alıp temiz bir şekilde yıkıyoruz. Daha sonra çekirdeklerini çıkarıp, dörde bölüyoruz. Reçeli yapacağımız tencerenin içerisine koyduktan sonra, üzerini tamamen toz şekeri ile kapatıyoruz. Bir gece beklettikten sonra kendi suyu ile kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra limon tuzu ve limonu ekleyip biraz koyulaşınca altını kapatıyoruz. Yaz mevsiminde reçeli güneşte bekletmek daha lezzetli olmasını sağlar. Eğer güneşlemek istemezseniz, kuru ve cam şişeye doldurup serin bir yerde bekletebilirsiniz. 2-3 gün sonra, siyah erik reçeli hazır tüketmeye başlayabilirsiniz. 

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Koyu Reçel Nasıl Sulandırılır https://www.recel.gen.tr/koyu-recel-nasil-sulandirilir.html Sun, 14 Oct 2018 12:50:25 +0000 Koyu Reçel Nasıl Sulandırılır: Birçok meyvenin şeker ile beraber kaynatılması ile elde edilen reçeller, kahvaltı sofralarını daha da güzelleştir ve kahvaltı ile beraber istediğinde her öğün yenilebilir. Birçok pastanın, Koyu Reçel Nasıl Sulandırılır: Birçok meyvenin şeker ile beraber kaynatılması ile elde edilen reçeller, kahvaltı sofralarını daha da güzelleştir ve kahvaltı ile beraber istediğinde her öğün yenilebilir. Birçok pastanın, kekinin ve kurabiyelerin üzerini süslemek amacıyla da sık kullanılır. Yaptığınız reçelin istediğiniz kıvamda olması ve güzel görünmesi için elbette ki bazı püf noktalarına dikkat edilmesi gerekir. Reçelin kıvamını tutturmak biraz zordur. Kıvamı sulu olan reçel küflenir ve hemen bozulur. Koyu kıvamda olan reçelin ise rengi ve koyulaşır ve buzdolabına girdiğinde daha da koyulaşarak ekmeğin üzerine sürülemeyecek sertliğe ulaşır. Bu durum da insanda yeme isteği bırakmaz. Çocuklarımızın ekmeğinin üzerine içerisinde birçok katkı maddesi çok olan krem çikolatalardan sürmek yerine evde kendimizin yaptığı reçellerden tüketmelerini sağlamak için yani çocuklarımıza reçeli sevdirmek için reçelin kıvamı oldukça önemlidir. Bu nedenle tam kıvamında yapılan reçeller muhteşem bir görüntüye sahip olur ve çocukların iştahlarını kabartır. Bin bir zahmetle ve özenerek yaptığınız reçelin kıvamı koyu olduğunda kesinlikle moralinizi bozmayın. Elbette ki bir çaresi vardır. Peki koyu olan reçel nasıl sulandırılır Şimdi bu soruyu açıklığa kavuşturalım. Bu sorunu yaşayan kişiler için bazı çözüm yolları önereceğim umarım işinize yarar.

  Koyu reçel nasıl sulandırılır, reçel yaparken reçelin istenilen kıvama gelip gelmediğini anlamak için küçük bir tabağın içindeki soğuk suyun içerisine reçelden tahta kaşık yardımıyla alın. Soğuk suyun içinde reçeliniz yayılmadan kalıyorsa reçel kıvamına gelmiştir. Ancak soğuk suyun içerisinde reçeliniz dağılarak yayılıyorsa, biraz daha kaynatılmaya ihtiyacı vardır. Eğer reçel fazla kaynadıysa, bu durumda reçel koyulaşır. Bu sorunu reçele su ilave ederek gidermeniz mümkün değildir. Yapacağınız işlem ayrı bir tencerenin içerisinde 1 su bardağı toz şeker ve 2 su bardağı suyu kaynatarak koyu olan reçelin çerisine ilave etmektir. Koyu yapılan reçeller için başka bir yöntem ise yaptığınız reçelin yeniden daha sulusunu yaparak koyu olan reçelin içerisine ilave etmektir. Bu şekilde reçeliniz daha kıvamlı olacaktır.
  ]]>
  Kırmızı Biber Reçeli https://www.recel.gen.tr/kirmizi-biber-receli.html Sun, 14 Oct 2018 22:12:42 +0000 Kırmızı biber reçeli, görüntüsü ve lezzeti ile kahvaltılarımız için değişik bir reçel çeşididir.Kırmızı biber bir çok çeşidi yapılabilen çok lezzetli ve vitamin deposu olan bir sebzedir.Dolması, salçası, kurutulup t Kırmızı biber reçeli, görüntüsü ve lezzeti ile kahvaltılarımız için değişik bir reçel çeşididir.Kırmızı biber bir çok çeşidi yapılabilen çok lezzetli ve vitamin deposu olan bir sebzedir.Dolması, salçası, kurutulup toz haline getirdiğimiz ve her yemeğe eşlik eden haliyle muhteşemdir.Birde reçel olarak denemek isteyenler için kırmızı biberin reçelinin tarifini verelim.

  Kırmızı biber reçeli malzemeler            
  •  4-5 adet acı kırmızı biber
  •  4-5 adet kırmızı biber
  •  1 su bardağı su
  •  2 su bardağı toz şeker
  •  1 tatlı kaşığı limon suyu
  Kırmızı Biber Reçeli Yapılışı

  Çekirdeklerini ve sapını ayıkladığımız biberlerimizi yıkayıp süzülmesi için süzgece koyuyoruz.Daha sonra yemeklik doğruyoruz.Tencereye koyduğumuz biberlerimizin üzerine iki bardak şekeri ilave ediyoruz.İki saat dinlenmeye bırakıyoruz.Bir su bardağı suyumuzu ilave edip kısık ateşte kaynamasını bekliyoruz.Kaynadıktan sonra 40 dakika kadar karıştırarak pişiriyoruz.Ocaktan almadan önce bir kaşık limon suyumuzu ilave ediyoruz.10 dakika dinlendirdikten sonra cam kavanozlara koyup kapağını kapatıyoruz.Ters bir şekilde koyduğumuz kavanozlarımızı soğumaya bırakıyoruz. Reçelimiz artık kahvaltılarımızı renklendirmeye hazır.
  ]]>
  Kumkuat Reçeli https://www.recel.gen.tr/kumkuat-receli.html Mon, 15 Oct 2018 10:21:28 +0000 Kumkuat reçeli, Kumkuat, turunçgil ailesinden olup kamkat olarak da isimlendirilmektedir. Kumkuat Çin ve Doğu Asya kökenli çalı ağacı olup doğada kendiliğinden bulunan ağaç türüdür. Limon ve portakal gibi meyvelerin akrabas Kumkuat reçeli, Kumkuat, turunçgil ailesinden olup kamkat olarak da isimlendirilmektedir. Kumkuat Çin ve Doğu Asya kökenli çalı ağacı olup doğada kendiliğinden bulunan ağaç türüdür. Limon ve portakal gibi meyvelerin akrabası olup C vitamini yönünden oldukça zengindir. Aşağıda kumkuat reçeli tarifini aktararak kolaylıkla yapabileceğiniz bilgiler verilmektedir. Bilim dünyasında ismi fortunella olarak da geçmektedir. İsmini ise kumkuat meyvesini keşfedenden alır. Günümüzde Türkiye'de birçok yöremizde yetiştirilmektedir. Her iklime uyum sağlayamaz. Fakat tropikal iklim özelliği taşıdığı için Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilebilir. Ayrıca Doğu Karadeniz, Marmara ve Ege bölgesinin belli yerlerinde yetiştirilme imkanı mevcuttur. Ayrıca bu bitki küçük ve bodur ağaç türlerinden olduğu için ev içerisinde süs bitkisi olarak da yetiştirilebilir.

  Kumkuat reçeli için malzemeler:

  • 1 kilo kumkuat
  • 1 kilo şeker
  • 1-2 damla limon suyu

  Kumkuat reçeli tarifi:

  Kumkuat reçeli yapılırken her reçelde olduğu gibi meyveleri bütün bir şekilde yıkayıp tencereye koyalım. Meyvenin kabukları acı olduğu için haşlayalım. Tencereye koyduğumuz kumkuatların üzerini geçecek kadar su koyup ateşe alalım. Su kaynamaya başlayınca 15 dakika tutup kaynatmaya devam ediniz. Çok fazla haşlanmamasına özen gösterelim. Çünkü renginde bozulmalar meydana gelmektedir. Haşlanan kumkuatları süzgeçten geçirerek soğuması için dinlendirelim.

  Soğuyunca kumkuatları boydan ikiye bölerek büyük olan çekirdeklerini çıkarınız. Çekirdeklerini tencereye koyalım. Üzerine su ekleyip şeker ile kaynatalım. 15-20 dakikaya kadar kaynayınca reçel kıvamını bulabilmesi için 1-2 damla limon suyu ekleyerek 5 dakika daha kaynatıp ocaktan alalım. Eğer uzun süre yemeği düşünmüyorsanız sıcak bir şekilde kavanozlara koyup konservesini yapabilirsiniz. Hemen yemek istiyorsanız birkaç gün önceden yapıp bekletmelidir. Çünkü kıvamını ve rengini ayrıca lezzeti bekletilerek yerine gelmiş olacaktır. Kumkuat reçeli diğer reçel çeşitlerine göre oldukça farklı ve yeni bir lezzet olarak ülkemizde yapılmaktadır. 

  Kumkuat reçelinin püf noktası: Reçelin kıvamını anlamak için önceden soğutulmuş  reçeli porselen tabağa damlatılır. Biraz bekledikten sonra tabağı eğerek akışkanlığına bakın. Şayet su gibi hızlı akıyorsa pişirmeye devam edin. Eğer yavaş bir şekilde hareket ediyorsa reçelin kıvamı yerine gelmiştir. Afiyet olsun.
  ]]>
  Değişik Reçel Tarifleri https://www.recel.gen.tr/degisik-recel-tarifleri.html Tue, 16 Oct 2018 02:03:56 +0000 Değişik reçel tarifleri, reçel, farklı meyvelerin şekerle kaynatılması sonucu elde edilen ve genelde kahvaltılık olarak tüketilen bir tatlı türüdür. Kahvaltılarda tüketimi tercih edilse de günün her saatinde yen Değişik reçel tarifleri, reçel, farklı meyvelerin şekerle kaynatılması sonucu elde edilen ve genelde kahvaltılık olarak tüketilen bir tatlı türüdür. Kahvaltılarda tüketimi tercih edilse de günün her saatinde yenebilen reçel, tatlı, kek, pasta gibi yiyeceklerin içine ya da üzerine kullanılarak ta tüketilebilir. Reçel iki yöntem kullanılarak yapılır. Birinci yöntemde reçel için tercih edilen meyve yıkanıp ayıklandıktan sonra uygun bir tencereye alınır ve üzerine yeterli ölçüde toz şeker eklenerek bekletilir. Şeker eriyip sulandıktan sonra kaynatılmaya başlanır. İkinci yöntemde ise reçel için şurup hazırlanır ve kullanılacak meyve ya da sebze bu şurupla birlikte kaynatılır. Kaynatılma sonunda reçel istenilen kıvama gelince cam kavanozlara paylaştırılarak kavanozların kapakları sıkıca kapatılıp, reçeller tüketim için kaldırılır. Reçel birçok meyve ya da sebzeden yapılabildiği gibi gül gibi çiçeklerin yaprağı kullanılarak da reçel yapılabilir. Bu yazımızda sizler için değişik reçel tarifleri hazırladık. Sizde damak tadınıza uygun reçel tarifine yazımızda ulaşabilir ve kolaylıkla reçelinizi hazırlayabilirsiniz.

  Değişik reçel tarifleri

  Armut reçeli için gerekli malzemeler

  • 1 kilo armut
  • 1 kilo+1 su bardağı toz şeker
  • 1 tane çubuk tarçın
  • 2 tane karanfil
  • 1 çorba kaşığı limon suyu

  Armut reçeli hazırlanışı

  Armutlar yıkanarak kabukları soyulur. İstenilen ölçülerde doğranır. Tencereye 3 su bardağı su ve toz şeker eklenip ocağa alınır. Şeker eriyene kadar karıştırılır. Su kaynadıktan sonra içine karanfil, tarçın eklenir. Reçelin şurubu kıvam almaya başladığında doğranan armutlar eklenir. Tekrar karıştırılır. Armutlar şerbetin içinde yumuşayıncaya kadar kısık ateşte, ara ara karıştırılarak pişirilir. Reçel kıvam aldıktan sonra limon suyu eklenir ve bir taşım daha kaynatılarak ocaktan alınır. Hazır hale gelen armut reçeli sıcakken cam kavanozlara paylaştırılıp, kavanozun kapağı hava almayacak şekilde kapatılır. Kavanozlar ters çevrilerek bir gün süreyle bekletilir. Ertesi gün reçel muhafaza edilmek için serin ve güneş görmeyen bir yere alınır. Armut reçeli tüketim için hazır. Afiyet olsun.

  Bergamot reçeli için gerekli malzemeler

  • 1 tane büyük boy bergamot
  • 3,5 su bardağı su
  • 3,5 su bardağı toz şeker
  • Yarım limon suyu

  Bergamot reçeli hazırlanışı

  Bergamotun kabuğu ince olacak şekilde soyulur. Ardından dilimlenerek istenilen ölçülerde doğranır. Bergamotun kabukları uygun bir tencereye alınarak üzerine kaynatılmış su ilave edilir. Orta harlı ocakta 5 dakika kaynatıldıktan sonra, ocaktan alınarak süzgeç yardımıyla suyu süzülür. Tekrar üzerine soğuk su eklenip süzülür. Son olarak tekrar soğuk su eklenerek 5 saat kadar suyun içinde bekletilir. Bu işlem her beş saatte bir 4 defa tekrarlanmalıdır. Yani su 4 defa değiştirilmelidir. Suyu son defa değiştirildikten sonra bergamotun tadına bakılır. Eğer tadında acılık varsa kabukları süzgece alıp avuç içinde ovalanarak suyu çıkartılır. Tüm kabuklar bu işleme tabii tutulduktan sonra uygun bir tencerenin içine toz şeker, su ve limon eklenip kaynatılır. Su kaynamaya başlayınca bergamotlar suya eklenir ve ocak kısılarak kabuklar şeffaf bir hal alana kadar pişirilir. Kabuklar şeffaflaştıktan sonra reçel ocaktan alınır. Bergamot reçeli cam kavanozlara paylaştırılır. Eğer vakumlama yapılacaksa henüz sıcakken kavanozlar ters çevrilir. Bergamot reçeli hemen tüketilmeye başlanabilir. Afiyet olsun.

  Şeftali reçeli için gerekli malzemeler

  • 4 tane orta boy şeftali
  • 2 su bardağı toz şeker
  • Fındık kadar tereyağı
  • 3 damla limon suyu

  Şeftali reçeli hazırlanışı

  Şeftaliler yıkandıktan sonra kabukları soyulur. Ufak ufak küp şeklinde doğranır. Uygun bir tencerenin içine doğranan şeftaliler alınarak, üzerine toz şeker eklenir. Bu şekilde bir iki saat bekletilir. Toz şeker şeftali üzerinde yavaş yavaş eriyecek]]> Bergamot Reçeli https://www.recel.gen.tr/bergamot-receli.html Wed, 17 Oct 2018 00:35:27 +0000 Bergamot reçeli; nefis kokusu ile herkesin çok sevdiği bir reçel çeşitidir. Bergamot tadı ve kokusu oldukça etkileyici bir turunçtur. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen bergamot aroma olarak pek çok şeyde kullanılmaktadı Bergamot reçeli; nefis kokusu ile herkesin çok sevdiği bir reçel çeşitidir. Bergamot tadı ve kokusu oldukça etkileyici bir turunçtur. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen bergamot aroma olarak pek çok şeyde kullanılmaktadır. Bunların en başında da çay gelir. Kışa girerken hepimizi tatlı bir telaş sarar. En severek yaptığım kış hazırlığı ise reçeldir. Bir ya da iki çeşit reçel yapmak yerine küçük kavanozlara farklı reçeller yapmayı tercih ederim. Eğer siz de benim gibi farklı lezzetler denemeyi seviyorsanız bergamot reçelini mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Şimdiden herkese kolay gelsin... 


  Bergamot reçeli için gerekli malzemeler.
  • 6 tane bergamot,
  • 1 kilo toz şeker,
  • Yarım su bardağı bergamot suyu, 
  • 1,5 su bardağı su,
  • Yarım limon suyu.
  • 2 dal karanfil.
  Hazırlanışı: Bergamot reçeli meyvenin kabukları ile yapılır. Bunun için bergamotları iyice yıkayın. Daha sonra Kabuğunu soyun ve beyaz kısımlarından ayırarak kabuklarını küçük küçük doğrayın. Suyunu da bir kaba sıkın. Soyduğunuz kabukları bir kaç gün bekletin ve bir ipe dizerek serin bir yerde kurumasını sağlayın Kuruyan kabukları yıkayın ve tencereye boşaltın. Üzerine soğuk suyu ilave ederek yaklaşık 10 dakika kaynatarak acı suyun çıkmasını sağlayın ve bu suyu dökün. Bu işlemi bir kaç kere tekrarlarsanız reçeliniz daha lezzetli olacaktır. En son aşamada üzerine tekrar su ekleyin ve tencerenin ağzını kapatarak buzdolabında yaklaşık 5-6 gün bekletin. Ancak günde bir kez bu suyu değiştirmeniz gerekmektedir. Bergamot kabuklarındaki acılığın gittiğine emin olduğunuzda reçeli kaynatmaya başlayabilirsiniz. Bunun için tencerenin içerisine bergamot suyunu ve soğuk suyu doldurun. Kaynamaya başladığında toz şekeri de ilave ederek şeker eriyene kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Üzerine meyvenin kabuklarını da ekleyerek reçel kıvamına gelene kadar kısık ateşte kaynatın. Ocağın altını kapatmadan önce içerisine karanfil ve limon suyunu da katın. Ocağın altını kapatın. 

  Reçelinizin uzun süre bozulmamasını isterseniz ılık halde iken kavanoza boşaltın ve bir kaç gün boyunca gündüz ağzı açık güneş gören bir yerde bekletin. Güneş gören reçel hem daha kıvamlı bir hal alır hem de daha uzun sürede tüketmeniz kolaylaşır. Bergamot reçeliniz hazır. Eğer kış mevsimine saklamak isterseniz kaynar halde iken kavanoza boşaltın ve ağzını sıkıca kapatarak kavanozun kapağı alta gelecek şekilde 1 gün bekletin. Kapak içeriye doğru çökmüş ise tutmuş demektir. Şimdiden herkese afiyet olsun.
  ]]>
  Cevizli Ayva Reçeli https://www.recel.gen.tr/cevizli-ayva-receli.html Wed, 17 Oct 2018 04:20:31 +0000 Cevizli Ayva Reçeli, Türk mutfağında reçel olmadan sabah kahvaltısı düşünülemez. Sabah kahvaltılarının  vazgeçilmezi olan ve birçok çeşidi bulunan reçel çeşitleri arasında cevizli ayva reçeli tercih edilmektedir. Son z Cevizli Ayva Reçeli, Türk mutfağında reçel olmadan sabah kahvaltısı düşünülemez. Sabah kahvaltılarının  vazgeçilmezi olan ve birçok çeşidi bulunan reçel çeşitleri arasında cevizli ayva reçeli tercih edilmektedir. Son zamanlarda reçel çeşitleri sabah kahvaltılarının yanı sıra bazı pasta tarifleri için de kullanılmaktadır. Pasta çeşitleri ve kreplerle harika bir tat elde etmek isteyenler cevizli ayva reçelini de çok sık tercih etmektedir.  Cevizli ayva reçeli kokusuyla ve enfes tadıyla herkesi kendine hayran bırakmaktadır. Cevizli ayva reçelinin yapılışı çok pratiktir. Sadece yaparken birkaç püf noktasına dikkat etmeniz ve kıvamını iyi tutturduğunuz zaman enfes bir tat elde edebilirsiniz.  

  Malzeme Listesi
  • 2,5 kilo ayva 
  • 2,5 kilo şeker 
  • 1,5 litre su 
  • 1 adet limon 
  • 1 kase ceviz içi 
  • Bir miktar ayva çekirdeği
  Yapılışı: Cevizli ayva reçeli için öncelikle ayvaları güzelce soyun, dilim dilim doğrayın. Doğradığınız ayva dilimlerini tencereye koyun. Ardından ayvaların üzerine suyu ilave ederek ocağın altını açın. Kaynamaya yakın ayva çekirdeklerini ilave edin. Ayva çekirdekleri reçele renk verecektir. Ayva çekirdeğini ilave ettikten sonra bir iki dakika daha kaynatın. Ardından bir kase ceviz içini de ilave ederek güzelce karıştırın. Ortalama 15 dakika kadar kaynatın. Bu süre içerisinde ayvalar yumuşamaya başlayacaktır. Ayvalar yumuşamaya başlayınca şekeri ilave ederek yavaş yavaş karıştırın. Yaklaşık bir saat kaynattıktan sonra reçelin kıvamı ve renginin değiştiğini göreceksiniz.  Reçelin kıvamı ne çok koyu ne de çok cıvık olsun. Kıvamını iyi olması reçelin uzun ömürlü olmasını sağlar. Kıvamını ayarlamak için tencerenin içinden bir kaşık reçeli alın ve bir kasenin içine koyun. Soğuduktan sonra cevizli ayva reçelinin kıvamını test edebilirsiniz. Çünkü sıcakken reçelin kıvamı belli olmaz. Kıvamını ayarladıktan sonra ocağın altını kapatın.  Ardından reçeli cam bir kavanozun içine koyarak kapağını kapatın. Dilediğiniz zaman kavanozdan çıkarıp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Balkabağı Reçeli https://www.recel.gen.tr/balkabagi-receli.html Wed, 17 Oct 2018 17:21:06 +0000 Balkabağı reçeli; mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir. Kabak benim en sevdiğim besindir. Çok faydalı olduğunu duyduktan sonra daha fazla tüketmeye başladım. Günümüzde balkabağının sadece bildiğimiz klasik tatlısı de Balkabağı reçeli; mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir. Kabak benim en sevdiğim besindir. Çok faydalı olduğunu duyduktan sonra daha fazla tüketmeye başladım. Günümüzde balkabağının sadece bildiğimiz klasik tatlısı değil yaş pastası, mozaik pastası v.b. yapılmaktadır. Tatlı denilince çoğumuz için akan sular durur. Tabi şunu belirtmeden de geçemeyeceğim içerisinde şeker olan her şey benim için çok lezzetlidir. Eğer sizlerde benim gibi iyi bir kabak severseniz oldukça yararlı bir besin olan balkabağı ile yapılan reçel tarifini de mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. Böylece bildiğiniz reçel tariflerinin içerisine bir yenisini daha eklemiş olursunuz. Şimdiden herkese kolay gelsin...

  Balkabağı reçelinin için gerekli malzemeler:
  • 2 kilo toz şeker,
  • 2 litre kaynar su,
  • 2 kilo kabukları soyularak doğranmış balkabağı,
  • 2 tane karanfil,
  • 1 parmak büyüklüğünde kabuk tarçın,
  • Yarım limon suyu ya da bir tatlı kaşığı limon tuzu,
  • 250 gr. sönmemiş halde kireç,
  • Yaklaşık 3 litre su
  Hazırlanışı: Balkabağı reçelinin yapımına bir gün önceden başlanılması gerekir. Benim vereceğim tarif Akdeniz yöresine aittir. Kireç kullanılmasının sebebi ise kabağın yumuşak bir meyve olmasındandır. Kireç sayesinde kabağın dışının sertleşerek daha lezzetli olması sağlanmaktadır. Sağlığa zararı bulunmadığından gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Bunun için derin bir tencerenin içerisinde 3 litre su ile kireci iyice açın ve bir gece bekletin. Oluşan kaymak görünümündeki kısmı atın. Dibine çöken tortuyu sakın suya karıştırmayın. Durgun kireçli suyu üzerinden derin bir kaba alın. Daha önceden küçük küçük dilimlediğiniz kabakları bu kireç suyunun üzerine boşaltın ve yaklaşık 20 saat kireçli suda bekletin. Daha sonra kabakları kireçden temizlendiğine emin olana kadar yıkayın. Üzerine su doldurarak bir kenarda bekletin.

  Ayrı bir tencereye şeker ile 2 litre sıcak suyu koyun ve kısık ateşte  kaynatın. İçerisine karanfil, kabuk tarçın ve yaklaşık 2 saat temiz suda bekletilen kabakları da ilave edin. Kısık ateşte kabaklar pişip reçel kıvama gelene kadar kaynatın. Pişme derecesi kabağın cinsine göre değişir ama kabakların kıtır olacağını unutmayın. Reçeliniz kıvama geldiğinde ocağın altını kapatmadan evvel limon suyu ya da limon tuzunu ekleyin. Bir taşım kaynatıp altını kapatın. Eğer balkabağı reçelinizi uzun süre saklamak isterseniz küçük kavanozlara koyun. Ayrıca ocağı kapatır kapatmaz kavanozlara boşaltın ve ağzını iyice kapatarak ters çevirin. Şimdiden herkese afiyet olsun.

  ]]>
  Beyaz Kiraz Reçeli Nasıl Yapılır https://www.recel.gen.tr/beyaz-kiraz-receli-nasil-yapilir.html Thu, 18 Oct 2018 08:26:30 +0000 Beyaz kiraz reçeli nasıl yapılır: Beyaz kirazdan yapılan bu reçel lezzeti ile bilinen bir reçeldir. Herkes tarafından sevilen ve görselliği ile ilgi çeken bir reçel olan beyaz kiraz reçeli iştah kabartan güzel bir görünüme sa Beyaz kiraz reçeli nasıl yapılır: Beyaz kirazdan yapılan bu reçel lezzeti ile bilinen bir reçeldir. Herkes tarafından sevilen ve görselliği ile ilgi çeken bir reçel olan beyaz kiraz reçeli iştah kabartan güzel bir görünüme sahiptir. Sabah kahvaltılarında ekmek üzerine sürülerek tüketilen ve özellikle çocukların reddedemeyeceği bir lezzet olan beyaz kiraz reçelini artık evde kendi mutfağınızda yapmanız çok kolay. Üstelik yapımı oldukça pratik ve kolaydır. Zaman almadan hazırlanan ve kış boyu muhafaza edilebilen bu lezzet marketten değilde kendi ellerinizle yapıldığında çok daha lezzetli olduğunu göreceksiniz. Beyaz kiraz reçeli nasıl yapılır diyorsanız işte bu eşsiz lezzetin tarifi. Şimdiden kolay gelsin.

  Beyaz kiraz reçeli için gerekli malzemeler:
  • 1 kilo beyaz kiraz
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 3 küçük parça limon tuzu
  • 3 tane karanfil
  Beyaz kiraz reçeli nasıl yapılır: Öncelikle kirazların saplarını ayıklayın ve bol su ile yıkayın. Yıkanan kirazları tencere içerisine koyun ve üzerine toz şekeri serpiştirin. Tencerenin kapağını kapatarak bir gece bu şekilde bekletin. Bir gece bekleyen şeker ve kiraz kendi suyunu verecektir. Bunun için reçele su eklemenize gerek olmaz.artık tencere içerisinde sulanmış kirazı ocağın üzerine koyarak altını hararetli bir dereceye getirin. Kiraz ve şekerden oluşan su kaynayınca ocağın altını tamamen kısın. Kısık bir derecede kirazı 5-10 dakika kaynatın. Daha sonra kaynayan kiraz suyu içerisinden süzgeç yardımıyla kirazları çıkarın. Sadece suyunu kaynatmaya devam edin. Kirazlar reçel içerisinde çok fazla pişerse dağılır. Bunun için kiraz suyu koyulaşana kadar kirazlar içinde olmadan kaynatılır. Kiraz suyu koyulaşınca içerisine limon tuzunu ve karanfili ilave edin kaynatın. Yaklaşık 4 dakika kadarda limon tuzuyla kaynattıktan sonra önceden alınan kirazları tekrar kaynamakta olan karışım içerisine ilave edin. 5 dakikada kirazla beraber pişirdikten sonra ocağın altını kapatın. Tencere içerisinde beyaz kiraz reçelini soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra kavanozlara doldurarak kapaklarını kapatın. Artık sabah kahvaltılarında beyaz kiraz reçelinin servisini yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Düdüklüde Ayva Reçeli https://www.recel.gen.tr/duduklude-ayva-receli.html Thu, 18 Oct 2018 14:36:58 +0000 Düdüklüde ayva reçeli, özellikle kış kahvaltılarının mis kokulu, nefis, lezzetli ve baş tacıdır. Kış ayları ayva demek olduğu için rahatlıkla ayvanın reçelini, marmeladını, kompostosunu bol bol yapabilirsiniz.
  Düdüklüde ayva reçeli, özellikle kış kahvaltılarının mis kokulu, nefis, lezzetli ve baş tacıdır. Kış ayları ayva demek olduğu için rahatlıkla ayvanın reçelini, marmeladını, kompostosunu bol bol yapabilirsiniz. Ayva reçelinin kıvamını tutturmak oldukça kolaydır. İdeal şeker oranı, reçel için yapılacak meyve miktarının çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Az yada çok fazla şekerin kullanılması reçelin kısa sürede bozulmasına, şekerlenmesine ve hatta küflenmesine sebep olmaktadır. Düdüklüde ayva reçelini yapmak kısa zamanda reçeli hazırlayıp sofralarınıza koyabilir, misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Düdüklü tencere sayesinde uzun süre pişirmeye son,  pratik şekilde hazırlanan ve kıvamı oldukça güzel düdüklüde ayva reçelini mutlaka denemelisiniz. Düdüklüde ayva reçeli yapımına başlayalım ve malzemelerine bir göz atalım.

  Düdüklüde ayva reçeli tarifi için gerekli malzemeler
  • Bir kilo ayva
  • Bir kilo toz şeker
  • 5 su bardağı su
  • 6 veya 7 adet karanfil
  • Bir çay kaşığı limonun suyu
  Ayvaların kararmaması için
  • Su ve bir miktar limon suyu
  Düdüklüde ayva reçeli hazırlanışı; ilk önce ayvaların kabuklarını soyun ve istediğiniz boyutta küp küp şeklinde doğrayın, çok minik olmamasına dikkat etmelisiniz, kararmaması için limonlu su karışımında ayvaları bekletin. Ayvaları doğrarken kesinlikle çekirdeklerini atmayın ve çekirdekleri ortadan ikiye kesin. Doğradığınız ayvaların suyunu güzelce süzün ve ayvaları düdüklü tencereye alın. Aldıktan sonra üzerine toz şekeri, karanfili, suyu ve limon suyunu döküp güzelce harmanlayarak karıştırın. Karıştırdıktan sonra düdüklü tencereyi ocak üzerine alarak, kapağını kapatın önce yüksek ateşte ses çıkarmaya başladığında ocağın altını tamamen kısın ve 10 dakika kaynatın. 10 dakika sonra ocak üzerinden alın ve bir kenarda soğumaya bırakın. Düdüklünün havasını boşalttıktan sonra kapağı açık bir şekilde 10 dakika daha kısık ateşte kaynatın. 10 dakika sonunda sıcak sıcak kavanozlara boşaltarak, kapaklarını sıkıca kapatarak kavanozları ters çevirerek bir gün süreyle hareket ettirmeden bekletin. Bu bekleme döneminde mutlaka kavanozların üzerini örtmeniz gerekir. Bir gün sonunda düzleştirerek kavanozları istediğiniz yerde saklayabilirsiniz. Hazırlanan reçeli, serin, havadar ve karanlık bir yerde saklamanız daha uygun olacaktır. Ayva reçeli hazır afiyetle tüm sevdiklerinizle ve ailenizle paylaşabilirsiniz.
  ]]>
  Mürdüm Eriği Reçeli https://www.recel.gen.tr/murdum-erigi-receli.html Fri, 19 Oct 2018 02:00:11 +0000 Mürdüm eriği reçeli: Mürdüm eriğinden yapılan bu reçel rengi ve görünümü ile iştah kabartan kahvaltı sofralarında farklılığa neden olan ayrıcalıklı bir lezzettir. Mürdüm eriği lezzeti ile bilinen ve bir çok vitamini b Mürdüm eriği reçeli: Mürdüm eriğinden yapılan bu reçel rengi ve görünümü ile iştah kabartan kahvaltı sofralarında farklılığa neden olan ayrıcalıklı bir lezzettir. Mürdüm eriği lezzeti ile bilinen ve bir çok vitamini bünyesinde barındıran bir meyvedir. Herkes tarafından sevilen ve yaz aylarında taze olarak yenilen mürdüm eriği kışa saklanmak ve vitaminlerinden faydalanmak için reçel olarak sofralarda yer almaktadır. Mürdüm eriği reçel olarak da eşsiz bir lezzete bürünen bir reçeldir. Özellikle kahvaltılarda vazgeçilmez bir yere sahip olan reçel mürdüm eriği ile yapıldığında farklı, lezzetli, ayrıcalıklı bir tada ulaşmaktadır. Sizde mürdüm eriği reçeli evde hazırlamak istiyorsanız ve sevdiklerinize farklı bir reçel sunumunda bulunmak istiyorsanız işte mürdüm eriği reçeli tarifi. Mutlaka denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

  Mürdüm eriği reçeli malzemeleri:
  • 1 kilo mürdüm eriği
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  Mürdüm eriği reçeli yapılışı: Öncelikle tencere içerisine şekeri koyun ve üzerine suyu ekleyin. Ocağın altını açarak şeker eriyene kadar suyu karıştırın. Su kaynadıktan sonra ocağın altını kısık bir dereceye alın. Su kaynarken sizde bu arada mürdüm eriklerini saplarından ayıklayarak uzun bir şekilde doğrayın. Uzun dilimlenen eriklerin çekirdeklerini çıkarın. Su kaynayarak şerbet kıvamı alınca içerisine doğranan erikleri ilave edin. Eklenen erikleri ara ara karıştırarak kısık ateşte pişirin. Mürdüm erikleri rengini suya verdiğinde limon tuzunu da ekleyin. Limon tuzu eklendikten sonra 5 dakika kadar daha kaynatın. Sonra ocağın altını kapatın. Tencere içerisinde mürdüm eriği reçelini biraz ılık bir hale gelmesini bekledikten sonra kavanozlara doldurun ve kavanozları ters çevirerek serin ve karanlık yerlerde muhafaza edin. Artık kahvaltılarınızda mürdüm eriği reçelini tabaklara alıp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Zencefil Reçeli https://www.recel.gen.tr/zencefil-receli.html Fri, 19 Oct 2018 05:44:21 +0000 Zencefil reçeli, özellikle zencefil tropik bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Görüntü itibariyle yer elmasını andıran bir görüntüye sahiptir. Neredeyse tüm dünya mutfaklarında olan ve genellikle baharat olarak kullan Zencefil reçeli, özellikle zencefil tropik bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Görüntü itibariyle yer elmasını andıran bir görüntüye sahiptir. Neredeyse tüm dünya mutfaklarında olan ve genellikle baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Ayrıca tıbbi alanlarda da çok fazla kullanılmaktadır. Alternatif tıpta oldukça fazla kullanılan zencefil baş ağrısına, mide rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Özellikle yapılan araştırmalar kanser tedavisi sürecinde kullanılmasının katkısı olacağına dair bilimsel araştırmalar mevcuttur. Her alanda kullanılabilen mucize bitkiden gazoz, reçel, şarap ve turşu üretimleri yapılmaktadır. Diğer taraftan sofalarımıza koyacağımız, misafirlerinize sunabileceğiniz ve çocuklara da sevdireceğiniz zencefil reçelinin yapımı da oldukça kolay ve pratiktir. Yapımının kolay olmasının yanında çok lezzetli bir tadı vardır.

  Zencefil reçeli tarifi için gerekli malzemeler
  • 4 adet orta boy taze zencefil
  • 3 su bardağı toz şeker
  • Bir adet limon veya bir miktar limon tuzu
  • 6 su bardağı su
  • 2 adet kabuk tarçın
  Zencefil reçeli hazırlanışı; ilk önce taze zencefilin kabuklarını çok ince olmak üzere güzelce soyun. Soyduktan sonra küçük olmak şartı ile istediğiniz şekillerde doğrayın. Derin bir tencere içine 6 su bardağı suyu koyarak üzerine doğradığımız zencefil tanelerini ilave edin. 15 veya 20 dakika kaynattıktan sonra 3 su bardağı şekeri ve kabuk tarçınları ilave edin. İyice tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra ocak üzerinde orta ateşte kaynatmaya bırakın. Zencefilin rengi parlak bir renge dönene kadar ve şerbetin kıvamı koyulaşıncaya kadar kaynatmaya devam edin. Zencefil taneciklerinin şeffaf olması önemli bu nedenle şerbetin suyu yeterli gelmez ise tekrar sıcak su ilave edebilirsiniz. Pişmesine 10 dakika kala limon suyunu yada tercihe göre limon tuzunu ekleyebilirsiniz. Piştikten sonra ocak üzerinden alıp sıcak sıcak kavanozlara koyup, kapağını sıkıca kapatıp ters çevirmelisiniz. Bir gün boyunca hareket ettirmeden ters olarak bekletmelisiniz. Üzerini bir örtü ile mutlaka kapatmalısınız. Bir gün sonunda düz olarak serin, kuru ve karanlık bir yerde saklamanız tavsiye edilmektedir. Tüm sevdiklerinizle ve ailenizle paylaşabileceğiniz zencefil reçelini afiyetle yiyebilirsiniz.

  Not; zencefil reçelini veya bir başka reçel yaparken kıvamını anlamak için reçelin altını kısın veya kapatın bir çorba kaşığı kadar bir tabağa alarak buzdolabında bir kaç dakika bekletin kıvamı istediğiniz gibi ise ocakta pişirmeye devam etmeyin eğer sulu ise biraz daha kaynatabilirsiniz, istediğiniz kıvama ulaşınca ocaktan alabilirsiniz.
  ]]>
  Mantar Reçeli https://www.recel.gen.tr/mantar-receli.html Fri, 19 Oct 2018 17:29:48 +0000 Mantar Reçeli, Özellikle kış mevsiminde bolca tüketilen reçeller sofralardan eksik olmaz. Reçel, mevsiminde yetişen türlü meyve sebzelerden diğer zamanlarda da tüketebilmek için şeker ile birlikte hazırlanan doyumsuz lezz Mantar Reçeli, Özellikle kış mevsiminde bolca tüketilen reçeller sofralardan eksik olmaz. Reçel, mevsiminde yetişen türlü meyve sebzelerden diğer zamanlarda da tüketebilmek için şeker ile birlikte hazırlanan doyumsuz lezzetlerdir. Birçoğu bilinen meyvelerden hazırlanan reçellerin dışında pek bilinmeyenleri de vardır. Bunlardan biri de mantar reçelidir. Mantar reçelinin biraz daha uğraştırıcı hazırlama safhası vardır.

  Mantar reçeli malzemeleri:
  • 4 su bardağı şeker
  • 1 kg olabildiğince küçük mantar
  • 3 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 1 limon
  • 5-6 adet karanfil
  • 2 çay bardağı sönmemiş toz kireç
  Mantar Reçeli Yapılışı:

  Kireç kaymağı hazırlamak için, üç litre soğuk suya iki çay bardağı sönmemiş kireci bir kaba koyup ve karıştırınız. Dört saat sonra kireç dibe çökecektir. Üç katmanlı olan bu karışımın yüzeyindeki ince tabaka halindeki suyu kaşıkla alıp atınız. Reçel yapımında kullanılan "kireç kaymağı" karışımın ikinci  katmanı olan bu berrak sudur. Dibe çökmüş olan kireç tortusunu hareketlendirmeden berrak suyu dikkatlice başka bir kaba aktarınız.

  Bir kap içerisine bir litre su koyup içerisine bir limonun suyunu sıkarak limonlu su hazırlayınız. Mantarları düzgün bir biçimde ikiye bölerek hazırlanan limonlu suyun içinde beyazlaşana kadar 1-2 saat bekletiniz. Beyazlaşan mantarları, önceden hazırladığınız kireç suyuna atarak 2-3 saat daha bekletiniz. Kireç kaymağında sertleşmiş olan mantarları 3-4 kez yıkayıp bir taşım kaynatınız. Kaynamış olan mantarları hemen soğuk suya atıp iyice yıkayınız. Yıkanan mantarların suyunun sızması için bir süzgece alınız. Dört  su bardağı şekerle üç su bardağı suyu kaynatarak şerbet hazırlayınız. Şerbet kaynamaya başlayınca mantarları içine atarak yaklaşık 25 dakika daha kaynamaya bırakınız. Kaynama işlemi sonlanırken içerisine karanfilleri atarak bir taşım daha kaynatınız. Reçel kıvama geldiğinde bir tatlı kasığı toz halindeki limon tuzunu atarak bir taşım daha kaynatınız. Reçeliniz hazırdır. Reçel soğumadan bir kavanoza koyup kapağını kapatıp ters çevirirseniz, reçel bozulmadan uzun süre saklanabilir.
  ]]>
  Olgun İncir Reçeli Tarifi https://www.recel.gen.tr/olgun-incir-receli-tarifi.html Sat, 20 Oct 2018 02:15:23 +0000 Olgun incir reçeli tarifi, için vereceğimiz tariften faydalanabilirsiniz.Kahvaltıların olmazsa  olmazı reçeller rengarenk görüntüleri ve lezzetleri ile donatırlar sofralarımızı. İncir reçeli de onlardan bir tanesidir. Olgun i Olgun incir reçeli tarifi, için vereceğimiz tariften faydalanabilirsiniz.Kahvaltıların olmazsa  olmazı reçeller rengarenk görüntüleri ve lezzetleri ile donatırlar sofralarımızı. İncir reçeli de onlardan bir tanesidir. Olgun incir reçeli malzemelerini ve yapım aşamasını sizlerle paylaşıyoruz. 

  Olgun İncir Reçeli Tarifi Malzemeleri
  • 1.5 kilo olgun incir
  • 1 kilo toz şeker (yarım su bardağı eksik olabilir)
  • 4-5 tane limon tuzu
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Yarım su bardağı kaynatılmış ılık su
  Olgun İncir Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır

  Öncelikle işe incirleri iyice yıkayıp saplarını kesmek ile başlayın. Yıkadığınız incirleri suyunun akması için kuru bir bez üzerine koyun. Kuruladığınız incirleri ister ikiye ister dörde nasıl tercih ederseniz bölün. Uygun büyüklükteki tencereye koyun. Üzerine toz şekeri ekleyin. Yalnız bu anlattığım kısmını bir gün önceden yada akşamdan yapıp, bekletmeniz gerekiyor. Şekerde bekleyen incir kendi suyunu da bırakacağı için hem kıvam olarak, hem lezzet olarak daha güzel bir reçel elde edeceksiniz. incirler yeteri kadar bekletildikten sonra üzerine yarım su bardağı kaynatılmış ve ılıtılmış suyu ekleyin ve ocağın altını yakın. Kısık ateşte şeker eriyinceye kadar bekletin. İncirlerin dağılmaması için karıştırmak yerine, tencereyi arada bir hafif hafif sallayın. Olgun incir reçeliniz kaynamaya yaklaştığında, bir yemek kaşığı tereyağını ekleyin. Tekrar kaynamaya bırakın. Arada bir incirlerin dağılmayacağı şekilde karıştırın. Karıştıracağınız kaşık kesinlikle tahta olmalı ve kaşığınıza su değdirmemeye özen gösterin. Kaynama esnasında reçelinizin üzerinde köpüklenmeler olacaktır. Bir kaşık yardımı ile bu köpükleri almanızı öneririz. Reçelin üzerinde biriken köpükler alınmazsa reçelin lezzetini etkileyecektir. İncir reçeliniz uygun kıvama gelince, limon tuzunu koyun ve 5 dakika daha kaynamaya bırakın. Kaynama işlemi bittikten sonra ocağın altını kapatın. Reçeliniz hazır. Reçeli hemen tüketecekseniz kavanozlara doldurduktan sonra soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra kapaklarını kapatın. Eğer uzun sürede kullanım amaçlı yapmış iseniz, sıcak sıcak kavanozlara doldurun ve kapaklarını sıkıca kapatarak, ters çevirin. Reçel soğuduktan sonra serin ve güneş  almayan bir yere kaldırın. Bu şekilde uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Olgun incir reçelimiz hazır. 

  Afiyet olsun.
  ]]>
  Frenk Üzümü Reçeli https://www.recel.gen.tr/frenk-uzumu-receli.html Sat, 20 Oct 2018 11:37:24 +0000 Frenk üzümü reçeli, çok faydalı, bol vitaminli bir meyve olan frenk üzümünden yapılır. Kırmızı, siyah ve sarı renklerde olabilen bu üzümün reçelini kendine has tadıyla, başka bir şey eklemeden yapabileceğiniz gib Frenk üzümü reçeli, çok faydalı, bol vitaminli bir meyve olan frenk üzümünden yapılır. Kırmızı, siyah ve sarı renklerde olabilen bu üzümün reçelini kendine has tadıyla, başka bir şey eklemeden yapabileceğiniz gibi, limon, tarçın, nane, karanfil gibi başka tatlar da katarak zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca siyah veya kırmızı renklere sahip olan bu üzümün her iki rengini de reçelde kullanabilirsiniz.

  Frenk üzümü reçeli malzemeler:
  • 2 su bardağı (250 gram kadar) taze frenk üzümü
  • 4 bardak su
  • 250 gram toz şeker
  • 1 çay kaşığı taze limon suyu
  Hazırlanışı: Taze toplanmış frenk üzümlerinin çekirdekleri dikkatle çıkarılır, bol suda iyice yıkanır ve reçel tenceresine alınır. Üzümlerin içine su ilave edilerek kısık ateşte kaynamaya bırakılır. 10 dakika kadar kaynayan üzümler iyice yumuşamış olacaktır. Üzerlerine toz şeker ve limon suyu ilave edilerek, orta ateşte pişmeye bırakılır. Bu arada reçel pişerken sık sık karıştırmak önemlidir.

  Reçelin pişip pişmediğini anlamak için bir tabağa az miktar reçel alın ve buzlukta 5 dakika bekletin. Eğer 5 dakika sonra reçele dokunduğunuzda şekli sabit kalıyorsa, reçel pişmiş demektir. Eğer kıvamı yerinde değilse bir süre daha pişirilmesi gerekir. Reçel hazır olunca kavanozlara alınır. Kavanoza alınırken yarım parmak boşluk kalmasına dikkat edilmelidir. Hazırlanmış olan reçel birkaç ay buzdolabında muhafaza edilebilir. Bu reçel su eklenmeden de pişirilebilir. Bunun için üzümler ve şeker tencereye konduktan sonra üzümlerin iyice suyunu salması beklenmelidir. Bunun için bir gece beklemek yeterli olacaktır.

  Frenk üzümü reçeli, hafif mayhoş tadıyla ve iştah açan görüntüsüyle alternatif bir reçel türü olarak karşımıza çıkar. Üstelik vitamin deposu olan bu reçel kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olacaktır. Bunun yanı sıra bu reçel, kek ve kreplerin üzerine konarak servis edilebilir. Çok tatlı bir reçel olmadığı için rahatlıkla sos olarak kullanılabilir.
  ]]>
  Hamsi Reçeli https://www.recel.gen.tr/hamsi-receli.html Sat, 20 Oct 2018 13:05:08 +0000 Hamsi Reçeli; denince her insan bir durup düşünüyor. Hamsininde reçelimi olurmuş diye ama karadeniz insanı bu hamsinin pilavından tutun daha birçok çeşit yemeğini yapıyor. Buda halkın şaşıracağı olmaz diyeceği bir tarif. K Hamsi Reçeli; denince her insan bir durup düşünüyor. Hamsininde reçelimi olurmuş diye ama karadeniz insanı bu hamsinin pilavından tutun daha birçok çeşit yemeğini yapıyor. Buda halkın şaşıracağı olmaz diyeceği bir tarif. Kişisel olarak söylemek gerekirse adını duyduğum an o yenir mi yapılsa bile diye düşündüm. Ama onuda yapmışlar hamsininde tatlısı var yani. Tabi bunu isminden bile düşününce midesi kalkan bir toplum olduğumuzu düşündüğüm için deneyip de yemek isteyen olur mu bilmiyorum. Biz tarifimizi verelim karadenizliler yapmış bize de yazmak düşer. Ve hamsinin yapılmamış olan son şeyi tatlısı da yapılmış oldu. Bu tarife hamsi reçeli de diyorlar.

  Hamsi Reçeli Malzemeleri; 
  • 250 Gram hamsi 
  • 2 Su bardağı su 
  • 5 Tane yumurta 
  • 250 Gram un
  • 1 Çay kaşığı zeytinyağı 
  • Tuz 
  • 1 Limonun çeyreğinin suyu 
  • Yarım fincan fındık 
  • Yarım fincan yeşil fıstık 
  • 1 Su bardağı zeytinyağı 
  Hamsi Reçeli Jöle Malzemeleri; 
  • 100 Gram ahududu 
  • 1 Tane muz 
  • 1 Tane portakal 
  • 1 Tane şeftali 
  • 1 Tane kırmızı elma 
  • 300 Gram şeker 
  • 2 su bardağı kadar su 
  Şerbeti İçin; 
  • Yarım kilo toz şeker 
  • 2 su bardağı su 
  • 1 Tatlı kaşığı limon suyu 
  Hamsili Reçeli Yapılışı; Hamsileri kılçıklarını çıkartarak temizliyoruz. Daha sonra yıkayıp süzülmeye bırakın. 2 Su bardağı suyu bir tencereye alın kaynamaya geldiği zaman un ve tuzu karıştırarak ilave edin. Sürekli Karıştırarak yedi dakika kadar pişirin. Sonra bir çay kaşığı zeytin yağını ve limon suyunu ekleyin. Bir kaç dakikada böyle kaynadıktan sonra kapatın altını ve hamuru soğumaya bırakın.

  Hamur soğuduk dan sonra bir kabın içine alıp üzerine yumurtaları kırıp yoğurun. Yoğurduğunuz hamurdan ceviz büyüklüğünde kopartın. İçli köfte gibi içini açıp hamsileri tek tek yerleştirin ve ağzını kapatın. İşlemi tamamladıktan sonra zeytinyağında hamurları kızartın. Bu arada bir yandan da şerbeti hazırlayın. Kızarttığınız hamurları şerbetin içine atıp 5 dakika beklettikten sonra çıkartın. Bütün meyveleri küçük küçük doğrayın bir tencereye alın su ve şekeri de ekleyin ve pişirin. Hazırlanan jöleyi hamurların üzerine döküp en az yarım saat dinlendikten sonra servis edebilirsiniz. Üzerini süslemek için fındık, fıstıkları kullanın. Afiyet olsun...
  ]]>
  Kabak Reçeli Kireç https://www.recel.gen.tr/kabak-receli-kirec.html Sun, 21 Oct 2018 12:35:00 +0000 Kabak reçeli kireç, canınız tatlı bir şeyler istediğinde ağız tadıyla yiyebileceğiniz bir reçel yada tatlı da diyebiliriz kabak reçeli için. Çıtır çıtır ve ağzınıza aldığınızda kolayca yiyebileceğiniz harika bir le Kabak reçeli kireç, canınız tatlı bir şeyler istediğinde ağız tadıyla yiyebileceğiniz bir reçel yada tatlı da diyebiliriz kabak reçeli için. Çıtır çıtır ve ağzınıza aldığınızda kolayca yiyebileceğiniz harika bir lezzet. Bu reçeli kirece yatırmaktaki amaç ise pişme aşamasında iken dağılıp marmelat haline gelmesini önlemek içindir. Kirece yatırma işlemi sadece kabak reçeli için değil aynı zamanda elma reçeli, kayısı reçeli, erik ve incir gibi meyvelerin reçel yapımında da meyvelerin dağılmasını önlemek için kullanılmaktadır. Yapacağımız reçel Antakya yöresine ait bir tatlı türü olup oldukça zaman ve zahmet gerektiren ama yediğinizde tüm harcadığınız zamana ve emeğe değen bir tatlıdır. Kabak reçeli sade tüketilebileceği gibi üzerine tahin ve ceviz de atılarak daha lezzetli bir hale getirilip tüketilebilmektedir. Bu reçel için çeşitli kabaklar kullanılmaktadır. Biz bu reçelin yapımında bal kabağı kullanacağız. şimdi bu güzel lezzetin malzeme listesi ve yapımına bakalım.

  Kabak reçeli için gereken malzemeler:
  • 1 kilo gram bal kabağı (soyulmuş halde)
  • 5 su bardağı şeker
  • 6 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • 1 yemek kaşığı kadar dut pekmezi 
  • 300 gram kadar sönmemiş kireç
  Kabak reçeli yapımı:

  Öncelikle kabakları içine yatıracağımız kireç kaymağını hazırlıyoruz. Sönmemiş kireci akşamdan büyük bir kabın içine alıyor ve üzerine suyunu ekleyip berraklaşması için sabaha kadar bekletiyoruz. Hazırladığımız kirecin üzerini yarı açık olacak şekilde örtüyoruz. Sabaha kadar bekletip dinlendirdiğimiz kireçli suyu çok fazla hareket ettirip bulandırmadan berrak olan kısmını başka bir kap içerisine alıyoruz. Bu arada kabakları kalın doğrarsak dışı çıtır, içi yumuşacık hemde lezzetli bir tatlı olur. Doğradığımız kabakları ayırdığımız berrak kireç suyunun içine koyuyor ve kabaklar suyun yüzüne çıkmasın diye de üzerine ağırlık koyuyoruz. Kabakları bu suda olabildiğince fazla bekletiyoruz. Daha az bırakırsak kabaklar pişme esnasında dağılabilir ve istenilen sertlikte olmazlar. 10-12 saat kadar kireç suyunda beklettiğimiz kabakları bu sudan alıyor ve 4-5 su duru suyla yıkıyoruz. İyice yıkadığımız kabakları başka duru su içine alıp 1-2 saat kadar bu duru suda bekletiyoruz. Kabakları çıkarmaya yakın reçeli yapacağımız tencerenin içine şekeri, suyu ve pekmezi alıp 5-6 dakika kadar ısınması için ocağın altını açıyoruz. Sudan aldığımız kabakları henüz kaynamamış olan şerbete ekliyor ve karıştırıyoruz. Reçel kaynamaya başladıktan sonra altını kısıyoruz ve ara ara bir kevgir yardımıyla karıştırıyoruz. 2-3 saat kadar kaynayıp şeffaf hale gelen kabak reçelinin şerbetinin kıvam alması için altını açıyoruz. Kıvam almaya başlayan reçele son olarak limon tuzunu ekleyip bir kaç dakika daha kaynatıyor ve altını kapatıyoruz. Saklayacağımız cam kavanozları reçel sıcakken dolduruyor, soğuduktan sonra kapağını kapatıyoruz. Reçelleri kuru ve serin bir yerde muhafaza ediyoruz.

  Afiyet Olsun.
  ]]>
  Kuru Erik Reçeli https://www.recel.gen.tr/kuru-erik-receli.html Sun, 21 Oct 2018 18:26:08 +0000 Kuru erik reçeli, Yaz aylarında eriğin toplanıp kurutulması ile elde edilen kuru erik kışa saklanmak için hazırlanmaktadır. Güneşte kurutularak elde edilen kuru erik istenildiği takdirde reçel haline getirilebilmektedir. Kuru er Kuru erik reçeli, Yaz aylarında eriğin toplanıp kurutulması ile elde edilen kuru erik kışa saklanmak için hazırlanmaktadır. Güneşte kurutularak elde edilen kuru erik istenildiği takdirde reçel haline getirilebilmektedir. Kuru erik reçeli taze erikten yapılan reçelden farklı bir tada sahip değildir. Hemen hemen aynı tada sahiptirler. Kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yer alan reçel kuru erik ile yapıldığında eşsiz bir lezzete sahip olmaktadır. Görünümü ile de iştah kabartan kuru erik reçeli kişinin güne güzel ve enerjik başlamasında fayda sağlamaktadır. Sizde ailenize ve sevdiklerinize marketten reçel almak yerine kendi ellerinizle hazırlayıp ikram etmek istiyorsanız işte kuru erik reçeli tarifi. Ayrıcalıklı bir reçel tarifi arayışı içinde olan herkese tavsiye ederiz. Mutlaka denemelisiniz. Şimdiden kolay gelsin.

  Kuru erik reçeli için gerekli malzemeler:
  • Yarım kilo kuru erik
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  Kuru erik reçeli yapılışı: Öncelikle kuru erikleri bol su ile yıkayın. Bir kova içerisine temiz su doldurun.kuru erikler yıkandıktan sonra kova içerisindeki suyun içerisine koyun ve bir gece bekletin. Bir gece bekletilen kuru erikler süzülerek tekrar bir sudan geçirilmektedir. Daha sonra bir tencere içerisine suyu koyarak içerisine toz şekeri ilave edin. Ocağın altını yakarak tencereyi üzerine koyun. Su içerisindeki şeker eriyene kadar karıştırın. Daha sonra yıkanan erikleri tencere içerisine ilave edin. Orta hararetli bir ateşte tencere içerisindeki karışımı kaynatın. Karışım kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve kısık ateşte koyulaşana kadar pişirin. Erik ve suyu koyu bir kıvam almaya başladığında limon suyunu ilave edin. Limon suyu ilave edildikten yaklaşık 5 dakika sonra ocağın altını kapatın ve kuru erik reçelini dinlenmeye bırakın. Hafif bir şekilde soğuduktan sonra hazırlanan reçeli kavanozlar içerisine koyarak ağzını sıkı bir şekilde kapatın. Kavanozları serin ve ışık görmeyen karanlık bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Artık kuru erik reçeli hazır. Tabaklara alıp servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Biber Reçeli https://www.recel.gen.tr/biber-receli.html Sun, 21 Oct 2018 19:46:11 +0000 Biber Reçeli, Bu tarif hem çok farklı hemde enfes bir tariftir. Biber seven kişilerin bayılacağı bir reçel tarifidir. Eminim bir çoğumuzun böyle bir reçel mi varmış dediklerini duyar gibiyim evet var böyle bir lezzet özel Biber Reçeli, Bu tarif hem çok farklı hemde enfes bir tariftir. Biber seven kişilerin bayılacağı bir reçel tarifidir. Eminim bir çoğumuzun böyle bir reçel mi varmış dediklerini duyar gibiyim evet var böyle bir lezzet özellikle Güney bölgelerimizde yapılan ve tüketilen bir tat olarak sofralarda bulunmaktadır. Bu tarifi mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Evet yanlış duymadınız biber reçeli bir kaşık alırsınız ilk önce tatlı bir tat daha sonra acıya dönen bir durum gerçekten çok farklı bir tat biber reçeli. bu değişik lezzeti isterseniz sabah kahvaltılarında isterseniz yemeklerin yanında sos olarak kullanın. Bu güzel ve farklı olan biber reçeli genellikle Urfa yöremize özgü bir lezzet olarak ta bilinmektedir.

  Biber Reçeli İçin Gerekli Malzemeler
  • Bir tatlı kaşığı limon suyu
  • Beş tane acı kırmızı biber
  • Bir su bardağı su
  • Beş tane kırmızı biber (kapya)
  • İki su bardağı toz şeker
  Biber Reçeli Yapılışı 
  Bu enfes reçel tarifini yapmak için ilk önce biberlerin sap kısımlarını koparın ve çekirdeklerini temizleyin. Biberleri yıkayın ve suyunu iyice süzmesi için bir kenara alın. Yemeklik şekilde doğramış olduğunuz biberleri tencere içine alın ve üstüne toz şekeri de ilave ederek tam iki saat kadar bekletin. Daha sonra bir su bardağı kadar suyu da ilave ederek  kısık ateş üstünde kaynayana dek pişirin. Kaynadıktan sonra orta ateş üzerinde kırk dakika karıştırarak pişirme işlemine devam edin. Ocağın altını hiç kapatmadan ilk önce limon suyunu ilave edin ve on dakika beklettikten sonra kavanozlara doldurun kapaklarını sıkıca kapatın. Sonra kavanozları ters çevirin ertesi gün kahvaltı için enfes biber reçeli hazır.

  Afiyet Olsun.
  ]]>
  Oktay Usta İncir Reçeli https://www.recel.gen.tr/oktay-usta-incir-receli.html Mon, 22 Oct 2018 02:14:36 +0000 Oktay Usta incir reçeli: İncir reçeli alışılmışın dışında bir tat arayanlar için tavsiye edebileceğimiz bir reçel çeşididir. Türk mutfağında reçelin çök önemli bir yer vardır. Bu sebepten reçelin bir çok çeşidi haz Oktay Usta incir reçeli: İncir reçeli alışılmışın dışında bir tat arayanlar için tavsiye edebileceğimiz bir reçel çeşididir. Türk mutfağında reçelin çök önemli bir yer vardır. Bu sebepten reçelin bir çok çeşidi hazırlanıp kahvaltı sofralarımızı süslemektedir. Reçel yapımında kullanacağımız toz şekeri çok fazla katmayarak daha doğal bir lezzetle yapabiliriz. Bu sayede hem doğallık hemde sağlık açısından daha doğru olur. İncir reçelinin kendine has ekşimsi bir tadı olmaktadır. Bu sebepten limonla yapılmasına gerek görülmemektedir, yinede damak tadınıza göre dilerseniz birkaç damla limon ekleyebilirsiniz. İncirin saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır. Bulabildiğimiz her fırsatta inciri yemeli ve özellikle çocuklara yedirmeliyiz. Günümüzün adeta kanayan yarası olan fast food tarzı sağlıksız beslenmelerden olabildiğince uzak durmak için, ev yapımı sağlıklı yiyecekler tüketmeliyiz. İncir reçelini de kahvaltılarda eksik etmemeliyiz. 

  Oktay Usta İncir reçeli için gerekli malzemeler:
  • Bir kilo taze incir.
  • Bir kilo toz şeker.
  • 2-3 adet karanfil.
  • İki su bardağı su.
  Oktay Usta incir reçelinin yapılışı:
  İlk önce incirleri dörde böleriz, daha sonra üzerine bir miktar şeker serpiştirilip bir gün güneşte bekletilir. İçerisinde reçeli kaynatacağımız derin bir kabı ocağa alıyoruz. İçerisine  bir kilo şekeri ve iki bardak suyu ekleyip kaynamaya bırakıyoruz. Biraz kaynadıktan sonra içerisine güneşte beklettiğimiz incirleri ekliyoruz. Karanfilleri de ilave ettikten sonra köpüklenip hafif pembeleştikten sonra bir kaç dakika daha kaynatılıp ocaktan alınır. Reçel kıvamını alması için bir gün güneşte bekletilir. İncir reçelimiz hazırdır.
  Afiyet olsun. 
  ]]>
  Cevizli İncir Reçeli https://www.recel.gen.tr/cevizli-incir-receli.html Mon, 22 Oct 2018 11:57:34 +0000 Cevizli incir reçeli hem kahvaltıların baş tacı hem de çocukların yemeye doyamayacağı son derece faydalı bir enerji deposu. Eğer farklı tatlar denemek istiyorsanız ve çilek, vişne, ayva gibi reçel çeşitlerinden sıkıldıysan Cevizli incir reçeli hem kahvaltıların baş tacı hem de çocukların yemeye doyamayacağı son derece faydalı bir enerji deposu. Eğer farklı tatlar denemek istiyorsanız ve çilek, vişne, ayva gibi reçel çeşitlerinden sıkıldıysanız size önerebileceğim müthiş bir tat. Ceviz ve incirin faydaları saymakla bitmeyeceği gibi muhteşem uyumu da dikkatleri üzerine topluyor. Ceviz ve incir birbirine yakışan ve akıllarda bütünleşmeyi başarmış bir lezzet. İster kuru incirin arasına cevizi koyun isterseniz de keklerinizin içine serpiştirin. 

  Cevizli İncir Reçelinin Faydaları; say say bitmez fakat birkaçından bahsedelim. Cevizli incir reçeli cevizin içeriğinde bulunan kemik gelişiminde etkili kalsiyum, kan yapıcı demir, magnezyum, fiziksel ve zihinsel gelişimin olmazsa olmazı çinko, zeka gelişimini etkileyen omega 3, omega 6 bulundurur. Ayrıca ceviz protein bakımından son derece zengindir. Göze ve göz bozukluklarına iyi gelen fosforu da içeriğinde barındırır. Ceviz anlamayı arttırır. Dikkat dağınıklığını yok eder. Cevizin kendisi kadar kabuğu da çok faydalıdır. Cevizli incir reçelinde ceviz kadar incirinde faydaları saymakla bitmez. İncir içeriğindeki magnezyum ve K vitamini sayesinde kemikleri ve iskelet sistemini güçlendirerek dış etkenlere karşı kolayca deforme olmasını önler. İncirdeki potasyum kan basıncını düzenler. kan basıncının düzenlenmesiyle tansiyon dengelenir. Günümüzde ekmek arası, dürüm gibi bol yağlı sağlıksız yiyeceklerin tüketiminin artmasıyla obezite ve yüksek tansiyon yaygınlaşmıştır. Günümüz hastalığı haline gelen yüksek tansiyona incirle çözüm bulabilirsiniz. Kalori bakımından da ideal olduğu için diyet yapan kişiler gönül rahatlığıyla tüketebilirler.

  Cevizli İncir Reçeli Tarifi
  • 3,5 kilogram kadar incir
  • 2 kilogram toz şeker 
  • 2,5 su bardağı kadar ceviz 
  Cevizli İncir Reçeli Yapılışı: Kurutulmuş incirleri isteğe göre bütün yada gelişi güzel bölünmüş şekilde yapmanız mümkün. İncirleri derince bir tencereye alalım. İncirlerin üzerine toz şekerin tamamını boşalttıktan sonra ağzını kapayarak kısık ateşte şeker eriyene kadar pişirelim. şeker eridikten sonra tencerenin kapağını açarak kısık ateşte 90 dakika kadar pişirin. Pişme işlemi tamamlanınca iri dövülmüş cevizleri ekleyip yaklaşık 1 saat kadar daha pişirin. Cevizler küçük olsun istiyorsanız robotta çekebilirsiniz. Pişme derecesini kontrol etmek için bir çay tabağına bir miktar alarak soğuduktan sonra kıvamına bakabilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Reçelli Kurabiye Tarifi https://www.recel.gen.tr/recelli-kurabiye-tarifi.html Mon, 22 Oct 2018 20:26:34 +0000 Reçelli kurabiye tarifi gün içinde tatlı ihtiyacını lezzetli bir şekilde gidermek isteyenler için ideal bir tariftir. Yapımı oldukça basit ve hızlı olmasının yanı sıra hemen hemen her tür reçel ile yapılabilir. Hamura katac Reçelli kurabiye tarifi gün içinde tatlı ihtiyacını lezzetli bir şekilde gidermek isteyenler için ideal bir tariftir. Yapımı oldukça basit ve hızlı olmasının yanı sıra hemen hemen her tür reçel ile yapılabilir. Hamura katacağınız şekeri minimuma indirip reçel ile bu açığı kapatabilirsiniz. Böylece fazla kalori derdini de bertaraf etmiş olursunuz. Reçelli kurabiye tarifi için kullanabileceğiniz reçellerin az sulu ve çok meyveli olanlarından seçilmesi gerekir. Çok sulu reçeller pişirme esnasında kurabiyelerin üzerinden taşabilir. Eğer reçel çok sulu ise suyunu hamura katıp meyveleri kurabiye üzerine eklemek akıllıca bir çözüm olur. Misafirlerine evde alternatif bir tatlı hazırlamak isteyenler için reçelli kurabiye tarifi şu şekildedir: 

  Reçelli Kurabiye Tarifi İçin Malzemeler:
  • 125 gram margarin 
  • 1 adet yumurta 
  • 1 çay bardağı sıvı yağ 
  • 3 su bardağı un
  • 1 çay bardağı ılık süt veya yoğurt 
  • 1 yemek kaşığı kadar pudra şekeri 
  • İstenilen miktarda ve türde reçel 
  Reçelli Kurabiye Tarifi Hazırlanışı: Reçel ve pudra şekeri hariç malzemelerin hepsini derin bir kap içinde karıştırın. Kıvamı geldiğinde avuç içinde yuvarlayarak yağladığınız veya yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye dizin. Hepsinin üzerine parmakla bastırarak bir çukur açın. Çukura yoğun kıvamlı reçeli ekleyin ve daha önce ısıtılmış 180 derece fırına sürün. Ortalama 20 dakika sonra fırından alın ve soğumaya bırakın. Soğuyunca üzerine pudra şekeri serperek servis edebilirsiniz.
  ]]>
  Ayva Reçeli Kaç Kalori https://www.recel.gen.tr/ayva-receli-kac-kalori.html Tue, 23 Oct 2018 07:33:15 +0000 Ayva reçeli kaç kalori, 100 gramında 139 kcal vardır. Ayva reçeli, meyve ile yapılsa da hem meyvenin şekeri hem de eklenen şekerden kaynaklı şeker içeriği oldukça yüksek bir besindir. Marketlerde hazır olarak bir çok marka Ayva reçeli kaç kalori, 100 gramında 139 kcal vardır. Ayva reçeli, meyve ile yapılsa da hem meyvenin şekeri hem de eklenen şekerden kaynaklı şeker içeriği oldukça yüksek bir besindir. Marketlerde hazır olarak bir çok marka adı altında ayva reçelleri satılmaktadır. Hiç bir katkı maddesi olmayan ev yapımı ayva reçelini tercih etmeli ve kontrollü olarak tüketmelisiniz. Bu yüzden özellikle kilo almak istemeyen kişiler, kilo vermek isteyen ve şeker hastalarının tüketmemeye özen göstermeleri gerekir. Aynı zamanda bir tatlı kaşığı ayva reçelinde 11 kcal vardır. 100 gram ayva reçeli kaç kalori yanı sıra besin değerleri de aşağıdaki gibidir;
  • Karbonhidrat  30,11
  • Protein (g)  0,16
  • Yağ (g)  0,19
  • Lif (g)  2,26
  • Kolesterol  0
  • Sodyum (mg)  1,08
  • Potasyum  77,64
  • Kalsiyum (mg)  5,71
  • Vitamin A  2,31
  • Vitamin C 5,07
  • Demir (mg)  0,32
  Ayva meyvesi çok faydalıdır fakat kilo problemi olan kişilerin diyet listelerinde bulundurması gereken bir meyvedir. Ancak ayva reçeli bol miktarda şeker içerdiği için kilo vermek isteyenlerin tüketmemesi gereken bir yiyecektir. Ancak tüketimi konusunda bilinçli davranmak şartıyla yemek herhangi bir olumsuz etkiyle karşılaşma oranı oldukça azalır.

  Bir kişinin ortalama alması gerek kalori miktarı 1900-2000 kaloridir. Tabi bu rakamlar egzersizi az yapan veya hiç yapmayanlar için geçerli olmaktadır. Günlük hafif tempoda yürüyüş, bisiklete binme, spor yapma ve koşu gibi hareketler yapıyorsanız günlük alınması gereken 2000 kalori üzerine 200 kalori daha koyabilirsiniz. İşi gereği sürekli hareket halinde olanların günlük kalori ihtiyacı 2300-2400 kalori aralığında olmalıdır. Uzmanların açıklamasına göre bir kişi günde 1200 kaloriden az almamaya özen göstermelidir. Bu nedenle egzersiz yapmadan 1000 kalori ile zayıflama yerine, düzenli olarak yürüyüş, evde yapılan basit hareketler ve koşu ile aldığınız kalorileri yakarak kilo vermek sağlığınız açısından çok faydalı olacaktır.

  Ayva reçeli kaç kalori yanı sıra ayva reçelinin bir çok faydası bulunmaktadır. Göğüs rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde oldukça faydalı bir yiyecektir. Tüberküloz olanların yemesi önerilir fakat tıbbi olarak tüketilmesinde bilinçli olarak davranmak gerekir.
  ]]>
  Ayva Reçeli https://www.recel.gen.tr/ayva-receli.html Tue, 23 Oct 2018 19:53:02 +0000 Ayva reçeli, ayva reçeli kahvaltıların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan reçellerden biridir. Ayva kış aylarının en sevilen ve vitamin bakımından oldukça zengin meyvelerindendir. Kahvaltıda ayva reçeli kaymak ile sunuldu Ayva reçeli, ayva reçeli kahvaltıların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan reçellerden biridir. Ayva kış aylarının en sevilen ve vitamin bakımından oldukça zengin meyvelerindendir. Kahvaltıda ayva reçeli kaymak ile sunulduğunda tadı daha da lezzetlenecektir. 

  Ayva reçeli için gerekli malzemeler
  • Altı adet orta boy ayva
  • Altı su bardağı su
  • Dört veya beş su bardağı şeker 
  • Çay kaşığının ucuyla tereyağı
  • Yarım limon suyu
  • Ayvanın çekirdekleri    
  Ayva Reçeli
  Ayva reçeli yapılışı

  Öncelikle altı adet ayvayı temizce yıkayalım. Kabuklarını ince bir tabaka halinde soyalım. Ayvanın içerisindeki sert kısımları çıkarın ve ayvaları küçük küpler halinde doğrayın. Ayvanın içerisinde çıkan çekirdekleri ayıklayıp ayrı bir kaseye koyun. Doğrama işlemi bittikten sonra ayvaları tencereye alalım ve üzerine altı su bardağı su ilave edelim. Ocağı orta ateşte açıp tencereyi üzerine alın ve ayvalar haşlanana kadar pişirin. Yaklaşık beş on dakikada pişer. Üzerine dört veya beş su bardağı kadar şeker ilave edin. Şeker ölçüsü sizin damak zevkinize kalmış. Ayva çekirdeklerini ilave edin, ayva çekirdeği reçelin kıvamının koyulaşması için gereklidir. İster içine direk atın isterseniz de bir file tarzında beze sarıp atın ve daha sonra içinden çıkarın. Bu da size kalmış bir uygulama. Şeker atıldıktan sonra yaklaşık yirmi dakika kadar kısık ateşte pişirin. Sonra yarım limonun suyunu sıkın ve tencereye ilave edin. Limon suyunu ilave ettikten sonra beş dakika daha pişirelim. Kıvamını anlayabilmek için bir kaşığın ucu ile suyundan alın ve düz bir tabağa damlatın damla hemen dağılmıyorsa olmuş demektir. Dağılırsa biraz daha pişirmelisiniz. Ayva reçeli bekledikçe koyulaşan bir kıvam alacaktır. Reçeliniz pişince içerisindeki çekirdekleri çıkarıp cam kavanozlara koyabilirsiniz. Reçelleri saklamak için mümkünse küçük kavanozlar kullanın böylelikle reçeliniz daha uzun süre dayanacaktır. Reçeli kavanoza koyup hemen ağzını kapatıp ters çevirmelisiniz. Böylelikle hava alıp almadığını kontrol etmiş olacaksınız. Reçelinizin renkli olmasını istiyorsanız pişerken bir miktar lohusa şekeri katabilirsiniz. Yerken de ceviz veya fındık ile servis yapabilirsiniz.
  ]]>
  Kavun Reçeli https://www.recel.gen.tr/kavun-receli.html Wed, 24 Oct 2018 07:56:34 +0000 Kavun Reçeli, Osmanlı zamanında reçelin en çok tüketilen tatlılar arasında olduğunu ve hatta reçel yapamayan kadınların ayıplandığını biliyor muydunuz! Özellikle ramazan sofralarını en fazla hoş kokulu taze meyvelerle Kavun Reçeli, Osmanlı zamanında reçelin en çok tüketilen tatlılar arasında olduğunu ve hatta reçel yapamayan kadınların ayıplandığını biliyor muydunuz! Özellikle ramazan sofralarını en fazla hoş kokulu taze meyvelerle yapılmış nefis reçeller süslermiş. Bu eğlenceli hikayenin yanı sıra ramazan aynı da  göz önüne alarak sofralarımızı Osmanlı sofralarına dönüştürecek nefis meyve reçellerini hazırlamanın tam zamanı diyebiliriz. Yazın ferahlatıcı meyvelerinden biri olan kavunla hazırlayacağımız bu tarifi de deneyerek sofralarınızı kavunla lezzetlendirebilirsiniz. 

  Kavun Reçeli Malzemeler
  • 1.5 kg kadar kavun
  • 4 limon
  • 1 yemek kaşığı kanyak
  • 650 gr toz şeker (~4,5 su bardağı)
  Kavun ReçeliYapılışı

  Öncelikle kavunu dilimleyerek kabuklarından ayırın. İç kısmını reçel yapacağınız büyük bir tencere doğrayın. Limonlardan 2 tanesinden birini doğrayın, diğerininde kabuğunu soyup rendeleyerek tencerenin içine ekleyin. Diğer 2 limonun da suyunu sıkıp çok sıkı bir süzgeçten geçirerek süzdüğünüz ¼ litre suyla birlikte kavunların üzerine ekleyip orta ateşte yavaşça karıştırarak pişirin. Kavunlar cam gibi olduğunda şekeri de ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Reçel kıvama geldiğinde üzerine 1 kaşık kanyak dökün ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra kuru kavanozlara boşaltarak kapaklarını sıkı kapatın ve serin yerde saklayın. Dilediğiniz zaman da kavanozlardan çıkartıp servis yapabilirsiniz.

  Notlar:
  • Kullanacağınız kavunun sağlam olmasına çok dikkat edin. Böylece kavun şurubun içinde eriyip gitmez ve parçalar halinde canlı kalır.
  • Kavun reçelinin daha hoş kokmasını istiyorsanız vanilya ekleyerek pişirebilirsiniz.
  ]]>
  Antalya Reçelleri https://www.recel.gen.tr/antalya-recelleri.html Thu, 25 Oct 2018 00:12:49 +0000 Antalya reçelleri, farklı meyvelerin farklı şekillerde şeker il kaynatılması sonucu hazırlanan tatlı türüne reçel denir. Daha çok kahvaltılık olarak hazırlansa da gün içinde her zaman tüketilebilen bir tatlı t Antalya reçelleri, farklı meyvelerin farklı şekillerde şeker il kaynatılması sonucu hazırlanan tatlı türüne reçel denir. Daha çok kahvaltılık olarak hazırlansa da gün içinde her zaman tüketilebilen bir tatlı türüdür. Bazen kek, pasta ve çöreklerde de kullanılarak değişik lezzetler ortaya çıkarılabilmektedir. Reçel iki farklı şekilde hazırlanabilir. Birinci olarak kullanılacak meyveler önceden şekere ıslatılarak belli bir süre şeker içinde bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra kaynatılır. İkincisi ise, şeker ilk olarak tek başına kaynatılır ve kaynayan şekere kullanılacak meyveler eklenir. Kaynamaya bırakılarak reçel kıvam alana kadar kaynatılır. Her iki yöntem ile hazırlanan reçel hava almayacak cam kavanozlara boşaltılarak saklanır.

  Antalya Reçelleri

  Bergamut Reçeli (Antalya)

  Bergamut Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 tane bergamut
  • Yarım limon
  • 5 su bardağı su
  • 5 su bardağı toz şeker

  Bergamut Reçeli Hazırlanışı

  Bergamutların kabukları bıçak ile güzelce temizlenir. Kabukları ayıklandıktan sonra boylamasına dört eşit parçaya ayrılır. İç kısmındaki ekşi sıvı yeri temizlendikten sonra, etli kısmı küp küp olacak şekilde doğranır. Doğranan bergamutlar yüksek ateşte kaynayan suyun içine atılır. Yaklaşık 5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra ocaktan alınarak soğutulur. Suyu ile beraber 1 gün süre ile bekletilir. İkinci suyu süzülür. 5 su bardağı su ve toz şeker geniş bir tencereye alınarak kaynatılır. Bir gün önce haşlanan bergamutların el ile sıkılarak suyu çıkarılır. Bergamutlar kaynayan şerbete eklenir. Bergamutlar şerbeti çekene kadar kaynatılır. Kıvam aldıktan sonra için yarım limon suyu eklenir ve bir iki taşım kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır. Reçel kendi halinde oda sıcaklığında ılıdıktan sonra hava almayacak cam kavanozlara paylaştırılır. Afiyet olsun.

  Antalya Reçelleri

  Patlıcan Reçeli (Antalya)

  Patlıcan Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 kilo ufak boy patlıcan
  • 1,5 kilo toz şeker
  • 5 tane karanfil
  • Ufak bir parça gıda boyası
  • Yarım limon suyu

  Patlıcan Reçeli Hazırlanışı

  Patlıcanın kabukları tamamen soyulduktan sonra soğuk su dolu bir kabın içine alınarak bekletilir. Acı suyu çıkan patlıcanlar suyun içinden süzülerek alınır. Büyük bir tencereye patlıcanlar ve toz şeker ilave edilerek bir gece boyunca bekletilir. Bekleme süresi tamamlanınca üzerine gıda boyası ve 5 adet karanfil ilave edilir. Malzemeler kısık ocağa alınarak patlıcanlar yumuşayıncaya kadar pişirilir. Patlıcanlar yumuşadıktan sonra üzerine yarım limon suyu eklenerek 2-3 dakika daha ocakta bekletilip ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Soğuyan patlıcan reçeli cam kavanozlara yerleştirilip ağzı sıkıca kapatılır. Afiyet olsun.

  Nar Reçeli (Antalya)

  Nar Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

  • 3 su bardağı nar tanesi
  • 7 su bardağı nar suyu
  • 1 kilo toz şeker
  • 1 tane limon suyu

  Nar Reçeli Hazırlanışı

  Geniş bir tencereye toz şeker ve nar suyu alınarak kaynatılır. Şeker tamamen eridikten sonra üzerine nar taneleri ve limon suyu eklenir. Şerbet kıvam alana kadar yaklaşık 20 dakika orta hararetli ocakta kaynatılır. Kaynama süresi tamamlanınca ocağın altı kapatılır. Eğer reçelin üzerinde köpük oluşmuşsa bir kaşık yardımı ile köpükler temizlenir. Reçel ılıdıktan sonra hava almayan cam kavanozlara boşaltılır ve ağzı sıkıca kapatılarak muhafaza edilir. Afiyet olsun.

  ]]>
  Kayısı Reçeli https://www.recel.gen.tr/kayisi-receli.html Thu, 25 Oct 2018 10:32:24 +0000 Kayısı reçeli, Malatya bölgesine ait ülke çapında da sıkça yapılan, sofralarımız süsleyen ve afiyetler yenilen bir reçel türüdür. Yapımı da oldukça kolay ve maliyeti bakımından oldukça uygun olduğu reçeller arasınd Kayısı reçeli, Malatya bölgesine ait ülke çapında da sıkça yapılan, sofralarımız süsleyen ve afiyetler yenilen bir reçel türüdür. Yapımı da oldukça kolay ve maliyeti bakımından oldukça uygun olduğu reçeller arasında en çok tercih edilen türlerin başında gelmektedir. Kayısı reçeli yapımında kullanılacak

  Kayısı reçeli malzemeleri

  • 800 gram kayısı
  • 1 kaşık tereyağı
  • 2 adet limon
  • Toz şeker

  Kayısı reçeli yapımı

  Yapım aşamasın da öncelikle istediğiniz miktarda kayısının alınıp iyice yıkanmasıyla başlar. Kayısılar yıkandıktan sonra keskin bir bıçak ile ortadan ikiye bölünüp çekirdeklerinin çıkarılarak tabağa alınır. Çıkarılan çekirdeklerin içi çıkarılarak ayrı bir yere konulur. Kayısılar tencereye alınarak üzerine belli bir miktarda toz şeker konulur. Çıkardığınız çekirdekleri de tencereye koyarak tencerenin ağzını kapatınız. Çoğunlukla gece boyunca tencere böyle bekletilir. beklendikten sonra yaklaşık olarak 45 dakika kaynatın. Ocaktan kaldırılmadan önce limon tuzunu üstüne ekleyiniz. arada kontrol ederek istediğiniz kıvama geldiğinde ocaktan kaldırınız. 

  Kayısı Reçeli
  Eğer çok koyu kıvamlı reçel sevmiyorsanız yaklaşık olarak 35 dakika kayna-tınız. Çünkü kaynatma süresi tadını büyük ölçüde değiştirmektedir. Bunca emekten sonra yaptığınız reçelin heba olmaması için buna çok dikkat edilmelidir. Kaynamakta olan reçeli kavanozlara koyarak ağzını çok sıkı bir şekilde kapatınız. Çünkü ağzı sıkı kapatılmadığı takdirde kavanozun hava alması muhtemel olduğundan dolayı yaptığınız reçelin istediğiniz gibi olmayacağı aşikardır. Tercihe bağlı olarak başta yaptığımız çekirdeklerin atılma işlemi yapılmayabilir. Çekirdekler tencereye atılmadan sade bir şekilde karılır içinin yenilmesi de bazı yörelerde tercih edilmektedir. Kavanozların bekleme süresi de çok önemlidir. 

  Özellikle Malatya yöresinde kavanozların bekleme süresi yaklaşık 24 saattir. Kayısılarımızın diyarının Malatya olduğu unutulmadığı takdirde bu detaya uyulması halinde reçelimizin kalitesinin bir tık daha fazla olması muhtemeldir. Yapılan reçelin ana malzemesinin meşhur olduğu yörelerin tariflerine uyarak eşsiz tatlarda reçeller yapılacağı unutulmamalıdır.
  ]]>
  Ayva Reçeli Nasıl Yapılır https://www.recel.gen.tr/ayva-receli-nasil-yapilir.html Fri, 26 Oct 2018 08:31:40 +0000 Ayva reçeli nasıl yapılır, ayva reçeli mutfaklarda geleneksel hale gelen reçel türlerinden biridir. Herkesin severek tükettiği, yararlı hafif reçellerden biridir. Evde henüz yapmadıysanız bile annenizin yaptığı ay Ayva reçeli nasıl yapılır, ayva reçeli mutfaklarda geleneksel hale gelen reçel türlerinden biridir. Herkesin severek tükettiği, yararlı hafif reçellerden biridir. Evde henüz yapmadıysanız bile annenizin yaptığı ayva reçelini tatmış olmalısınız. Bazıları ayvayı meyve olarak pek fazla tüketmeyi sevmeseler bile, bu şekilde reçel halini severler. Üstelik reçel yapımında kullanılan diğer meyvelere göre daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Reçelin içinde diri özellikte ayvanın tadını kolayca alabiliyorsunuz. Her yiğidini bir yoğurt yiyişi gibi, herkesin reçel yapım şekli vardır. Bunu bazıları ayvayı rende yaparak hazırlar, bazıları da ayvayı minik küpler ya da jülyen tarzda doğrayarak hazırlar. Bazıları ise, ayvayı tam olarak tatmak ister ve biraz daha iri doğrayarak reçelini yapar. Bu konuda tercihi size bırakalım. Eğer rende yaparak hazırlamak isterseniz, biraz marmelat tadında hazırlamış olacaksınız. Şimdi birlikte ayva reçelini hazırlamaya başlayalım.

  Ayva reçeli için gerekli malzemeler

  • 2 kg ayva
  • 2 kg toz şeker
  • Yarım limon suyu

  Ayva reçeli yapımı

  Size verdiğimiz malzeme miktarını istediğiniz ölçüde orantılı şekilde azaltabilir ya da arttırabilirsiniz. Reçeli hazırlamak için önce ayvaları hazırlayalım. Ayvaların kabuklarını soyarak, dilediğiniz gibi doğrayın. Daha önce dediğimiz gibi küçük parçalara ya da iri doğrayarak ayvaları hazırlayabilirsiniz. Biz biraz diri olması için ayvaları iri doğradık. Ayvaları soyarken çekirdeklerini kenara ayırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü pişirme sırasında çekirdekleri içine atarsanız ayva reçelinin rengi daha kırmızı olur.

  Ayva Reçeli Nasıl Yapılır

  Bu arada ayvaları soyarken renkleri kararmasın diye içine az limon suyu ve su konulan suyun içine koyun. Doğrama işlemi bitince uygun bir tencereye ayvaları koyun ve üzerine 2-3 parmak geçecek kadar su ilave edin. Dediğimiz gibi ayva çekirdeklerini de içine koyabilirsiniz. Tencerede su kaynayınca, içine toz şekeri ilave edin ve ocağın altını kısın. Burada malzeme reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatmalısınız. Bu arada oluşan köpükleri bir kevgirle toplayın. Reçel pişmesine yakın içine limon suyunu ilave edin. Daha sonra bir taşım kaynatarak, ocağın altını kapatın.

  Bundan sonra ayva reçelini cam kavanozlara koyun. Ancak kavanozların kapaklarını kapatmayın, sadece bir tülbentle örtün. Reçel oda sıcaklığına gelince kavanozların kapaklarını kapatarak, kavanozları serin ve kuru bir alanda muhafaza edebilirsiniz. Artık bu lezzetli ayva reçelini sizlerde hazırladığınız. Kahvaltılarda, tatlılarınızda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Gül Reçeli Nasıl Yapılır https://www.recel.gen.tr/gul-receli-nasil-yapilir.html Fri, 26 Oct 2018 21:34:07 +0000 Gül reçeli nasıl yapılır, reçellerin içinde belki de yapılışı en zor olanı gül reçelidir. Aslında reçeli yapmaktan ziyade gül yappraklarını ayıklamak fazlaca vakit aldığı için biraz yorucu ve sıkıcı olabiliyor. Şimd Gül reçeli nasıl yapılır, reçellerin içinde belki de yapılışı en zor olanı gül reçelidir. Aslında reçeli yapmaktan ziyade gül yappraklarını ayıklamak fazlaca vakit aldığı için biraz yorucu ve sıkıcı olabiliyor. Şimdi aşağıda gül reçelinin malzemelerini ve yapılışını yazalım.

  Gül reçeli için gerekli malzemeler;
  • 250 gram katmerli ve kokulu gül
  • 2,5 su bardağı su
  • 5 su bardağı toz şeker
  • Yarım limonun suyu  
  Gül reçelinin yapılışı; reçeli yapılacak olan kırmızı veya pembe mutlaka katmerli olması gerekiyor, kokulu güllerin yapraklarının sert ve kuru olmayan kısımları seçildikten sonra temizce yıkanır. Yıkanan yapraklar  suyu süzülmesi için süzgece konulur. Öbür taraftan gül reçelinin kaynatılacağı tencereye su ve toz şeker konulup içindeki şeker iyice eriyene kadar, arada karıştırılarak kaynatılır. Kaynayınca içine suyu süzülmüş olan gül yaprakları doğranarak yada bütün olarak tencereye koyup iyice koyulaşıncaya kadar kaynatılır. 

  Gül Reçeli Nasıl Yapılır
  Kıvamı çok koyu bir şurup halini alınca yarım limon suyu sıkılır. İki yada üç dakika kaynatılıp ocağın altı kapatılır. Kıvamını kontrol etmek için şurubundan bir çay kaşığı alınır ve soğutulur. Bununla birlikte bir tabağa yada tırnağa damlatılır. Eğer reçel damlat tığınızda dağılmıyor ise tamamdır. Reçelin il sıcaklığı çıktıktan sonra temiz ve kuru kavanozlara doldurulur. Ağzı açık bir şekilde soğuması için bekletilir. Soğuduktan sonra kapağı hava almaması için iyice kapatılır ve şekerlenmemesi için de güneş görmeyen serin bir yerde muhafaza edilir.

  Gül reçeli yapmak için püf noktaları; gül reçeli katmerli ve kokulu güllerden yapılırsa daha lezzetli bir reçel elde edilir. Reçelin şekerlenme si nasıl muhafaza edildiği ile alakalıdır. Bu yüzden de buzdolabında değilde serin ve güneş almayan karanlık bir yerde saklamak gerekir. Şekerle nen gül reçelini kabıyla birlikte sıcak su dolu bir kabın içine koyarak şekerlenmeyi önlemiş olursunuz.
  ]]>
  Limon Reçeli https://www.recel.gen.tr/limon-receli.html Fri, 26 Oct 2018 22:06:42 +0000 Limon reçeli, mayhoş ve ekşi tatları sevenler için oldukça lezzetli ve iç ferahlatıcı bir reçeldir limon reçeli. Biraz ekşi, biraz tatlı ve birazda buruk bir lezzete sahiptir limon reçeli. Ama limon reçelini tadarken içinize fe Limon reçeli, mayhoş ve ekşi tatları sevenler için oldukça lezzetli ve iç ferahlatıcı bir reçeldir limon reçeli. Biraz ekşi, biraz tatlı ve birazda buruk bir lezzete sahiptir limon reçeli. Ama limon reçelini tadarken içinize ferahlık veren o hoş kokusunu duymak için bile yapılmaya değer bir reçeldir limon reçeli. Bir de kaynatırken bütün evi kaplayan o mis kokusu hem iştah kabartıyor hem de sırf bunun için bile yapılmaya değer bir tat halini alıyor. Limon reçelini kimi sadece kabuklarından kimisi de limonun bütününden yapıyor. Ekşi, buruk ve aromalı ve bunun yanı sıra farklı tatları sevenler limon reçelini mutlaka denemeli.

  Limon reçeli için gerekli malzemeler
  • 5 yada 6 tane kalın kabuklu sarı limon
  • 1 kilogram toz şeker
  • Limon reçeline su koymaya gerek yok çünkü kendi suyu yeterli oluyor
  Limon reçelinin yapılışı; öncelikle limonları iyice yıkayın. Alt kısımdan ve üst kısımdan sivri olan tepelerini kesin. Limonları önce ortadan ikiye daha sonra da kesilen yarımları tekrar ortadan ikiye bölüp dört parça elde edin. Böldüğünüz limonları kabuklarını zedelemeden içlerinde ayırın ve ayırdığınız içlerin çekirdeklerini ayıklayıp bir kenara bırakın.

  Limon Reçeli
  Kabukları kibrit çöpü olacak şekilde ince ince kesin ve derin bir kaba koyup üzerine kaynar su dökün. Bu işlemi en az üç dört kez tekrarlayın. Bunun sebebi ise hem yumuşasın hem de acısı çıksın. Bu işlem bittikten sonra limon kabuklarını bir tencereye alın ve üzerini aşacak şekilde su koyup kaynatın. İyice yumuşadıktan sonra suyunu süzün ve çekirdeklerini ayıkladığınız limon içlerini üzerine ilave ederek karıştırın. İçine toz şekerinin de koyup biraz dinlenmeye bırakın. Şeker içinde eriyince de bu işlem oldukça çabuk oluyor zaten, ocağın altını açın. 

  Önce limon reçelini orta ateşte pişirin. Kaynar kaynamaz da altını kapatıp tamamen soğumaya bırakın. Reçel tamamen soğuduktan sonra ocağın altını tekrar açın ve bu kez kısık ateşte reçel kıvamını bulana kadar pişirin ve ocaktan alın. Ilıyınca da kavanozlara aktarın. Tamamen soğuyunca kapağını sıkıca kapatın. Reçel iniz artık hazır dilediğiniz zaman dilediğiniz şekilde servis yapın.
  ]]>
  Ananas Reçeli Nasıl Yapılır https://www.recel.gen.tr/ananas-receli-nasil-yapilir.html Sat, 27 Oct 2018 18:08:50 +0000 Ananas reçeli nasıl yapılır, sorusunun cevabı yöreden yöreye değişmektedir. Tabi bu farklılıklar çok büyük boyutlarda olmasa da tat bakımından farklılıklar oluşturabilmektedir. Ananas reçelinin yapım aşamasına Ananas reçeli nasıl yapılır, sorusunun cevabı yöreden yöreye değişmektedir. Tabi bu farklılıklar çok büyük boyutlarda olmasa da tat bakımından farklılıklar oluşturabilmektedir. Ananas reçelinin yapım aşamasına gelindiğinde ise sizi çok zorlu bir yapım tarifi beklememektedir. Yapımı olukça basit ve bu basit yapımdan oldukça lezzetli bir reçel elde edeceğiniz muhtemeldir. 

  Ananas Reçeli İçin Malzemeler
  • 1 kilogram ananas
  • Yarım kilo toz şeker
  • 4 bardak su
  • 3 adet limon
  • 2 kaşık tereyağı
  Ananas Reçeli Nasıl YapılırAnanas Reçeli Nasıl Yaplır

  Sonrasında reçelin kaynatılması sonucu köpük oluşmasını istemiyorsanız 1 yemek kaşığı tereyağını da listenize eklemeyi unutmayınız. öncelikle ananasların kabuğunu soymalısınız. Ananaslar keskin bir bıçakla doğrandıktan sonra pişireceğiniz tencereye alınız. Ananaslar tencereye konulduktan sonra şekeri üzerine döküp tencerenin kapağını da kapatarak 7-8 saat dinlendirilmesi gerekir. Dinlendirilen ananas ve şeker karışımına  suyunu da ekleyelim. İsterseniz bu aşamada tere yağını da ilave ederek sonradan köpük oluşmasını engelleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra tencereyi ocağa alarak kısık ateşte kaynatmaya başlayalım. Kaynadıktan sonra karışıma limon suyunu da ekleyelim. Sonrasında kısık ateşte pişmeye bırakalım. Tereyağı katıldıktan sonra çoğu zaman köpük yapmasa da biz yine de kontrol etmeyi unutmayalım. Köpükler alınmadığı takdirde muazzam tat farklılıkları olması kaçınılmaz olmaktadır. Kaynadıktan yaklaşık 10-15 dakika sonrasında reçelin kıvamına bakılmasında fayda vardır. Pişen reçeli kaynadıktan sonra 30 dakika  kadar dinlendirip sıcak bir şekilde kavanozlarımıza alalım. Yalnız unutulmaması gerekir ki kavanozların ağzı kesinlikle kapalı olmamalıdır. 

  Reçelimiz soğuduktan sonra kavanozun ağzı kapatılır. Kavanozun ağzı kapatıldıktan sonra yaklaşık 12 saat dinlendirilmeye bırakılır reçel. Bir gece sonrasında kavanozlar açılıp reçelin tadına bakıldığında kıvamı çok koyu geldi ise kısa bir süreliğine kavanozlar buzlukta bekletilerek kolayca istenilen kıvama getirilebilir. Her şey bittikten sonra kendi ellerinizle yaptığınız o lezzetli ananas reçel iniz kahvaltı sofralarınızı artık süsleyebilir.
  ]]>
  Gül Reçeli https://www.recel.gen.tr/gul-receli.html Sun, 28 Oct 2018 16:04:35 +0000 Gül Reçeli, Gül, anavatanı İran, Anadolu ve Çin olan gülgiller familyasından güzel kokulu bir bitki türüdür. Ülkemizde gülü ile meşhur olan şehrimiz Isparta'dır. Gül reçeli genellikle kırmızı yapraklı güller ve şeker Gül Reçeli, Gül, anavatanı İran, Anadolu ve Çin olan gülgiller familyasından güzel kokulu bir bitki türüdür. Ülkemizde gülü ile meşhur olan şehrimiz Isparta'dır. Gül reçeli genellikle kırmızı yapraklı güller ve şeker ile yapılan ve özellikle sabah kahvaltısın da tüketilen bir besindir. Kokusu ve görünüşü ile oldukça cezbedici ve iştah açıcıdır. Gül reçeli yapımı yapıldığı yöreye veya ustasına göre farklılık gösterebilir ancak genel olarak şu şekildedir;

  Malzemeler

  • 250 gram gül (kırmızı veya koyu pembe yapraklı)
  • 1 kg toz şeker
  • 1 limon suyu
  • 3,5 su bardağı su
  Yapılışı

  Güller yaprakları koparılarak temizlenir ve büyük bir kase içerisine alınır. Yıkanan ve ayıklanan gül yaprakları reçel için hazırlanır. Bir kısmı farklı bir kase içerisine ayrılır. Kasedeki gül yapraklarının üzerine bir miktar şeker veya limon tuzu dökülerek yapraklar iyice ovalanır. Gül yapraklarının suyu çıkıncaya kadar ovalama işlemine devam edilir. Bunun yanında gül yapraklarını ovalayarak ezmek yerine birgün tencerede üzerine şeker eklenerek bekletilirse şeker eriyerek gül yapraklarını sulandırır ve bu şekilde de reçel yapılabilir.

  Gül Reçeli
  Tencereye 3,5 su bardağı su ve şeker koyularak kıvam alıncaya kadar kaynatılır. Şerbet kıvamına gelen ve koyulaşan suyun içerisine ezilen gül yaprakları eklenir. Kaynayan reçelin üzerine limon suyu eklenir ve kaynamaya devam edilir. Kısık ateşte reçel kıvamına ulaşıncaya kadar kaynatılır. Çok kaynatılan reçel rengini kaybeder bu nedenle reçeli kaynatma süresi iyi ayarlanmalıdır. Gül reçeli tencerede soğuduktan sonra kavanozlara yerleştirilir ancak tencerede soğuma işlemi uzun sürmemelidir tencerede uzun süre bekleyen reçel şekerlenebilir bu nedenle tencere genişçe bir kabın içine soğuk suya oturtularak soğutma işlemi hızlandırılabilir. Kavanozlara yerleştirilen gül reçelinin ağzı sıkıca kapatılır ve serin yerde saklama da fayda vardır.
  ]]>
  Patlıcan Reçeli https://www.recel.gen.tr/patlican-receli.html Mon, 29 Oct 2018 08:44:39 +0000 Patlıcan reçeli, dediğimiz zaman çoğu kişide reçelle patlıcan uyumu pek doğru tercih olmayacakmış gibi düşünebilir. Patlıcan normalde oldukça sevilen, imam bayıldı, karnıyarık, ezme, ali nazik gibi farklı yem Patlıcan reçeli, dediğimiz zaman çoğu kişide reçelle patlıcan uyumu pek doğru tercih olmayacakmış gibi düşünebilir. Patlıcan normalde oldukça sevilen, imam bayıldı, karnıyarık, ezme, ali nazik gibi farklı yemeklerde kullanılan bir sebzedir. Ancak bu güne kadar patlıcan reçelini tatmamış olanlar, bu fikre pek sıcak bakmayabilir. Fakat bu reçeli tatmış olanlar ne dediğimiz gayet iyi anlayacaktır. Patlıcanın reçelle uyumunu görmeniz ve bunu tatmanız gerekir. Eminiz bundan sonra patlıcanın mevsiminde özel olarak yapacaksınız. Bazı yörelerde bu reçel çok fazla tüketilir. Özellikle Hatay ilimizde bu reçel türü çok tüketilmekte, üstelik konuklara tatlı olarak ta servis edilmektedir. Belki sizde bunu hazırladıktan sonra mutfağınızdan eksik etmezsiniz. Dilerseniz birlikte patlıcan reçelini hazırlamaya başlayalım.

  Patlıcan reçeli için gerekli malzemeler

  • Küçük boyda 1 kg patlıcan ( Çekirdeksiz olan ve bostan patlıcanı olarak bilinen türünün reçellik boyu özel olarak satılır)
  • 1,5 kg toz şeker
  • Yarım limon suyu
  • 5-6 adet karanfil
  • İri ceviz parçaları
  • 3,5 su bardağı su
  • 2 litre kireçlenmiş su ( 250 gram sönmemiş kireç ile 2 lt suyu karıştırarak bunu hazırlayabilirsiniz)

  Patlıcan ReçeliPatlıcan reçeli yapımı

  Önce patlıcanlarının kabuklarını tümüyle soyun. Bunları ince halka şeklinde kesin. İsterseniz patlıcanları bütün olarak ta kullanabilirsiniz. Dilimlediğiniz patlıcanları hazırladığınız kireçlenmiş suyun içinde yaklaşık olarak 5-6 saat kadar bekletin. Bu süre sonunda suyun içinden aldığınız patlıcanları bol suyla yıkayın. Bunları bir kenarda beklemeye alın. Bu süreçte kevgirde beklerse sularını da salarlar. Kireçli su patlıcanların sertleşmesine neden olur. Dediğimiz gibi patlıcanların küçük olması oldukça önemli. Boyları 2-3 cm olanlardan tercih etmelisiniz. Bunu patlıcan mevsiminin sonlarına doğru rahat bulursunuz. Yani Ekim ayı sonlarına doğru tam patlıcan reçeli yapma zamanı. 

  Şimdi reçeli pişireceğiniz tencerenin içine 3,5 su bardağı su ile 1,5 su bardağı toz şekeri koyun. Bu ocakta kaynatarak şerbet kıvamına gelmesini sağlayın. İçine dilimlenmiş olan patlıcanları ve karanfili ilave ederek, ocakta kaynatmaya devam edin. Bu süreyi patlıcanların iyice yumuşamasına kadar devam ettirmelisiniz. Reçel istediğiniz kıvamı yakaladığında, içine limon suyunu ilave edin ve bir taşım daha kaynamasını sağlayarak ocağı kapatın. Limon suyunu reçele sonradan şekerlenmesin diye ilave ediyoruz.

  Patlıcan reçelini cam kavanozlara koyun. Her zamanki gibi sıcakken kavanozların kapaklarını kapatmayın. Oda sıcaklığına gelen reçelin üzerine iri ceviz parçalarından koyarak, kavanozun ağzını kapatabilirsiniz. Bu arada isterseniz ağızlarına ince bir tülbent örtebilirsiniz. Daha sonra sıcak olmayan serin ve kuru bir yerde reçelinizi bekletebilirsiniz. Kahvaltılarınızda değişiklik yapmak istiyorsanız, bu reçel tarifini denemenizi tavsiye ederiz.

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Elma Reçeli https://www.recel.gen.tr/elma-receli.html Mon, 29 Oct 2018 22:12:33 +0000 Elma Reçeli, Elma, rengi olan kırmızıdan(al) adını alan ve gülgiller familyasından kültürü yapılan bir meyve türüdür. Elmanın anavatanı Orta Asyadır ve tüm dünyaya buradan yayılmıştır. Besin değeri oldukça Elma Reçeli, Elma, rengi olan kırmızıdan(al) adını alan ve gülgiller familyasından kültürü yapılan bir meyve türüdür. Elmanın anavatanı Orta Asyadır ve tüm dünyaya buradan yayılmıştır. Besin değeri oldukça yüksek ve oldukça da lezzetli bir meyvedir. Rengi ve mevsim özelliklerine göre birçok çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizde elma deyince akla ilk gelen şehir Amasya 'dır. Elma reçeli yapan kişiye, yapıldığı yöreye göre birçok farklı tarife sahiptir ancak genel olarak şu şekilde yapılır.

  Elma reçeli malzemeleri
  • 1.500 gram soyulmuş ve küp küp doğranmış elma
  • 5 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • 3 adet karanfil
  • 3 adet kabuk tarçın
  Elma ReçeliElma reçeli yapılışı,

  Soyulmuş ve doğranmış olan elmalar çekirdekleri ayıklanarak reçel için hazırlanır. Su ve şeker tencereye koyularak kıvam alıncaya kadar kaynatılır. Kaynayan şerbetin üzerine elma, karanfil ve tarçın da eklenerek kaynatmaya devam edilir. Kaynayan reçelin altı kısılır ve taşmaması için tencerenin ağzı açık bırakılır. Elmalar pişinceye kadar kaynama işlemine devam edilir. Elmaların pişmesi ve reçelin kıvamını almasıyla birlikte limon tuzu veya limon suyu üzerine eklenir ve bu şekilde beş dakika kadar kaynatılır.

  Soğuyan elma reçeli cam kavanozlara yerleştirilir ve ağzı sıkı bir şekilde serin yerde muhafaza edilir.
  ]]>
  Mandalina Reçeli https://www.recel.gen.tr/mandalina-receli.html Tue, 30 Oct 2018 00:33:37 +0000 Mandalina reçeli, oldukça lezzetli bir reçel olmakla birlikte yapımı da bir o kadar zevkli ve kolaydır. Şimdi mandalina reçelinin yapılışı ve malzemelerini sıralayalım.Mandalina reçeli için malzemeler; Mandalina reçeli, oldukça lezzetli bir reçel olmakla birlikte yapımı da bir o kadar zevkli ve kolaydır. Şimdi mandalina reçelinin yapılışı ve malzemelerini sıralayalım.

  Mandalina reçeli için malzemeler;

  • 3 adet orta boy mandalina
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1 tane kakule
  • 1 tane kuru karanfil
  • 1 çay kaşığı limon tozu
  Mandalina reçelinin yapılışı; birbirine yakın boyutlarda seçilen mandalinaları yıkayıp bir tencereye alın. Üzerlerine bol su ekleyerek bir saate yakın kaynatın. Kaynattığınız mandalinaları süzüp üzerine tekrar soğuk su ekleyerek bir saat daha kaynatın. Başka bir tencereye üç su bardağı şeker, bir buçuk su bardağı suyu alarak içerisine kakule ve karanfili ekleyin. Kısık ateşte şeker eriyinceye kadar kaynatın. Kaynayan şerbet kıvam almaya başladığı zaman, kaynattığınız mandalinaları tekrar süzün ve  üzerine soğuk su ekleyerek biraz soğutun. Keskin bir bıçak yardımı ile dilimleyin. Dilimlenen mandalinaları kaynayan şerbetin içerisine atın. On beş dakika daha kısık ateşte kaynattıktan sonra içine limon tuzunu ekleyip beş dakika daha kaynatarak ocaktan alın. Reçeli kavanozlara doldurun ve ağzını sıkıca kapatın.

  Mandalina Reçeli
  Daha güzel mandalina reçeli yapmak için püf noktaları; kabuklu bütün halde hazırlanan mandalina reçelinde seçtiğiniz mandalinaların ince kabuklu olması oldukça önemlidir. Kabuk ve mandalinanın kendine has hafif acı ve asitli tadını hissetmek istemiyorsanız mandalinaları her gün sularını değiştirerek üç gün boyunca bekletmeniz ve sonrasında tarife göre reçeli hazırlamanız önerilir.  Mandalinaların ince kabuklu ve birbirini yakın küçük boylarda olmasını göz önünde bulundurun. Reçeli oda ısısında beklettikten sonra kavanozlara doldurun.

  Mandalina reçeli için pişirme önerileri; isteğe göre acı suyunun çıkması için defalarca haşladığınız ve suyunu süzdüğünüz mandalinaları soğuttuktan sonra dilimleyebilir ve şerbet karışımında bu şekilde pişirerek hazırlayabilirsiniz. Reçel kıvamını damak tadınıza göre kullanacağınız su miktarını azaltıp arttırarak arzu ettiğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
  ]]>
  Ev Yapımı Reçel https://www.recel.gen.tr/ev-yapimi-recel.html Tue, 30 Oct 2018 10:50:36 +0000 Ev yapımı reçel çok tercih edilmekte olan ve kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan bir tat olarak bilinmektedir. Evde yapılmakta olan reçeller genel olarak hazır olan reçellere göre daha sağlıklı olmaktadır ve çoğu kişi Ev yapımı reçel çok tercih edilmekte olan ve kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan bir tat olarak bilinmektedir. Evde yapılmakta olan reçeller genel olarak hazır olan reçellere göre daha sağlıklı olmaktadır ve çoğu kişinin tercihi de ev yapımı reçel olmaktadır. Evlerimizde annelerimiz yapmış olduğu bu güzel tat kahvaltılarda şeker düşüklüğünün önüne geçmekte bire bir olarak bilinir. Kesinlikle vazgeçemeyeceğiniz bu tatlar oldukça lezzetlidir ve bu reçel eşitleri vitamin deposu olmaktadır. Yapılmakta olan reçeller tabi ki bizlerin ilk olan tercihi olmuştur. Çoğu kişi kendi bahçesinden doğal olarak toplamış olduğu meyveleri mevsiminde taze olarak reçel haline getirmektedir. Gerçekten de bu meyveler mevsiminde daha bir lezzetli olup taze olarak reçel haline getirilmesinde gerçek bir tat oluşturur. Eski zamanlardan beri her türden olan meyvelerden reçel yapılmakta olup lezzet ile kahvaltılarda tüketilmektedir. Ev yapımı reçel çeşitli meyvelerden yapılarak afiyetle yenilmesi için ailemize veya misafirlerimize kahvaltılarda sunulur.

  Reçeller genel olarak bir çok çeşitte meyve türünden yapılmakta olan reçeller vardır bu reçelleri sıralayacak olursak eğer aşağıdaki meyvelerden oluşan reçeller olarak sıralayabiliriz; Çilek reçeli, vişne reçeli, greyfurt reçeli, armut reçeli, üzüm reçeli, ayva reçeli, kavun reçeli, patlıcan reçeli, kızılcık reçeli, domates reçeli, portakal reçeli, mandalina reçeli, gül reçeli, erik reçeli, akasya reçeli, kayısı reçeli, incir reçeli, böğürtlen reçeli, şeftali reçeli, karpuz reçeli, elma reçeli, badem reçeli olarak yapılan reçel çeşitleridir.

  Ev Yapımı Reçel
  Yukarıda belirtilmekte olan meyvenin reçellerini afiyetle yememiz için bizlerin önüne çıkmaktadır. Gerçekten de bu lezzetler bizler için vazgeçilmez bir tat olup vitamin kazanmamız açısından oldukça önemlidir. Yapılmakta olan ev yapımı reçel çeşitlerinden bazısının yapılışını ve içeriğinde kullanılmakta olan malzemeleri kısaca sıralayalım. 

  Ev Yapımı Kayısı Reçelinde Kullanılan Malzemeler
  • Üç kilo kayısı
  • Üç kilo şeker
  • Yarım tatlı kaşığı limon tuzu
  Ev Yapımı Reçel Tarifi

  Öncelikle kayısı reçeli yapmak için mevsiminde toplanmakta olan kayısıları temin edip olgunlaşmış olanlardan özenle seçelim ve bu temin edilen kayısıları yetecek kadar reçelin taze kalacağı şekilde ayarlayalım. Kayısıları güzelce yıkayalım ve kayısıları güzelce kurutalım, yıkanan kayısıları bir süzgece alıp kurumasını bekleyelim. Kayısıları kesinlikle kurutmalıyız çünkü yapılan reçel kayısılar kurutulmaz ise ekşir ve bütün emeklerimiz boşa çıkar. Yıkanan ve iyice kurutulan bu kayısıların çekirdeklerini ayıklayalım ve kayısıların çekirdeklerini kırıp güzelce seçelim. Sonrasında ise kayısıları bir tencereye koyup üzerine toz şeker ilave edelim. Tencereye koyulan kayısıların üzerine çıkarıp ayıklamış olduğumuz çekirdekleri de ekleyerek tencerenin üzerini kapakla örtelim ve 4 - 5 saat ya da gün boyunca bu tencerede dinlenmesi ve kayısıların şeker ile özdeşleşmesi için bekletelim. Bekletilen bu kayısıları sonraki aşamada yaklaşık olarak 40 - 45 dakika kadar güzelce kaynatalım. Kaynamakta olan reçele pişmeye yakın olarak 5 dakika kala bir kaç diş limon tuzu ilave edelim ve bu aşamadan sonra 5 dakika sonra ocaktan kaynamış kayısı reçelini alalım. Hazırlanmış olan bu reçeli güzelce soğumaya bırakalım ve üç beş saat kadar reçeli tencerede soğuduktan sonra kavanozlara ya da bidonlara alarak kışın tüketmek için kaldıralım. Sonrasında afiyet ile yemek için kahvaltılarda servise sunalım. Afiyet olsun sizlere. 

  Evde yapılmakta olan reçeller çok rağbet görmekte olup organik olduğu için fazlaca tercih edilmektedir. Kesinlikle sizler de bu reçelleri yapan kişileri bularak hazır olan reçeller yerine ev yapımı reçeller tercihiniz olsun. Bu ev yapımı reçel çeşitleri daha ta]]> Domates Reçeli https://www.recel.gen.tr/domates-receli.html Wed, 31 Oct 2018 01:54:24 +0000 Domates reçeli, ilk etapta akla domatesten reçel mi olur gibi sorular gelebilir. Fakat domates reçeli oldukça lezzetli bir reçeldir. Domates reçeli yapımı için gerekli malzemeler; Domates reçeli, ilk etapta akla domatesten reçel mi olur gibi sorular gelebilir. Fakat domates reçeli oldukça lezzetli bir reçeldir. 

  Domates reçeli yapımı için gerekli malzemeler;
  • 1 kilo uzun domates (bu domates türüne Tukaş domatesi denilmektedir.Bu domatesin özelliği daha etli olmasıdır.)
  • Domates adedi kadar kabuğu soyulmuş badem
  • 1 kilogram şeker
  • 1 yada 2 su bardağı su
  • 2 litre su (kireç için)
  • 2 yemek kaşığı sönmemiş kireç 
  • 1 paket vanilya 
  • 4 yada 5 parça limon tuzu
  Domates Reçeli
  Domates reçeli yapılışı; domatesler sıcak suya koyulur ve kolay soyulması için beş dakika bekletilir. Domateslerin kabukları soyulur. Domateslerin sapları kabak oyacağı ile açılır ve domatesler yırtılmadan bıçak yardımı ile içinin çekirdekleri çıkartılır. İki litre soğuk suyun içine iki yemek kaşığı kireç koyulup karıştırılır ve kireç dibe çökene kadar bekletilir. Daha sonra dib ini kaldırmadan suyu yavaşça başka bir kaba boşaltılır ve domatesler bu suya atılır. 1 saat kadar bekletilir. Domateslerin hepsi suda olmalıdır. Üzerine ağırlık yapacak bir tabak koyulmalıdır. Reçeli pişirmek için şerbet hazırlanır. Su miktarını domateslerin miktarına göre ayarlanır. Su ve şeker tencereye konulur ve biraz koyulaşana kadar kaynatılır. Daha sonra vanilya eklenir. Domatesler kireçli sudan alınıp yıkanır ve içlerine soyulmuş bademler konulur. Domatesler olmuş şerbetin içine yan yana boşluk kalmadan düzgünce dizilir. Reçel domatesler pişene kadar kaynatılır. Yaklaşık 1 saat kadar kaynatılır. Domatesler kireçli suda durdukları için yumuşamıyor ve dağılmıyor. Reçel istenilen kıvama gelince limon tuzu katılır ve iki üç dakika daha kaynatılır ocağın altı kapatılır. Soğuduktan sonra kavanozlara konulur.

  Domatesin kabuklarını soymak için püf noktalar: Domateslerin kabuklarını soymak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Domatesleri yuvarlak kısımlarından saplarına doğru kazır gibi sürtülürse kabuklu etli kısım arasında bir ayrılma meydana gelir. Üstten bıçağın ucuyla herhangi bir yerinden kabuk delinip, hafifçe kaldırılırsa zar gibi kolayca soyulur. Ayrıca domates kaynar suda bir iki saniye ve soğuk suda bir dakika tutulduktan sonra bıçağın ucu ile herhangi bir yerinden zar gibi kabuk yakalanarak soyulabilir.
  ]]>
  Kabak Reçeli https://www.recel.gen.tr/kabak-receli.html Wed, 31 Oct 2018 17:04:07 +0000 Kabak reçeli, bir büyük kavanoz için gereken hazırlama süresi yaklaşık olarak yedi saattir.  Pişirme süresi yaklaşık olarak altmış dakikadır yani bir saat kadardır.Kabak reçeli için ger Kabak reçeli, bir büyük kavanoz için gereken hazırlama süresi yaklaşık olarak yedi saattir.  Pişirme süresi yaklaşık olarak altmış dakikadır yani bir saat kadardır.

  Kabak reçeli için gerek malzemeler:

  • 500 gram bal kabağı
  • 750 gram toz şeker
  • 1 litre su ve bir ya da iki adet limon suyu.
  • Bunu yanında hazırlanması gereken kireç kaymağı için gerek malzemeler ise, iki buçuk litre soğuk su ve yüz elli gram sönmemiş kireç. 

  Kabak reçelinin yapılışı:

  Genel olarak reçeli yapılan ve dokusu sert olan domates, karpuz, kayısı ve bal kabağı gibi meyve ve sebzelerin reçeli yapılırken kireç kaymağına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gibi reçeli yapılacak olan meyve ve sebzeler hazırlanan kireç kaymağında bekletilmelidir. Kireç kaymağının hazırlanması için gerek su miktarını bir kaba aktarıp kireç ile karıştırıp bekletiriz. Bir gece kadar bekletilen kireç kaymağı hazır hale gelir. Kireç kaymağı hazırlanıp bekletilmeye bırakıldığı zaman, genellikle üç saat sonra kireç dibe çöker ve üzerinde ince ince kireç tabakaları kalacaktır. Bu ince tabaka şeklinde olan kireç tabakasını bir kaşık yardımı ile alırız. Alınan ince tabakanın altındaki berrak suyu, alttaki kireci havalandırmadan başka bir kaba süzeriz. Reçelini yapacağımız kabakları bu suyun içerisinde yaklaşık dört saat kadar bekletiriz. Kireçte bekletilme işlemi bittikten sonra kabakları sudan çıkartıp, iyice durularız. Arzuya göre, kabak reçelinin içerisine çubuk tarçın ve karanfilde ekleyebiliriz. Eklenen karanfil ve tarçın, damak lezzeti olarak farklılık gösterecektir. 

  Kabak Reçeli

  Suyunu ve şekerini bir tencerede harmanlarız. İyice harmanladıktan sonra tatlı şurubu olana kadar kaynatırız. Bu aşamadan sonra durulanmış kabak parçalarını tencereye aktarırız. Kaynamaya devam eden kabak reçelini, reçel kıvamına gelene kadar kaynatırız. Ocaktan almaya yakın taze sıkılmış limon suyunu ekleriz. İki ya da üç dakika kaynadıktan sonra reçeli ocaktan indiririz. Reçel oda sıcaklığı kıvamına gelince, daha önceden hazırladığımız cam kavanoza reçelimizi aktarırız. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de kavanozun kuru olmasıdır. Islak olan kavanoza reçeli aktardıktan sonra bozulması kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple kuru değilse kavanoz iyice kurulmalı ve daha sonra reçel içerisine aktarılmalıdır. Kuru olan kavanoza reçeli aktardıktan sonra kapağını iyice kapatmalıyız. Daha sonra hazır olan reçeli serin ve ışık görmeyen bir yerde muhafaza etmeliyiz. Reçelimiz hazırdır ve soğuduktan sonra servis edilebilir.

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Kozalak Reçeli https://www.recel.gen.tr/kozalak-receli.html Thu, 01 Nov 2018 15:08:01 +0000 Kozalak Reçeli, yalnızca yapılışıyla orijinal olmasının yanı sıra anti bakteriyel özelliği ile iyi bir şifa kaynağıdır. Genellikle uzun zaman süren öksürük, soğuk algınlığı, depresyon, grip, bronşit ve iy Kozalak Reçeli, yalnızca yapılışıyla orijinal olmasının yanı sıra anti bakteriyel özelliği ile iyi bir şifa kaynağıdır. Genellikle uzun zaman süren öksürük, soğuk algınlığı, depresyon, grip, bronşit ve iyi bir gençleştirici içeriğiyle iyi bir iyileştirici ve daha bir çok faydaları olan bir reçel çeşididir. Çam kozalağı kesinlikle doğal bir güzellik ve sağlık deposudur. Özellikle ilkbaharda aylarında mayısta toplanan yeşilimsi körpe kozalaklardan hazırlanan reçel muhteşem ve şifalı bir besine dönüşür. İşte sizler için harika bir güzellik ve sağlık deposu olan kozalak reçeli tarifi.

  Kozalak Reçeli Tarifi

  Kozalak Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 kg körpe yeşil kozalak
  • 4-5 adet kuru incir
  • 1 kg toz şeker
  • Kozalakların üzerini kaplayacak kadar su

  Kozalak ReçeliKozalak Reçeli Hazırlanışı

  Kozalak reçeli hazırlığımıza ilk olarak uygun bir tencereye iyice yıkanmış 1 kg kozalağı ilave ettikten sonra üzerine 1 kg toz şeker ekleyerek şeker ve kozalakları karıştıralım. Ardından şekerle buluşturduğumuz kozalakların üzerini 2 parmak aşacak şekilde su ilave ederek tencereyi ocağa koyalım. Öncelikle reçelimiz kaynayana kadar harlı ateşte pişirdikten sonra ocağın altını iyice kısarak yaklaşık olarak 2 saat kadar kısık ateşte kozalak reçelimizi pişmeye bırakalım. Bu esnada ise tencerenin üzerine biriken köpükleri toplamayı unutmayalım. Ardından kaynayarak kıvam alan kozalak reçelimizi ocaktan alarak ılımasını bekleyelim. Ilıyan reçeli uygun bir cam kavanozun içine alarak ağzını sıkıca kapatarak muhafaza edebiliriz. Kozalak reçelimiz artık hazır. Afiyet olsun...  

  ]]>
  Kolay Çilek Reçeli Tarifi https://www.recel.gen.tr/kolay-cilek-receli-tarifi.html Thu, 01 Nov 2018 22:05:08 +0000 Kolay çilek reçeli tarifi, kişiden kişiye yöreden yöreye değişiklik göstermektedir. Çilek reçeli yapımından önce kaliteli malzemenin tedarik edilmesi  çok önemlidir. Ana malzeme olacak çileğin seçimi burada ö Kolay çilek reçeli tarifi, kişiden kişiye yöreden yöreye değişiklik göstermektedir. Çilek reçeli yapımından önce kaliteli malzemenin tedarik edilmesi  çok önemlidir. Ana malzeme olacak çileğin seçimi burada önemli bir pay tutmaktadır.

  Öncelikle gerekli malzemeleri sayacak olursak 4 kişilik bir aile için yaklaşık olarak kullanılacak malzemeler:

  • 700 gram çilek
  • 1,5 kaşık tereyağı
  • 3 adet limon
  • Toz şeker
  • Yarım litre su

  Kolay çilek reçeli yapılışı;

  Malzemeleri saydıktan sonra çilek reçeli yapımını daha da kolaylaştıracak püf noktalar sıralanabilir. Çünkü çilek reçeli yapımı için bu püf noktalar daha da belirgindir. Öncelik olarak alınan çilekler çok temiz bir şekilde suda yıkanmalıdır. Yıkanan çilekler 2-3 saat güneş görmeyen bir yerde dinlendirilmelidir. Çilekler dinlendirildikten sonra tekrar yıkanmalıdır ama bu sefer yüzeysel yıkama tercih edilmelidir. Çilekler çok keskin bir bıçakla tam ortadan ikiye bölünmelidir. Tüm çilekler eksiksiz bir şekilde derin bir tencereye konulmalıdır.

  Kolay Çilek Reçeli Tarifi

  Tüm çilekler tencereye konulduktan sonra üzerine 1/2 tatlı kaşığı tereyağı konulduktan sonra kronometre tutularak yaklaşık olarak 8 dakika pişirilmesi tavsiye edilir. Çilekler bu işlem sırasında tencereye sularını salacaktır. Bu 8 dakika sonunda toz şekerde tencereye ilave edilerek 15 dakika kısık ateşte pişirilmesi tavsiye edilir. Bu işlemler sırasında kesinlikle çileğin kıvamına çok dikkat edilmelidir. Çünkü en ufak bir hatada yaptığınız bütün emeği kaybedebilirsiniz. Kontroller sırasında çileğin kıvamının yeterli olgunluğa geldiği kararına varıldığında altını kapatmaya ve son 2 dakika kala limon suyunu dökmeye hazır olunuz. Bu işlemlerin hepsi yapıldıktan sonra ocağın altı tamamen kapatılır ve yaklaşık 20 dakika soğumaya bırakılır. Çilek reçeli soğuduktan sonra kavanozlara alınarak çilek reçeli yapım aşaması tamamlanmış olur. Artık yapmanız gereken tek şey çilek reçelinin kahvaltınızı süslemesini sağlamak olacaktır.

  ]]>
  Oktay Usta Üzüm Reçeli https://www.recel.gen.tr/oktay-usta-uzum-receli.html Fri, 02 Nov 2018 07:10:45 +0000 Oktay Usta üzüm reçeli çoğumuzun da sevdiği ülkemizin her köşesinde yapılan güzel bir reçel türüdür. Reçel genellikle kahvaltılarımız da yerini alan tatlı yani şekerli bir karışımdır ve genellikle meyvelerden yapılır Oktay Usta üzüm reçeli çoğumuzun da sevdiği ülkemizin her köşesinde yapılan güzel bir reçel türüdür. Reçel genellikle kahvaltılarımız da yerini alan tatlı yani şekerli bir karışımdır ve genellikle meyvelerden yapılır. Oktay usta üzüm reçeli de bunlardan en lezzetli olanların arasında ilk sıralarda gelir. Ayrıca Oktay Usta üzüm reçeli çok güzel bir kokuya sahiptir ki bunu yaparken anlayacaksınız.

  Oktay Usta Üzüm Reçeli İçin Gerekli Malzemeler
  • 1 kilo çekirdeksiz üzüm (siyah üzüm veya beyaz üzüm fark etmez)
  • 2 su bardağı su 
  • 1 kilo toz şeker
  • 1 paket vanilya
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

  Oktay Usta Üzüm ReçeliOktay Usta Üzüm Reçeli Hazırlanışı

  Öncelikli olarak özellikle seçtiğimiz çekirdeksiz üzümleri güzelce yıkayarak salkımlarından ayırıyoruz. Daha sonra reçeli yapacağımız tencerenin içerisine yarım bardak su ve toz şekerimizin tamamını ilave ederek ocağı yakıyoruz. Şeker eriyene kadar karıştırıyoruz ve eriyince daha önce yıkadığımız üzümleri tencereye ilave ediyoruz. ve karıştırmaya devam ediyoruz. Karışımımız kaynayana kadar karıştırmaya devam ediyoruz ve kaynayınca ocağı yarım ateş düzeyine indiriyoruz. Bu esnada köpük oluşuyorsa ki sürekli karıştırırsak olmaz köpükleri hemen bir kaşık yardımıyla tencereden alıyoruz. Reçeli bu şekilde yaklaşık 40-45 dakika kaynatıyoruz. Reçel rengini almaya başlayınca yani koyulaşınca yine bir kaşık yardımıyla bir tabağa damlatarak kıvamını kontrol ediyoruz. Bir reçelin nasıl bir kıvamda olacağını hepimiz az çok biliriz. Eğer kıvamını almışsa daha fazla kaynatmadan limon suyunu ilave ediyoruz. Ayrıca şunu unutmayınız reçel soğuyunca daha da katı bir hale gelecektir kaynatırken biraz daha akıcı olmasına dikkat etmeliyiz. Daha sonra reçelin vanilyasını ilave ediyoruz ve ılımaya bırakıyoruz. Reçel soğuyunca kuru kavanozlara koyuyoruz. Oktay Usta üzüm reçeli hazır afiyet olsun.

  ]]>
  Oktay Usta Çilek Reçeli https://www.recel.gen.tr/oktay-usta-cilek-receli.html Sat, 03 Nov 2018 02:01:28 +0000 Oktay Usta çilek reçeli çoğumuzun da sevdiği ülkemizin dört bir yanında yapılan enfes bir reçel türüdür. Reçel genellikle Türk mutfağında kahvaltılarda yerini alır ve şekerli bir karışımdır. Reçel daha çok meyvelerden Oktay Usta çilek reçeli çoğumuzun da sevdiği ülkemizin dört bir yanında yapılan enfes bir reçel türüdür. Reçel genellikle Türk mutfağında kahvaltılarda yerini alır ve şekerli bir karışımdır. Reçel daha çok meyvelerden yapılmaktadır ve Oktay Usta çilek reçeli de bunlar arasında en lezzetli olanların arasında ilk sıralarda gelir. Ayrıca Oktay Usta çilek reçeli çok güzel bir kokuya sahiptir ki bunu yaparken anlayacaksınız.

  Oktay Usta Çilek Reçeli İçin Gerekli Malzemeler
  • 1 kilo çilek
  • 1 kilo toz şeker
  • Yarım limon suyu
  • 1 Su bardağı su

  Oktay Usta Çilek ReçeliOktay Usta Çilek Reçeli Hazırlanışı

  Özenle seçtiğimiz çileklerimizi temizce yıkayarak bir kaba koyuyoruz ve üzerine şekerimizin tamamını döküyoruz. Bu işlemi geceden yapıyoruz çünkü yaklaşık 10-12 saat bu şekilde beklemesi gerekmektedir. Tenceremizi hazırlayıp karışımı tencereye koyuyoruz ve ocağımızın altını yakıyoruz. Ocağın ateşini en üst seviyeye getirerek suyumuzu da ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Kaynayıncaya kadar karıştırma işlemine devam ediyoruz. Kaynarken sürekli olarak ocağın başında bulunmalıyız çünkü bi yandan karıştırmaya devam etmeliyiz bir yandan ise meydana gelecek köpükleri bir kaşık yardımıyla  hemen tencerenin dışına atmalıyız. Kaynatma işlemine bu şekilde yaklaşık 40-45 dakika devam ediyoruz. Daha sonra kıvamını anlamak için yine bir kaşık yardımıyla bir tabağa damlatıyoruz ve kıvamını kontrol ediyoruz. Reçel soğuyunca daha da katılaşacağı için kontrol aşamasında biraz daha akıcı olmasına dikkat etmeliyiz. Kaynatma işleminin sonuna doğru limon suyunu da reçele ilave ediyoruz. Limon suyunu da ilave ettikten sonra ocağımızın altını kapatıyoruz ve reçeli sıcak sıcak kuru kavanozlara koyuyoruz. Oktay Usta Çilek Reçeli hazır.

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Oktay Usta Ayva Reçeli https://www.recel.gen.tr/oktay-usta-ayva-receli.html Sat, 03 Nov 2018 08:17:50 +0000 Oktay Usta Ayva Reçeli çoğumuzun da sevdiği ülkemizin her bölgesinde yapılan güzel bir reçel türüdür. Reçel genellikle kahvaltılarımız da yerini alan şekerli bir karışımdır ve daha çok meyvelerden yapılmaktadır. Oktay U Oktay Usta Ayva Reçeli çoğumuzun da sevdiği ülkemizin her bölgesinde yapılan güzel bir reçel türüdür. Reçel genellikle kahvaltılarımız da yerini alan şekerli bir karışımdır ve daha çok meyvelerden yapılmaktadır. Oktay Usta Ayva Reçeli de bunlar arasında en lezzetli olanların başında gelmektedir. Ayrıca Oktay Usta Ayva Reçeli yapılırken etrafa çok güzel kokular saçmaktadır.

  Oktay Usta Ayva Reçeli İçin Gerekli Malzemeler
  • 3 adet orta boy ayva
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 2 adet karanfil
  • 3 adet ayva çekirdeği
  • 2 su bardağı su
  Oktay Usta Ayva Reçeli Hazırlanışı 

  Öncelikle ayvaları güzelce yıkıyoruz ve kabuğunu soyuyoruz. Daha sonra ayvaları küp küp doğruyoruz bu işlemi mümkün olduğunca çabuk yapmalıyız çünkü ayvaların kararmaması lazım. Aman dikkat hızlı soyalım derken elimizi kesmeyelim sağlık her şeyin önünde gelir. Ayvaları güzelce doğradıktan sonra tencereye ilave ediyoruz ve üzerine de suyunu ilave ederek ocağımızın altını orta derecede açıyoruz. Ayvaları kaynatmaya başlıyoruz ve aynı zamanda karıştırıyoruz. Bu kaynatma işlemi fazla uzun sürmüyor süre tutmanıza gerek yok çünkü kaynadığında ayva kokusu etrafı saracaktır ve bu koku yeterince kaynattığınız anlamına gelecektir. Ayva kokusunu aldıktan sonra 2 su bardağı toz şekerimizi ilave ederek kaynatmaya devam ediyoruz ve aynı sırada sürekli olarak karıştırıyoruz. Bu kaynatma işleminde kesinlikle ocağın başını terk etmiyoruz çünkü bir yandan karıştırıp bir yandan da meydana gelen köpüğü bir kaşık yardımıyla tencerenin dışına atmamız gerekiyor. Oktay Usta Ayva ReçeliAyvalar kaynarken renk vermesi için çekirdekleri ve daha güzel tat vermesi içinde karanfilleri ilave ediyoruz. Çekirdeği ne kadar fazla katarsanız reçelin rengi o kadar kırmızılaşır. Kaynatma işlemi yaklaşık 40-45 dakika sürmektedir. Bu süre zarfı yaklaşınca yinede bir kaşık yardımıyla reçeli bir tabağa damlatıp kıvamını kontrol edebilirsiniz. Bu kontrol aşamasında reçel biraz daha akıcı olabilir çünkü soğuyunca daha da katı bir hal alacaktır. Reçeli yeterince kaynattıktan sonra sıcak sıcak kuru kavanozlara koyuyoruz ve kavanozları güneş görmeyen serin yerlere kaldırıyoruz. Soğuyunca sofralarda bu güzel kokulu reçele yer verebilirsiniz. Oktay Usta Ayva Reçeli hazır. Afiyet olsun.]]>
  Ceviz Reçeli https://www.recel.gen.tr/ceviz-receli.html Sun, 04 Nov 2018 06:02:05 +0000 Ceviz Reçeli, hazırlanışı oldukça meşakkatli olmasına rağmen leziz bir tada sahip olan çok güzel bir reçeldir. Genellikle Kıbrıs, Antakya, Azerbaycan ve Yunanistan gibi değişik bölgelerde oldukça meşhurdur. Herk Ceviz Reçeli, hazırlanışı oldukça meşakkatli olmasına rağmen leziz bir tada sahip olan çok güzel bir reçeldir. Genellikle Kıbrıs, Antakya, Azerbaycan ve Yunanistan gibi değişik bölgelerde oldukça meşhurdur. Herkesin bildiği klasik reçel türleri gibi tüketilmesinin yanı sıra tatlı olarak da tüketilir veya Türk kahvesi eşliğinde de ikram edilir. Güzel ve lezzetli bir ceviz reçeli yapmak için henüz olgunlaşmamış cevizler tercih edilerek hazırlanır. Temin edilecek cevizin reçel yapımına uygun olup olmadığına karar vermek aslında çok kolaydır ve bunu anlamak için cevize bir kürdan batırıldığında kürdanın cevizi kolay bir şekilde delmesi gerekir. Şayet kürdan cevize batırılırken güçlük çekiyorsanız ceviziniz reçel için uygun değildir ve reçellik ceviz mevsimini geçirmişiniz demektir. Bu nedenle ceviz reçeli hazırlamak için cevizlerin henüz iyice olgunlaşmadan toplanması gereklidir.

  Ceviz Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 kg erik iriliğinde henüz olgunlaşmamış ceviz
  • 1 su bardağı dolusu kireç kaymağı
  • 1 kg toz şeker
  • 6 su bardağı dolusu su
  • 5-6 adet karanfil
  • 1 tatlı kaşığı kadar toz şeklinde limon tuzu

  Ceviz Reçeli Hazırlanışı

  Ceviz reçeli hazırlığımıza ilk olarak bir kabuk soyucu yardımıyla cevizlerin kabuğunun ince bir katını güzelce soyalım. Ardından kabukları soyulan cevizleri 5 litrelik olan pet su kabının içine koyduktan sonra cevizlerin üzerini 3-4 parmak aşacak kadar su ilave edelim. Daha sonra cevizlerin suyun içinde kararmalarını sağlamak için yaklaşık olarak 8-10 gün boyunca her gün düzenli olarak 4-5 defa bu suyu değiştirerek cevizlerin kararmalarını bekleyelim. Sekiz veya on gün sonrasında kararan cevizleri suyun içinden çıkartarak iyice bir kaç su yıkadıktan sonra uygun bir kabın içine alarak cevizlerin üzerini örtecek şekilde kireç kaymağı dökerek yaklaşık olarak 6-7 saat kadar cevizleri kireç kaymağında bekletelim. Verilen sürenin ardından cevizleri kireç kaymağından alarak iyice yıkadıktan sonra bir iki taşım kaynatalım. ( Kireç kaymağının hazırlanışı aşağıda yer alan püf noktaları kısmındadır) Kaynayan cevizleri tekrar bir iki su yıkayarak bir kürdan yardımıyla cevizlerin her birisini 4 veya 5 yerinden delelim.

  Ceviz Reçeli

  Daha sonra uygun bir tencereye 1 kg toz şeker ve 6 su bardağı suyu ilave ederek tencereyi ocağa koyalım ve şerbet kaynayıncaya kadar harlı ateşte kaynadıktan sonra ise kısık ateşte kıvam alıncaya kadar kaynatarak içine 5-6 adet karanfil ve cevizleri ilave ederek kısık ateşte kaynamaya bırakalım. Kaynamakta olan ceviz reçelimiz kıvam aldıktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı dolusu toz şekline getirilmiş limon tuzunu ilave edip karıştırdıktan sonra reçelimizi birkaç taşım daha kaynatarak ocaktan alalım. Ardından ceviz reçelimizin ilk sıcaklığı çıktıktan sonra sıcak sıcak cam kavanozlara doldurarak kapağını sıkıca kapattıktan sonra kavanozu ters çevirerek bu şekilde bir gün beklemeye bırakalım. Ceviz reçelimiz artık hazır hale geldi. Afiyet olsun... 

  Ceviz Reçeli Hazırlamanın Püf Noktaları

  Reçellik cevizlerin kabuklarını soyarken mutlaka plastik bulaşık eldiveni kullanmaya özen gösterin.

  Ceviz Reçelinin Kıvamı Nasıl  Olmalıdır

  Ceviz reçelinin kıvam alıp almadığını anlamak için daha önceden dondurucuda iyice soğutulmuş bir kaseye reçeli damlatarak biraz bekleyerek reçelin akışkanlığını kontrol edelim, şayet kaseyi yan tarafa eğdiğinizde reçel su şeklinde akmıyorsa kıvam almış demektir.

  Kireç Kaymağı Nasıl Hazırlanır

  Kireç kaymağı hazırlamak için uygun bir kabın içine 1 su bardağı sönmemiş toz kireç ve 3 litre kadar soğuk su ilave ederek bir tahta kaşık yardımıyla karıştıralım ve bu şekilde 4-5 saat kadar beklemeye bırakalım. Verilen sürenin sonunda kireç kabın dibine çökecek ve kirecin üzerinde duru bir su suyun üzerinde ise çok ince bir katman meydan]]> Çilek Reçeli https://www.recel.gen.tr/cilek-receli.html Sun, 04 Nov 2018 17:01:34 +0000 Çilek reçeli, Çilek reçeli türk toplumunda en çok sevilerek tüketilen reçellerden biridir. Özellikle çocukların en çok sevdiği reçellerdendir. Bu nedenle Çilek reçeli kahvaltıların vazgeçilmez reçelidir. Çok az malzeme ile Çilek reçeli, Çilek reçeli türk toplumunda en çok sevilerek tüketilen reçellerden biridir. Özellikle çocukların en çok sevdiği reçellerdendir. Bu nedenle Çilek reçeli kahvaltıların vazgeçilmez reçelidir. Çok az malzeme ile kısa süre de yapılmaktadır. Fakat ince ayrıntılara uyulması gereken bir tariftir. Çilek reçeli kesinlik ile yerli çilek ile yapılmalıdır, aksi taktirde istenilen lezzet alınamayacaktır. Yerli çilekler reçel için çok daha uygun ve lezzetlidir. Yerli çilek bulunduğu bölgeye göre mayıs, haziran, temmuz aylarında çıkmaktadır. Peki yerli çileği nasıl anlarız, yerli çilek küçük küçük olur ve çok güzel kokar. Kokusu iki metreden alınır. Çilek reçeli için böyle çilekler alınmalı ve küçük olmasına özen gösterilmelidir. Hem küçük olunca sunumu da daha şık olacaktır. 


  Çilek reçeli için gerekli malzemeler 
  • İki kilo yerli küçük çilek
  • İki kilo toz şeker
  • Bir tane limon suyu veya iki çay kaşığı kadar limon tuzu
  • İçerisine koymak için kavanoz
  Çilek reçeli yapılışı

  Çilek reçelini yapmaya başlarken öncelikle çilekleri ayıklıyoruz içerisinde yumuşamış olan ezilmiş olanları ayırıyoruz. Daha sonra çilekleri bir süzgece alıp temizce yıkıyoruz. Süzgeçte süzülene kadar bekliyoruz. Daha sonra tek tek yapraklarını temizleyip bir kağıt havlunun ya da temiz bir bezin üzerine alıyoruz ve iyice suyunun çekilmesini bekliyoruz. Suyu çekildikten sonra çilekleri derin bir tencereye alıp üzerine iki kilo toz şekeri ekleyip kapağını kapatıyoruz. Bu şekilde bir gece dinlenmeye alıyoruz. Ertesi gün kapağını açtığımızda şekerin çözülmüş olduğunu göreceğiz. Bu şekilde ocağı açıp tencereyi üzerine alıyoruz. Orta ateşte reçeli pişmeye bırakıyoruz. Ara sıra karıştırarak kontrol ediyoruz. Kaynama aşamasında üzerine köpükler birikecektir bunları bir kaşık yardımı ile alıyoruz. Bu işlemi yapmamızdaki amaç reçelin tadında ekşime olmasın ve rengi berrak dursun diye. Aksi halde tadında ekşilik ve renginde bulanıklık olacaktır.
  Çilek Reçeli
  Reçel kaynamaya başladıktan yaklaşık yirmi dakika sonra kıvamını alacaktır. Ara ara karıştırarak kıvamını kontrol edebilirsiniz. Fakat karıştırırken çilekleri ezmeden karıştırmaya dikkat etmelisiniz. Reçelin kıvamını kontrol etmek için kaşıktaki akışına bakmalısınız hemen akıyorsa biraz daha kaynamaya ihtiyacı vardır. Yavaş bir şekilde akıyorsa olmuştur. Reçel istenilen kıvama gelince altı iyice kısılır ve bir limonun suyu sıkılıp reçele eklenir on dakika kadar da limon suyu ile kaynatılır. Reçelin kıvamı iyice koyulaşacaktır. İstediğiniz kıvama gelince ocaktan alıp bir kenara koyup ılımasını bekleyin.

  Bu esnada kesinlikle içerisine su damlamasına ya da ıslak kaşık ile karıştırılmasına izin vermeyin aksi taktirde reçel ekşir. Tüm emekler de boşa gider. Reçel ılıyınca cam kavanozlara konulup ağzı sıkıca kapatılmalıdır. Fakat ağzının kapatılması için iyice soğumasını beklemelisiniz ki küf tutmasın. Çilek reçelinin kıvamını tutturmak biraz zordur ve tecrübe gerektirir bu nedenle tekrar tekrar yapmalısınız. Bir kaç deneme sonrası en iyi kıvamı tutturmuş olacaksınız. Çilek reçelini yerken bir yemek kaşığının iki yüz elli kalori olduğunu bilmenizde de fayda var. Özellikle şeker hastaları, kilo sorunu olan hastaların tüketirken çok dikkatli olmaları gerekir.
  ]]>
  Reçel Nasıl Saklanır https://www.recel.gen.tr/recel-nasil-saklanir.html Sun, 04 Nov 2018 18:57:47 +0000 Reçel nasıl saklanır, reçel her mevsim evlerde yapılan, sevilen bir besindir. Günümüzde hazır satılan reçeller talep görse de, hiç biri ev yapımı reçellerin yerini tutmaz. Mevsiminde özenle yaptığınız çilek Reçel nasıl saklanır, reçel her mevsim evlerde yapılan, sevilen bir besindir. Günümüzde hazır satılan reçeller talep görse de, hiç biri ev yapımı reçellerin yerini tutmaz. Mevsiminde özenle yaptığınız çilek reçelini, vişne reçelini, patlıcan reçelini, ceviz reçelini uygun saklama koşullarında tutarsanız, aynı lezzette tüketebilirsiniz. Reçellerin raf ömrünü uzatmak için sizlerde bazı hususlara dikkat etmelisiniz.

  Reçel saklama koşulları nelerdir

  Reçel cam kavanozda saklanmalı: Reçeli pişirme aşamasında üzerinde köpükler oluşur. Genellikle bu köpüklerin alınması gerektiği söylenir. Bunu yaparken şekerin suyunun azalmaması için biraz dikkatli olmalısınız. Bunu öncelikle reçel iyice soğumadan ya da reçel kaynadığı sırada yapmalısınız. Suyun içine batırılmış madeni bir süzgeç yardımıyla köpükleri alırsanız, özenle hazırladığınız reçelin suyu azalmaz. Reçeli ister tencerede soğutabilir, isterseniz direkt olarak cam kavanozlara koyarak soğutabilirsiniz. Cam kavanoza koymayı tercih ederseniz, soğumasını beklerken kavanozun kapağını kapatmayın. Üzerine ince bir tülbent örterek bekletmeyi tercih edin.

  Reçel Nasıl Saklanır

  Kavanoza koyulan reçel hava almamalı: Ev yapımı reçelin daha uzun ömürlü olmasını ve şekerlenmemesini sağlamanız için, kavanozun içinde hava kalmamalıdır. Bu yüzden kavanozun içine koyduğunuz reçeli daha sonra ters çevirin ve bu şekilde beklemeye bırakın. Böylece kavanozdaki hava kabarcıklarını önler, kavanozun kapağının sıkışıp hava almasına mani olursunuz. Bunun için hazır satılan hava almayı önleyen kağıtlarda bulunmaktadır. Bunu kavanozun kapağını kapatırken arasına koyabilir ve reçelin hava almasını önlersiniz.

  Kavanozdaki reçeller serin ve karanlık yerde saklanmalıdır: Reçelinizi hava almayacak şekilde kavanozlara koyunca, bunları ışık almayan, sıcak olmayan bir yerde saklamaya özen gösterin.

  Bu önlemlerin dışında, reçelin küflenmesine engel olmak için reçeli pişirirken karıştırma işleminde metal kaşık kullanmamalısınız. Buradaki kimyasal etkileşim reçelinizin raf ömrüne olumsuz etki yapar, erkenden bozulmasına neden olur. Reçeli sağlıklı bir şekilde tüketmeyi arzu ediyorsanız, buna dikkat etmelisiniz.

  Bazı kişiler reçel pişirirken çok fazla köpürdüğünden şikayet ederler. Buna engel olmak için size küçük bir püf noktası verelim. Reçelin içine küçük bir parça tereyağı koyarsanız köpürmeye engel olursunuz. Ancak reçel soğuduktan sonra çok bariz olmasa da, yandan bakıldığından reçelde minik yağ zerreciklerini görebilirsiniz. Bu reçelin tadına, kokusuna etki etmez.

  Sizlere şekerlenmiş reçeller hakkında da bir tavsiyede bulunalım. Şekerlenmiş reçelleri atmayın. Bunları içine sıcak su konmuş bir kasenin içinde bekletin. Şekerleri eridikten sonra, reçeliniz yeniden yenilebilecek kıvamına gelecektir.

  ]]>
  Isparta Gülü Reçeli https://www.recel.gen.tr/isparta-gulu-receli.html Mon, 05 Nov 2018 08:57:50 +0000 Isparta gülü reçeli, Isparta ilimizin güllerini bilmeyen yoktur. Bu yöreye has olan gül reçeli de dillere destandır. Gülün değdiği her yer bir başka güzel oluyor. Yörede reçellik güller özenle yetiştirilir. Çü Isparta gülü reçeli, Isparta ilimizin güllerini bilmeyen yoktur. Bu yöreye has olan gül reçeli de dillere destandır. Gülün değdiği her yer bir başka güzel oluyor. Yörede reçellik güller özenle yetiştirilir. Çünkü reçelin içinde mis gibi gül kokusunu almanız gerekiyor. Isparta gülü reçelini hazır olarak ta alabilirsiniz. Ancak evde yaparak tamamen organik bir şekilde tüketme olanağına sahipsiniz. Aslında her zaman yaptığınız reçellerden fazla farkı yok. Sadece gül yapraklarıyla ilgili bazı konulara dikkat etmeniz. Öncelikle reçellik güllerle bunu hazırlamanız gerekir. Gül yapraklarının bekletilmeden kullanılması, gülü ayıklarken makas, bıçak gibi objeler kullanmamalısınız. Bunu elinizle yapmanız ya da bütün halde kullanmanız gerekir. Çünkü gülün tadını ve kokusunu değiştirmemek çok önemli. Şimdi birlikte Isparta gülü reçeli tarifimizi hazırlamaya başlayalım.

  Isparta gülü reçeli için gerekli malzemeler

  • 500 gram reçellik kırmızı gül
  • 7 su bardağı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı limon suyu
  • 2,5 su bardağı su

  Isparta Gülü ReçeliIsparta gülü reçeli yapımı

  Reçellik kırmızı gülleri sabahın erken saatlerinde toplamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu şekilde güllerin aroması ve kokusu daha güzel oluyor. Şimdi gülleri güzelce yıkayın. Sularının süzülmesini bekleyin. Reçeli pişireceğiniz tencerenin içine gül yapraklarını koyun. Bunları dediğimiz gibi elinizle ayıklayın. Dilerseniz güller küçükse bütün olarak kullanabilir, daha görsel bir gül reçeli hazırlayabilirsiniz. Tencerenin içine toz şekeri koyarak gül yapraklarıyla birlikte karıştırın. Bu şekilde içine limon suyunu ilave ederek, bir gün kadar bekletmenizi tavsiye ederiz. Böylece şeker ve gül yaprakları birbirine iyice işler. Yalnız tencerenin kapağını kapalı tutmalısınız. Dilerseniz akşamdan bunu hazırlayın, ertesi güne kadar beklesin.

  Bu aşamadan sonra tencerenin içine suyunu ilave edin ve ocağın üzerine koyun. Burada reçellik malzeme kaynayıncaya kadar bekleyin. Daha sonra ocağın altını kısabilirsiniz. Eğer bu arada köpük oluşursa, suyla ıslattığınız metal bir kevgirle bunları alabilirsiniz. Yaklaşık olarak 5-10 dakika içinde Isparta gülü reçeli tam kıvamını bulacaktır. Daha sonra tencerede gül reçelinin soğumasını bekleyin. Ardından cam kavanozlara koyarak, Isparta gül reçelini serin ve kuru bir alanda saklayabilirsiniz. Direkt güneş ışığı almamasına dikkat edin. Artık kahvaltılarınızda zevkle tüketeceğiniz reçeliniz hazır.

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Reçel Nasıl Yapılır https://www.recel.gen.tr/recel-nasil-yapilir.html Mon, 05 Nov 2018 13:25:41 +0000 Reçel nasıl yapılır, reçelin en güzeli evde yapılan reçellerdir. Hiçbir tat ve kıvam evde yapılan reçellerin yerini tutmamaktadır. Peki, evde nasıl reçel yapabiliriz. Daha lezzetli ve pratik reçeller için, evde Reçel nasıl yapılır, reçelin en güzeli evde yapılan reçellerdir. Hiçbir tat ve kıvam evde yapılan reçellerin yerini tutmamaktadır. Peki, evde nasıl reçel yapabiliriz. Daha lezzetli ve pratik reçeller için, evde yapılacak reçellerin dikkat edilmesi gereken önemli bilgileri vardır. Bu pratik ve önemli bilgiler doğrultusunda yapılan ev reçelinden çok güzel sonuçlar alınmaktadır. 

  İyi bir reçel yapabilmek için öncelikle, reçelini yapacağımız meyveleri iyice yıkayıp kurulamalıyız. En dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi meyvelerin temiz olmasıdır. Meyvesini yaptığımız reçeli mutlaka tahta kaşık ile karıştırmalıyız. Çoğu kişinin reçellerde limon yerine limon tuzu kullanarak reçellerin şekerlenmesine neden olan hataları yaptıkları görülmektedir. Bu yüzden reçelin şekerlenmesini önlemek için, özellikle reçellerde limon tuzu değil de limon kullanmalıyız. Yapmış olduğumuz reçeli kavanoza koymadan önce iyi soğuduğuna dikkat etmeliyiz ve kavanoza koyduktan sonra kapağını kapatmadan önde, reçelin üzerinde oluşan hava kabarcıklarını kâğıt havlu ile mutlaka almalıyız ve ondan sonra, kavanozun kapağını kapatmalıyız. 

  Reçel Nasıl Yapılır

  Reçeli yapılacak olan meyvenin özellikle taze ve olgun olmasına dikkat etmeliyiz ve mevsim meyvelerinden seçmeliyiz. Reçelin yapımına geçmeden önce bu meyvelerin çürük ve bozul olmamalarına özen göstermeliyiz. Reçelin kaynaması esnasında oluşan köpükler, reçeli kaynatma işlemi bittikten sonra, sıcak suya batırılmış madeni bir süzgeçle almalıyız. Kaynamaya bırakılan reçelin fazla köpürmesine engel olmak için, kaynamakta olan reçelin içerisine çok küçük bir tereyağı parçası atmalıyız. Bu tereyağı parçası, reçelin fazla köpürmesine engel olacaktır.  

  Reçeli kaynatıp belli bir kıvama getirdikten sonra, reçelin çabuk bozulmaması için, içine konulacak kavanozun iyice kurulanmış ve sıcak olmasına dikkat etmeliyiz. Reçeli kavanozun ağzına kadar doldurarak, üzerine hava geçirmesini önlemek için bir kâğıt ya da naylon örtmeliyiz. Reçel yapımında en çok dikkat edilmesi gereken hususlarsan bir tanesi ise, şeker miktarının iyi bir şekilde ayarlanabilmesidir. Reçele katılacak şeker ne az ne de fazla olmalıdır. Bu miktar gereğinden az veya fazla olursa, bu reçelin sulanmasına sebep olur, reçeli bozar, reçel küflenir ve şekerlenir.  

  Kaynatılan reçelin şurubunun kıvama gelip gelmediğini anlamak için, küçük bir kap içerisine bir miktar soğuk su koyup, şuruptan birkaç damla damlatarak şurubun kıvama gelip gelmediğini kolayca anlayabiliriz. Soğuk suya damlatılan şurup damlaları suyun içerisinde top top durur yayılmaz ise, şurup kıvama gelmiş demektir. Kavanozlara konulup hazırlanmış olan reçeller, serin ve ışık almayan yerlerde muhafaza etmeliyiz. Ve sonra afiyet ile yemeliyiz.

  ]]>
  Vişne Reçeli Nasıl Yapılır https://www.recel.gen.tr/visne-receli-nasil-yapilir.html Mon, 05 Nov 2018 18:24:34 +0000 Vişne Reçeli Nasıl Yapılır, Vişne çok faydalı bir meyve olup, içermiş olduğu A, C ve E vitaminleri gibi günlük diyetimizin vazgeçilmez unsurlarını barındırır. Aynı zamanda yüksek oranda içermiş olduğu Beta-karoten de g Vişne Reçeli Nasıl Yapılır, Vişne çok faydalı bir meyve olup, içermiş olduğu A, C ve E vitaminleri gibi günlük diyetimizin vazgeçilmez unsurlarını barındırır. Aynı zamanda yüksek oranda içermiş olduğu Beta-karoten de güçlü bir antioksidandır. Potasyum, sodyum, fosfor ve kalsiyum da içerdiği yararlı minerallerden bazılarıdır. Bu kadar faydalı olan bu meyve yazın kolaylıkla bulunabileceği halde, kışın da bu faydalardan mahrum kalmamak için reçel ya da marmelat gibi ev yapımı ürünlere dönüştürülerek, vişneyi uzun süre saklama imkanına kavuşulur. Kiraza göre daha az şeker içermesi de formunu düşünenler için vişnenin kazandığı bir artı puandır. Bu lezzetli ve faydalı meyveden nasıl kolaylıkla reçel yapılacağı aşağıda adım adım anlatılmıştır.

  Vişne Reçeli Gerekli Malzemeler
  • 2 kg vişne
  • 2 kg şeker
  • 1 çay kaşığı limon tuzu ya da orta boy bir limonun yarısının suyu
  Vişne Reçeli Nasıl YapılırVişne Reçeli Yapımı

  Reçelin yapılacağı akşam vişneler, önce bol suda bekletilerek  ve ardından kabuklarında bulunabilecek bazı zirai ilaç kalıntıları ve tozlardan arındırılmak üzere akan su altında iyice yıkanır. Ardından saplarından ve artık her markette kolaylıkla bulunabilen çekirdek çıkarıcı yardımıyla ya da bu alet mevcut değilse elle çekirdeklerinden ayrılır. Bu işlem için bükülmüş bir tel parçası da kullanılabilir. Artık sadece etli kısımları kalan vişne meyvelerinin reçelin kaynatılacağı kaba alınması işlemine geçilebilir. Bu işlem, kaba bir sıra vişne dökülmesi ve üzerine serpilen bir miktar şekerin ardından bu şekilde devam edilen bir sıralamayla vişne ve şeker bitinceye kadar sürdürülür. Akşam hazırlanan bu karışımın ağzı kapatılarak sabaha kadar bekletilir. Sabah ilk iş olarak bu bileşim ağır ateşte kaynamaya alınır.

  Kıvam aldığı izlendiğinde limon tuzu ya da limon suyu eklenerek bir müddet daha pişirilir. Bir kaşık yardımıyla suyunun koyulaşıp koyulaşmadığı izlenir. Eğer kıvamı yoğunlaştı ise altı kapatılarak soğumaya bırakılır. Soğuyan reçel önceden yıkanmış ve kuru olduğundan emin olunan kavanozlara konup, ağızları bir tülbent parçasıyla bağlanır. Bir iki gün bu şekilde soğuyan reçel kavanozlarının kapakları sımsıkı kapatılarak, yapılan vişne reçeli uzun süre muhafaza edilebilir.
  ]]>
  Reçel https://www.recel.gen.tr/recel.html Tue, 06 Nov 2018 09:36:21 +0000 Reçel, Birçok meyve ile çeşitli şekillerde meyvenin şeker ile kaynatılmasıyla yapılan bir tür tatlıdır. Genellikle kahvaltılarda tüketilen reçel çeşitleri günün diğer saatlerinde de yenebilir ve ayrıca kek veya pasta gibi Reçel, Birçok meyve ile çeşitli şekillerde meyvenin şeker ile kaynatılmasıyla yapılan bir tür tatlıdır. Genellikle kahvaltılarda tüketilen reçel çeşitleri günün diğer saatlerinde de yenebilir ve ayrıca kek veya pasta gibi yiyecekleri süslemede ve tatlandırmada da kullanılabilir.

  Reçel yapımı genellikle reçel yapılmak istenilen meyvenin bir miktar su eklenerek kaynatılması ve soğutulmasıyla olur ancak ikinci bir tercih olarak reçel yapılacak meyvenin üzerine şeker eklenir ve tencere içinde bir gün bekletilerek şekerin erimesi ve meyvenin suyunu bırakması sağlanır. Bu şekilde bir gün bekleyen reçel kendi suyu ile kaynatılarak tüketilecek hale gelir.

  Dört mevsim yaşanan ülkemizde her türlü meyve yetişmekte ve buna bağlı olarak yapılan reçel türü sayısı da artmaktadır. Her türlü tatlı meyve ile yapılabilen reçelin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilinenlerini ve başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
  Reçel
  • İncir reçeli, küçük yeşil incirler, şeker ve bir miktar su ile yapılır.
  • Çilek reçeli, çilek, şeker ve su kaynatılarak yapılır.
  • Erik reçeli, taze küçük erikler, şeker ve su ile yapılır.
  • Elma reçeli, elma,şeker, limon suyu ve bir miktar suyun kaynatılmasıyla yapılır.
  • Ayva reçeli, soyulmuş ve küp küp doğranmış ayva, şeker ve su kaynatılarak yapılır. 
  • Üzüm reçeli, yıkanmış ve ayıklanmış üzümler, şeker ve su kaynatılarak yapılır.
  • Kayısı reçeli, dolgun ve sert dokulu kayısılar doğranır, içine şeker ve suyu ilave edilerek kaynatılır.
  • Kiraz reçeli, şurup kıvamına gelmiş şerbete ayıklanmış kirazlar ve bir miktar limon suyu eklenerek yapılır.
  • Ananas reçeli, soyulmuş ve doğranmış ananaslar şeker ve su ile kaynatılır.
  • Amber reçeli, elma, portakal, limon, greyfurt ve mandalina temizlenip ayıklanarak tencereye yerleştirilir ve üzerine şeker ve su ilave ederek kaynatılır.
  • Armut reçeli, soyulmuş ve doğranmış armutlar şeker ve su ile kaynatılarak reçel yapılır.
  • Gül reçeli, önceden tencerede şeker ile bekletilmiş olan gül yaprakları biraz su ilave edilerek kaynatılır.
  • Kabak reçeli, kabukları soyulmuş ve küp küp doğranmış kabaklar şeker ve su ile kaynatılır.
  • Karpuz reçeli, dış yeşil kısmı soyulan karpuzların içinde kalan beyaz tabakanın şeker ile kaynatılmasıyla elde edilir.
  • Kestane reçeli, kabuklarından ayrılmış kestaneler önce haşlanarak yumuşak bir kıvama getirilir ve ardından şeker ve su eklenerek kestane reçeli elde edilir.
  • Koruk reçeli, çekirdekleri ayıklanmış olan koruklar önceden şurup kıvamına gelinceye kadar kaynatılmış şerbetin içerisine eklenir ve bir müddet daha kaynatılır.
  • Mandalina reçeli, kabuklarından soyulan ve temizlenen mandalinalar önceden şurup kıvamına gelmiş şerbetin içerisine eklenir. Mandalina kabukları da kaynatılıp ezilerek üzerine eklenir ve kaynatılır.
  • Portakal reçeli, mandalina reçeli ile yapımı aynıdır.
  • Şeftali reçeli, kabukları soyulan ve doğranan şeftaliler şeker ve su ile reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatılır.
  • Vişne reçeli, çekirdeklerinden temizlenen vişnelerin üzerine su ve şeker eklenilerek kaynatılır.
  ]]>
  Gelincik Reçeli Nasıl Yapılır https://www.recel.gen.tr/gelincik-receli-nasil-yapilir.html Tue, 06 Nov 2018 17:26:05 +0000 Gelincik reçeli nasıl yapılır, İlkbahar geldiğinde Anadolu'nun çoğu bölgesinde değişik reçeller yapılmaya başlanır. Bunlardan birisi de gelincik reçelidir. Bunu şehir yaşamında yapmanız biraz zor olabilir. Çü Gelincik reçeli nasıl yapılır, İlkbahar geldiğinde Anadolu'nun çoğu bölgesinde değişik reçeller yapılmaya başlanır. Bunlardan birisi de gelincik reçelidir. Bunu şehir yaşamında yapmanız biraz zor olabilir. Çünkü reçel yapımında kullanacağınız gelinciklerin ayak basmayan yerlerden toplamanız gerekir. Eğer ilkbaharda piknik yapmak için dağlık alanlara giderseniz mutlaka gelincik toplayın ve bu lezzetli reçeli tatma şansına sahip olun. Baharda her yeri kırmızıya boyayan gelincikler, reçel içinde kullanıldığında bile rengiyle iştahınızı açacaktır. Bazı yörelerde gelincik yapraklarından börekler, kavurma, taç yapraklarından şurup, likör ve reçel yapılır. Bu tür malzemelerle yapılan reçellerde meyveler gibi dolgu maddeleri kullanılmadığından, şeker ve su ölçüsü genellikle bire bir kullanılır. Ancak sizlerin damak tadına tatlı gelirse, şeker miktarını biraz azaltabilirsiniz. Sizlerde iyice büyümüş olan gelinciklerden toplama şansı bulursanız, tarifimizdeki reçeli yapmayı ihmal etmeyin. Şimdi gelincik reçelini hazırlamaya başlayalım.

  Gelincik reçeli için gerekli malzemeler

  • 200 gram gelinci çiçeği
  • 5 su bardağı su
  • 5 su bardağı toz şeker
  • 1 adet limon suyu ya da 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  Gelincik Reçeli Nasıl Yapılır

  Gelincik reçeli yapımı

  Reçeli hazırlamak için önce gelincik çiçeklerini ayıklayalım. Çiçeklerden kırmızı taç yaprakları elimizle koparalım. Bu arada yapraklardaki siyah kısımlarını ve tohumları çıkarıp atalım. Reçeli yaparken sadece kırmızı yaprakları kullanacağız. Yaprakları bol suda zedelemeden dikkatli bir şekilde yıkayalım ve süzgünün içine alalım.

  Daha sonra reçeli pişireceğiniz tencerenin içine toz şekeri ve suyu ilave ederek, kısık ateşte bunu koyulaşıncaya kadar kaynatın. Ardından içine gelincik yapraklarını koyarak, 5 dakika kadar kaynatın. En son olarak limon suyunu ilave ederek, reçel kıvamına gelen karışımı bir taşım kaynatın. Daha sonra ocağın altını kapatın. Tencerede gelincik reçelini soğutarak, cam kavanozlara koyun. Kavanozların ağzını kapatarak, bir süre kavanozları ters çevirin. İçindeki hava kabarcıkları gitsin. Artık güneş ışığı almayan serin bir yerde gelincik reçelini muhafaza edebilirsiniz. Kahvaltılarda rengiyle, lezzetiyle sizlere baharı hatırlatacak gelincik reçeli işte bu kadar kolay hazırlanıyor. Fırsatını bulur, reçellik gelincik toplarsanız hiç zaman kaybetmeyin. Hatta gelinciği fazla toplarsanız, kalanıyla gelincik şurubu yapabilirsiniz.

  Afiyet olsun.

  ]]>
  Vişne Reçeli https://www.recel.gen.tr/visne-receli.html Wed, 07 Nov 2018 10:32:25 +0000 Vişne reçeli, Evlerimizde en çok olarak tercih edilen ve çok fazla olarak tüketilen bir vitamin deposu kaynağıdır. Bu lezzet kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olarak bilinir. Yapılmakta olan bu reçel eski zamanlardan günümüze ka Vişne reçeli, Evlerimizde en çok olarak tercih edilen ve çok fazla olarak tüketilen bir vitamin deposu kaynağıdır. Bu lezzet kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olarak bilinir. Yapılmakta olan bu reçel eski zamanlardan günümüze kadar ilerleme göstermiş olup günümüzde de bu reçel yapımı sürdürülmektedir. Bu reçel çok sağlıklı bir besin kaynağıdır. Hazır olarak alınmakta olan reçellere göre evde yapılmakta olan reçeller tercih meselesi olmaktadır. Hazır olarak yapılan reçeller içeriğinde bazı maddeler bulundurduğundan dolayı önerilmemektedir ve kişilerce tercih meselesi olmaz. Vişne reçelini bizlerin tüketmesi için anneannelerimizin ya da evde olan büyüklerimizin bizlere hazırlamış olduğu güzel ve vazgeçilmez bir tat olarak bilinmektedir. Bu reçeller kesinlikle tercih edilen bir tat olmaktadır ve aşırı derece de organik olduğu için sağlık açısından da büyük öneme sahiptir. Çoğu kişi kendi bahçesinde doğal ve organik olarak toplamış olduğu bu vişneleri mevsimsel olarak taze taze dalından toplar ve reçel olarak servise sunar. Gerçekten de bu meyveler mevsiminde daha çok lezzetli olup gerçek bir tat oluşturmaktadır.

  Vişne reçeli içeriğinde bir çok türden vitamin içerir ve biz insanlar içinde bu vitamin depoları olan reçellerden bol bol tüketmemiz önerilir. Eski zamanlardan bugüne kadar gelmekte olan bu lezzetli reçeller oldukça güzel ve faydalı bir tat olarak bilinmektedir ve kahvaltılarımız da ailemiz ve misafirlerimizin afiyet ile yemesi için servise sunarız. Bu reçel mayhoş olan bir tada sahip, hafif ve ekşimsi bir lezzet sunmaktadır. Vişne reçeli yapımını ve yapımında kullanılmakta olan malzemeleri sizlere sıralayalım.

  Vişne Reçeli Yapımında Kullanılan Malzemeler :
  • Üç kilogram taze olarak toplanan vişne
  • Bir buçuk kilogram toz şeker
  • Bir çay kaşığı tereyağı, bu tereyağı kullanılmasının sebebi ise vişnelerin köpürmesini önlemektir.
  • Yarım adet sıkılmış olan limonun suyu
  • İçeriğinde güzel bir koku vermesi için bir kaç adet karanfil eklenerek bu malzemeler kullanılmak için hazırlanmalıdır.
  Vişne ReçeliVişne Reçeli Tarifi :

  İlk olarak taze olan vişneler dalından toplanır ya da hazır olarak manavlardan ya da marketlerden hazır olan vişneler den alınır. Alınan ya da toplanan bu vişneler bizlere yetecek kadar ya da tarifte belirtilen miktarda reçelin taze kalacağı şekilde bir kaba alırız ve vişneleri bol su ile güzelce yıkarız ve sonrasında yıkanmış olan bu vişneleri bir süzgece koyup kurumak için bir müddet bekletelim. Vişneleri yıkadıktan sonra süzgeçte kesinlikle kuruması için beklemeliyiz, altını çizerek söylüyorum çünkü yapılan reçel vişneler kurutulmaz ise eğer reçel ekşir ve yapılan bu emekler boşa gider. Yıkanan ve iyice kurulanan bu vişnelerin sapları ve çekirdekleri özenle ayıklanır. Bu aşamanın sonrasında ise vişneleri genişçe bir tencereye koyup üstüne de toz şeker ekleyelim ve tencereye koyulmuş olan vişneleri bir gün boyunca tencerede dinlenmesi ve vişnelerin şeker ile özdeşleşmesi için beklemeye bırakalım. Bir gün boyunca bekletilmekte olan bu vişnelerin sonraki aşamada yaklaşık olarak ocakta 30 - 35 dakika kadar kaynaması için ocağa bırakalım. Kaynamakta olan reçele pişmeye yakın yaklaşık olarak 10 dakika kala içerisine yarım adet sıkılmış olan limonun suyunu aktaralım. Hazırlanan bu reçeli güzelce soğumaya bırakalım ve dört beş saat reçeli tencerede soğutalım ve bu reçel soğuduktan sonra kavanozlara ya da bidonlara alalım ve kışın sofralarımızda tüketmek için güzelce muhafaza edelim ve sonrasında afiyetle yememiz için kahvaltılarımız da servise sunalım.

  Vişne Reçeli Faydaları
  • Kişilerin yaşlanmasını önleyici yani yaşlanma karşıtı bir özelliğe sahiptir ve kişilerin genç kalması için tüketilir
  • Vişne reçeli bağışıklık sitemine iyi gelir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir
  • Vişne reçeli gözler için oldu]]> Erkek İncir Reçeli https://www.recel.gen.tr/erkek-incir-receli.html Wed, 07 Nov 2018 20:26:48 +0000 Erkek incir reçeli, ülkemizde çoğu yörede yapılan, yeşil incir reçeli olarak ta bilinen lezzetli bir reçel tarifidir. Bu reçel olgun incirlerle yapılan reçelden hem tadıyla, hem de rengiyle kolayca ayrılır. Özellik Erkek incir reçeli, ülkemizde çoğu yörede yapılan, yeşil incir reçeli olarak ta bilinen lezzetli bir reçel tarifidir. Bu reçel olgun incirlerle yapılan reçelden hem tadıyla, hem de rengiyle kolayca ayrılır. Özellikle Ege bölgemizde, Marmara ve Batı Akdeniz bölgelerinde erkek incir reçeline sıkça rastlarsınız. Erkek incir denilen incirlerde daha çekirdekler oluşmamıştır. İlkbaharın sonundan itibaren, Haziran ayının başına kadar toplanan bu erkek incirler, sadece küçük bir ceviz kadar olur. Bunlarla hazırlanan reçellerde incirin yeşil rengi kaybolmaz, aynı zamanda reçelin şerbetine bile bu renk geçer. Bu reçelin hazırlanması biraz zahmetli olabilir. Çünkü erkek incir denilen incirlerin kabukları o kadar incedir ki, soyması biraz zor olabilir. Ancak sonuçta çok lezzetli bir reçel hazırlamış olursunuz. Dilerseniz erkek incir reçelini hazırlamaya başlayalım.

   Erkek incir reçeli için gerekli malzemeler

   • 80-100 adet erkek incir
   • 5 su bardağı toz şeker
   • 4 su bardağı su
   • 1 adet limonun suyu
   • İsteğe bağlı olarak karanfil

   Erkek incir reçeli yapımı

   Reçeli hazırlamak için önce incirleri hazırlamaya başlayalım. Soğuk suyun altında incirleri güzelce yıkayın. İyice kuruladığınız incirlerin sap kısımlarını kesin. İncirlerin incecik olan dış kabuğunu soymaya başlayın. Alt kısımlarındaki çekirdek evlerini ise, keski bir bıçak yardımıyla çok az oyarak çıkartın. Bu arada bir tencerenin içinde su kaynatın. Ayıklanmış olan incirleri bu suyun içine koyarak, 20-25 dakika kadar kaynatın. İncirler suyun içinde dibe batınca, suyu çekince kevgirle suyun içinden çıkarın.

   Erkek İncir Reçeli

   Sıcak suyun içinden aldığınız incirlerin diriliğini yeniden kazanması için, hemen hazırlamış olduğunuz buzlu suyun içine koyun ve şoklayın. Buzlu suyun içinde incirleri birkaç saat bekletin. Daha sonra incirleri suyun içinden alın. İçine çektiği suyu ve acı tadını gidermek içinde bunları elinizle iyice sıkın. Yeniden bu incirleri soğuk suyun içine atın ve birkaç saat kadar bekletin. Bunu incirler acı suyunu atıncaya kadar 3-4 defa tekrarlayabilirsiniz.

   Şimdi tencerenin içinde suyu ve toz şekeri şurup kıvamına gelinceye kadar pişirin. İncirleri suyun içinden alarak, elinizle sıkın ve şurup tenceresinin içine koyun. Burada incirlerin şurupla özdeşleşmesi için yarım saat kadar pişirin. En son olarak karanfili ve limon suyunu içine ilave edin. Bunu kısa süre kaynatarak, ocağın altını kapatın. Erkek incir reçelini cam kavanozların içine koyun. Ilındığında kavanozların kapaklarını kapatın ve ters çevirerek içindeki hava kabarcıklarının gitmesini sağlayın. Daha sonra kavanozları kuru ve serin bir yere alın. Güneş ışığı almayan bir yerde saklayın. Kahvaltılarınızda, tatlılarınızda erkek incir reçelini severek tüketebilirsiniz. Emeğinize değdiğini sizde göreceksiniz.

   Afiyet olsun.

   ]]>
   Taze İncir Reçeli https://www.recel.gen.tr/taze-incir-receli.html Thu, 08 Nov 2018 06:17:19 +0000 Taze incir reçeli, incir reçeli çok severek yediğimiz reçellerden biridir ve sağlığımız açısından bir çok faydası vardır. İncir reçeli içerdiği yüksek miktarda lif oranı sayesinde sindirimi hızlandırır ve kolaylaştır Taze incir reçeli, incir reçeli çok severek yediğimiz reçellerden biridir ve sağlığımız açısından bir çok faydası vardır. İncir reçeli içerdiği yüksek miktarda lif oranı sayesinde sindirimi hızlandırır ve kolaylaştırır. Bağırsakları yumuşatarak kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Vücuda kuvvet ve yüksek miktarda enerji verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir zihnimizi dinç tutar. Halsizlik ve unutkanlığa iyi gelir zihnimizi canlı tutar. Özellikle ders çalışan öğrenciler sabah kahvaltılarında eksik etmemelidir. Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir boğazı yumuşatır ve kuru öksürüğün önüne geçer. Nezle ve bronşite de iyi gelir. Vücuttaki bakteri ve virüslerin çoğalmasına engel olur. Kansere karşıda koruyucu yiyecekler arasında yer alır. Bu kadar faydası olan bir yiyeceği yememek mümkün değildir herhalde. 

   Taze incir reçeli tarifi için gerekli malzemeler
   • Bir kilo reçellik yeşil incir 
   • Bir kilo toz şeker
   • Beş su bardağı su
   • Yarım limon suyu
   • İki adet nohut büyüklüğünde limon tuzu
   Taze incir reçeli yapılışı

   İncir reçeli yaparken tam olarak olgunlaşmamış yeşil incirler kullanılır. Küçük olanların tercih edilmesi daha doğrudur. Çünkü küçük olanlar sunum aşamasında daha şık görünür ve tek lokmalık olur. Yeşil ve küçük olan incirler alınır ve güzelce yıkanır ve bir süzgece alınıp süzülür. Geniş bir tencereye incirler konur ve üzerini geçecek kadar su konulur ve ocağa alınıp altı açılır. İncirler yumuşayıncaya kadar yaklaşık yirmi yirmi beş dakika haşlanır. İncirler yumuşayınca tencereden alınır ve süzülmesi için süzgece bırakılır. Diğer taraftan çelik bir tencereye bir kilo toz şeker ve beş su bardağı su konulur ve karıştırılır. Tencere ocağa alınır ve altı açılır. Yavaş yavaş orta ateşte karıştırılarak kaynatılır. Şerbet kaynamaya başlayınca on dakika tutulur. Kaynadıkça koyu bir şerbet elde edilecektir. İyice süzülen incirler tencereye şerbetin içine atılır ve beş altı dakika kaynatılır. Sonra ocağın altı iyice kısılır ve yaklaşık yarım saat daha reçel pişirilir. Kaynarken çok fazla karıştırmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi şekilde incirler dağılır ve hoş olmayan bir görüntü oluşur.

   Taze İncir Reçeli
   Reçelin kıvamını anlamak için diner reçellerde de yapıldığı gibi bir çay kaşığının ucuyla alın ve bir tabağa damlatın dağılmıyorsa olmuş demektir, hemen dağılıyor ise biraz daha kaynamasına ihtiyaç vardır. Kıvamı tam olarak ayarlanınca limon suyunu ekleyip beş dakika daha kaynatıp ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Reçel ılık hale gelince üzerindeki köpükleri isterseniz kuru bir kaşıkla isterseniz de bir peçete yardımıyla alınız. Böylelikle rengi ve tadı daha güzel olacaktır. Reçeli cam kavanozlara doldurun ve iyice soğuduğunda kapaklarını kapatıp serin bir yerde muhafaza ediniz.

   Afiyet olsun.
   ]]>
   Iğdır Patlıcan Reçeli https://www.recel.gen.tr/igdir-patlican-receli.html Thu, 08 Nov 2018 21:48:24 +0000 Iğdır patlıcan reçeli, ülkemizde Akdeniz bölgesinde yapılan patlıcan reçeli, özellikle Iğdır yöresine ait bir lezzettir. Patlıcan sevilen bir sebze olmasına rağmen, her yörede reçel yapımında kullanılmıyor. A Iğdır patlıcan reçeli, ülkemizde Akdeniz bölgesinde yapılan patlıcan reçeli, özellikle Iğdır yöresine ait bir lezzettir. Patlıcan sevilen bir sebze olmasına rağmen, her yörede reçel yapımında kullanılmıyor. Ancak bu lezzeti bilenler, bundan asla vazgeçmez. Çünkü patlıcan reçelinin kendine has bir lezzeti var. Aynı zamanda patlıcan reçelinin tatlı olarak ikram edilmesi de yaygındır. Yalnız her patlıcandan reçel yapamazsınız. Bunun için küçük yani yaklaşık 2-3 cm boyundaki patlıcanları kullanmanız gerekir. Bunlar reçellik patlıcan olarak tanımlanır. Özellikle patlıcanın son zamanlarında yani Ekim ayı sonunda bu özellikteki patlıcanları kolayca bulabilirsiniz. Biz deriz bir kere deneyin, her yıl Iğdır patlıcan reçelini yapacaksınız. Şimdi birlikte bu lezzetli reçelin yapımına başlayabiliriz.

   Iğdır patlıcan reçeli için gerekli malzemeler

   • 1 kg reçellik küçük patlıcan
   • 1 tutam zey yani şap ya da limon tuzu
   • 2 yemek kaşığı kireç
   • 1 paket vanilya
   • 2-3 adet karanfil
   • 2 adet limon suyu
   • 2,5 su bardağı toz şeker
   • 2,5 su bardağı su

   Iğdır patlıcan reçeli yapımı

   Önce 2 yemek kaşığı kireci suyun içine koyun. Kireç dibe çökünce üzerinde kalan kireç kaymağını bir kabın içine aktarın. Bu arada küçük patlıcanları iyice yıkayın. Bunların kabuklarını soyun, baş kısımlarını ayıklayın. Bütün olarak kireçli suyun içine koyun. Bu şekilde bir gece beklemeniz gerekiyor. Bunu yapmamızın nedeni patlıcanların sertleşmesini sağlamak ve reçelin içinde dağılmasını önlemek içindir. Ertesi gün patlıcanları kireçli suyun içinde sıkarak çıkarın. Bunu içine zey koyduğunuz suyun içinde patlıcanlar yumuşayıncaya kadar pişirin.

   Iğdır Patlıcan Reçeli

   Bu arada patlıcan reçelinin şerbetini hazırlayalım. Tencerenin içine toz şekeri ve suyu koyarak kaynatmaya başlayın. Şerbet reçel kıvamına gelinceye kadar pişirin. İçine en son olarak vanilya, karanfil ve limon suyunu ilave edin. Patlıcanları ise süzerek, şerbetin içine atın. Bunu kısa bir süre daha kaynatın. Ardından ocağın altını kapatın. Tencerenin içinde Iğdır patlıcan reçelinin biraz ılınmasını bekleyin. Daha sonra cam kavanozlara reçelinizi koyun. Kapağını kapatarak, kavanozları bir süre ters çevirerek bekletin. Bu sayede kavanozun içindeki hava kabarcıklarını alır, reçelin daha uzun süre dayanmasını sağlarsınız. Iğdır patlıcan reçelini diğer reçel türleri gibi ışık almayan, serin ve kuru bir ortamda saklayın. Kahvaltılarınızı şenlendirecek patlıcan reçeli hazır.

   Afiyet olsun.

   ]]>
   Reçel Çeşitleri https://www.recel.gen.tr/recel-cesitleri.html Fri, 09 Nov 2018 01:42:52 +0000 Reçel çeşitleri, reçel farklı meyve ve sebzelerin şeker ile kaynatılması sonucu elde edilen kahvaltılık bir tatlı türüdür. Sizin için seçtiğimiz reçel tariflerinden yararlanarak sizde evinizde harika lezzette re Reçel çeşitleri, reçel farklı meyve ve sebzelerin şeker ile kaynatılması sonucu elde edilen kahvaltılık bir tatlı türüdür. Sizin için seçtiğimiz reçel tariflerinden yararlanarak sizde evinizde harika lezzette reçeller hazırlayabilirsiniz. Reçel tariflerini gelin hep birlikte göz atalım.

   Reçel Çeşitleri

   Mürdüm Eriği Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

   • 1 kilo mürdüm eriği
   • 1 kilo toz şeker
   • 750 ml su
   • 1 tane limon suyu

   Mürdüm Eriği Reçeli Hazırlanışı

   Mürdüm eriği bol su ile yıkandıktan sonra çekirdekleri ayıklanır. Ayıklanan erikler geniş bir tencereye alınarak üzerine su ilave edilerek ocağa alınır. Erikler yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Kabuklarını temizlemek için süzgeçten geçirilerek püre haline getirilir. Püre haline gelen eriklerin üzerine toz şeker eklenerek ocağa alınır. Ocakta kıvam alana kadar kaynatılır. Ocaktan almadan birkaç dakika önce üzerine limon suyu eklenir ve bir iki taşım kaynadıktan sonra ocaktan alınır. Reçel ılıdıktan sonra hava almayacak şekilde cam kavanozlara paylaştırılarak muhafaza edilir.

   Karadut Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

   • 1 kilo karadut
   • 1 litre su
   • 1 kilo toz şeker
   • 1 tatlı kaşığı limon suyu

   Karadut Reçeli Hazırlanışı

   Karadutların üzerine yarım kilo kadar toz şeker ilave edilerek bir gece şekerde bekletilir. Ertesi gün yarım kilo toz şeker ve 1 litre su uygun bir tencereye alınarak kaynatılır. Şerbet kıvam aldıktan sonra üzerine bir gece şekerde beklemiş karadut eklenir. Malzemeler tahta kaşık yardımı ile hafif bir şekilde karıştırılır. Üzerine limon suyu eklenerek bir iki taşım kaynadıktan sonra ocaktan alınır. Reçel ılıdıktan sonra kavanozlara boşaltılarak saklanır.

   Reçel Çeşitleri

   Limon Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

   • 2 kilo limon
   • 1 tutam karanfil
   • 2 kilo toz şeker
   • 750 ml su
   • Yarım limon suyu

   Limon Reçeli Hazırlanışı

   2 kilo limon bol su ile yıkanır. Geniş bir tencereye su koyularak ocağa alınır. Su kaynadıktan sonra yıkanan limonlar kaynar suya atılıp 3 dakika kadar bekletilir. Su süzülerek yine 3 defa aynı işlem uygulanır. Yumuşayan limonların kabukları rendelenir. Rendelenen limonlara karanfil ve toz şeker ilave edilerek 2 gün bekletilir. 2 gün sonra üzerine yarım limon suyu eklenerek ocağa alınır. 3 dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan alınarak ılıması beklenir. Ilıyan reçel cam kavanozlara alınıp muhafaza edilir.

   İncir Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

   • 1 kilo incir
   • 1 kilo toz şeker
   • 5 tane karanfil
   • 1 çorba kaşığı toz şeker
   • 4 su bardağı su

   İncir Reçel Hazırlanışı

   İncirlerin kabukları güzelce soyulduktan sonra büyük bir tencereye alınarak 15 dakika kadar kaynatılır. Haşlanan incirlerin suyu süzülür. Ilıdıktan sonra hafifçe el ile sıkılarak acı suyu çıkartılır. Toz şeker ve su büyük bir tencereye alınarak ocağa koyulur. Üzerine karanfil ilave edilir. Şeker eriyene kadar tahta kaşık yardımı ile karıştırılır. Şerbet kıvam alınca üzerine incirler eklenip 20 dakika kadar daha kaynatılır. Üzerine limon suyu eklenip bir iki taşım kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır. Ilıyınca kavanozlara paylaştırılır.

   ]]>
   Portakal Reçeli https://www.recel.gen.tr/portakal-receli.html Fri, 09 Nov 2018 05:33:54 +0000 Portakal reçeli, Pişirirken evinizde mis gibi kokunun saracağı güzelliği vişne reçeli ile eşit şartlarda olan bir reçel. İster kabuğundan ister de sadece içinden yapabileceksiniz. Pişirirken biraz da  kabuk tarçın ekleyebilir Portakal reçeli, Pişirirken evinizde mis gibi kokunun saracağı güzelliği vişne reçeli ile eşit şartlarda olan bir reçel. İster kabuğundan ister de sadece içinden yapabileceksiniz. Pişirirken biraz da  kabuk tarçın ekleyebilirsiniz. Kahvaltıda kızarmış ekmek üstüne de öyle güzel gidiyor ki... Mis  gibi

   Malzemeler 
   • 1 kilo portakal (Washington, kalın kabuklu)
   • 1 kilo şeker
   • 1 tutam limon tuzu
   • 3 bardak su
   • Yarım yemek kaşığı tereyağı (köpüklenmesini engelliyor)
   Portakal Reçelinin Hazırlanışı

   Portakalları yıkayıp kabuklarını hafif rendeleyip (beyaz yerleri rendelenmeyecek, turuncu kısımları da tamamen rendelenmeyecek alacalı olacak şekilde) kaynamış suda kabukları çatlayıncaya kadar haşlayın. Bunu acılığı gitmesi için yapıyoruz. Kaynayan sudan portakallarımızı çıkarıyoruz. Çıkardıktan sonra isteğimiz şekilde doğruyoruz. Başka bir tencere de 3 bardak suyla şekeri kaynatıyoruz. Şeker eridiğinde doğradığımız portakalları içine atıp kaynatmaya devam ediyoruz.  Portakal ReçeliKöpüklenmemesi için tereyağını da kaynayan reçelin içine atıyoruz.  Hafifçe karıştırıyoruz. Kıvamı yoğun olmadan  alıyoruz ki soğuduğu zaman katılaşsın. Reçelin kıvamını anlamak için 1 saatin sonunda bir kaşık kadarını bir çay tabağına alıp  buzdolabına koyup, 3- 4 dakika bekliyoruz. Çıkardığımızda koyu bir kıvama ulaşmışsa  portakal reçelimiz olmuş demektir. Hala çok sulu ise biraz daha kaynatmaya devam edelim. Reçelimiz istenilen koyuluğa geldiği zaman (ne çok sulu ne de çok koyu olmalı) limon suyunu   da ekleyip 3-4 dakika  kaynatın. Reçel sıcakken kuru cam kavanoza boşaltın, soğuduğunda kavanozların kapaklarını kapatıp, serin ve loş bir yerde saklayın. Portakal mevsimi geçmeden denemeniz ve sizinde bizim kadar beğenmeniz dileğiyle... :) Afiyet olsun
   ]]>
   Sarı Kiraz Reçeli Nasıl Yapılır https://www.recel.gen.tr/sari-kiraz-receli-nasil-yapilir.html Fri, 09 Nov 2018 12:14:37 +0000 Sarı kiraz reçeli nasıl yapılır konusuna başlamadan önce şunu belirtelim, sıcak havaların hüküm sürdüğü bugünlerde reçelin yapılması için gerekli olan malzemeleri kolayca temin edebilirsiniz. Reçelin yapılışı oldukça Sarı kiraz reçeli nasıl yapılır konusuna başlamadan önce şunu belirtelim, sıcak havaların hüküm sürdüğü bugünlerde reçelin yapılması için gerekli olan malzemeleri kolayca temin edebilirsiniz. Reçelin yapılışı oldukça kolay olduğundan tarifi yapımı kolay listesine ekleyebilirsiniz. Şimdi reçelin yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini verelim.

   Gerekli olan malzemeler

   • 1kg sarı kiraz,
   • 1kg toz şeker,
   • Yarım adet limon
   • 1 Çay bardağı kadar su
   Reçelin yapılışı

   İlk önce kirazları güzelce yıkayıp varsa kiraz saplarını ayırın. Bu işlemden sonra kirazların çekirdekli kısımlarını ayırmak gereklidir. Bunun için bir çöp şiş kullanabilirsiniz. Çöp şiş ile kiraz tanelerindeki çekirdekleri kirazın bir tarafından iterek diğer ucundan çıkarabilirsiniz. Böylece hem kiraz tanelerinin şekilleri bozulmaz hem de reçelin göze hitap şekli daha iyi olur. Çöp şiş kullanmak yerine kalın bir iğne kullanabilirsiniz. Kirazların çekirdeklerini çıkardıktan sonra uygun bir tencere alarak içine kirazları koyun. Kirazların üzerini kaplayacak şekilde toz şekeri ekleyin ve bu şekilde bir gece bekletin. BU işlemin amacı kirazların iyice şekeri emmesidir böylece kaynatılınca daha güzel bir tat ve daha güzel bir görüntü elde edilir. Bir gece bekleyen kirazlar sabah sularını iyice salmış duruma gelirler.
   Sarı Kiraz Reçeli Nasıl Yapılır
   Suyunu bırakan reçeli ocağa alıp 1 çay bardağı suyu ilave edip kaynamasını bekliyoruz.Bu arada üzerinde oluşan köpükleri almak gereklidir bu işlem için kepçe yada kevgir kullanabilirsiniz. Reçelin şerbeti kıvamına gelmişse limonun suyunu sıkarak reçele ekleyip 5 dakika daha kaynatıyoruz. Kıvamını anlamak için şerbet kısmından porselen bir tabağa damlatmak yeterlidir. Eğer şerbet su gibi akıyorsa daha tam kıvamına gelmemiştir demektir Ama reçelin şerbeti tabağa hemen yayılmıyorsa fazla akışkan değilse kıvamı olmuş demektir.Reçel kuru bir kavanoza koyarak saklamak gerekir. Eğer hemen reçeli  yemeyecekseniz sıcak iken kuru bir kavanoza koyup kavanozun ağzını sıkıca kapattıktan sonra kavanozu ters çeviriyoruz. Işık almayan bir ortamda saklıyoruz. Kıvamı istediğiniz gibi değilse ve fazla kaynayınca dağılacak gibiyse reçelimizi genişçe bir tepsiye alıp üzerine tülbent bağlayıp güneşe bırakınız. Bu şekilde reçelin kıvamı koyulaşır. Afiyet olsun..]]>